Ta je letos postregel z rekordno bero filmov, saj so jih v samo treh dneh prikazali kar 67. Med njimi 17 celovečercev, osem srednjemetražnih filmov, 17 kratkih igranih in animiranih filmov ter 25 študentskih filmov, na sam festivalski razpis pa jih je prispelo kar 130.
"Osebno sem z letošnjim festivalom zelo zadovoljna, vzdušje je bilo enkratno, videli smo 53 super filmov, od tega sedem res enkratnih celovečercev. Strokovna žirija je imela letos zelo težko delo. Mislim, da so se odločili prav in se zahvaljujem vsem, ki so sodelovali pri festivalu. Na žalost si sama vseh filmov zaradi obilice drugega dela nisem uspela pogledati. So pa naši filmi povsem enakovredni tujim. Morda smo mi Slovenci malce bolj usmerjeni proti hollywoodskim filmom, je pa marsikateri naš film zlat," nam je povedala direktorica festivala Marija Marđonović in dodala, da bodo morali, v kolikor bo tudi naslednje leto prijavljenih tako število filmov, razmisliti o spremembi. Bodisi o podaljšanju festivalu ali večji selekciji filmov. Rekordno pa ni bilo samo število filmov, ampak tudi gledalcev. Glede na lansko leto se je namreč to po besedah direktorice podvojilo. "Dvorane so bile skoraj vse polne od študentskih predstav do kratkih filmov in celovečercev. Osebno sem zelo zadovoljna. Prepričana sem, da gremo v pravo smer in da bo drugo leto še bolje."
Da je imela žirija zelo težko delo, nam je potrdil tudi njen predsednik, komik in igralec Matjaž Javšnik. "Naloga je bila precej težka, saj smo si morali v zelo kratkem času pogledati 53 filmov. Zelo težko je pri takem številu ohranit fokus. Bilo je veliko dobrih filmov, nagrad pa premalo, da bi jih lahko vse, ki bi si to zaslužili, nagradil. Imel sem več favoritov, kot je bilo nagrajenih filmov, a ocenjevali smo na podlagi nekih pravil, ki v filmskem svetu obstajajo. Nagrade so dobili tisti filmi, ki upoštevajo filmske zakonitosti in govorijo čist filmski jezik," pravi Javšnik in dodaja, da je film subjektivna stvar. "Lahko ti je všeč ali pa ti ni, a to še ne pomeni, da je film slab. Problem slovenskega filma ni v ljudeh, ki so pred oz. za kamero, ampak v tistih, ki sedijo v pisarnah. Dokler naši avtorji ne bodo našli pravega in potrpežljivega sogovornika, bo slovenski film v težavah. Časi za film so zelo težki."
"Čeprav je bila asinhrona projekcija, hudič ima vedno mlade na festivalih, čeprav se to ne bi smelo dogajati, mislim, da so bile reakcije publike na pravem mestu in da so bili aplavzi zelo iskreni. To je najbolj pomembno. Mislim, da bo ta film publika zelo rada gledala. Mislim, da sem tudi tematiko dobro obdelal, da ni enoplastno. Imam tudi malo sreče, da ravno razpada kapitalizem, ko se v Sloveniji sprašujemo, kakšna napaka je bila ta naša tranzicija. Mislim, da prihaja film ob pravem času. V filmu je veliko aktualnih zadev in mislim, da bodo ljudje prepoznali, kje so naši problemi in kje so te vrednote, ki smo jih očitno izgubili, pa ne zaradi ljudi, ampak zaradi situacije, kakršna je. Jaz sem hotel na duhoviti način povedati eno resno temo. In mislim, da mi je uspelo. Sem zadovoljen. Tudi z igralsko ekipo – debitantom v celovečercu Martinom Marionom, Nikolo Kojo, Urško Hlebec in Aleksandro Balmazović. Resnično se jim zahvaljujem. Mislim, da je bil zelo težek film. Igrati komedijo in melodramo ni tako zelo enostavno. 10 novembra film starta po vseh slovenskih mestih," nam je povedal Košak, ki si je na festivalu ogledal tudi film Nejca Gazvode in bil nad njim navdušen. "Všeč mi je, da zdaj prihaja en val kritičnih filmov v žanru komedije. To je nekaj čisto novega v Sloveniji in mislim, da je to treba podpreti," nam je še povedal režiser in scenarist celovečerca, ki si je film ogledal s svojo mamo.
Znova je navdušil tudi arheolog, igralec, scenarist in režiser Jan Cvitkovič. Tokrat s filmom Arheo. "Ne vem točno, s čim sem prepričal žirijo. Sebe sem s tem, da sem končno naredil taki film, kot sem ga hotel narediti enkrat v življenju. Tu ni bilo nobenega blefa, nobene preračunljivosti. Mogoče je bilo to to, in to, da je film malce drugačen od večine filmov," nam je povedal dobitnik nagrade za najboljšo režijo in za najboljši celovečerni film, ki je na festival prišel direktno iz porodnišnice. Premiera filma bo 8. februarja v Ljubljani, potem pa ga bodo predvajali po kinodvoranah. "Kaj se bo z njim dogajalo v tujini, pa še ne vem točno. Bomo videli, se bomo prepustili."
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.