Tony Curtis, s pravim imenom Bernard Schwartz, je bil rojen 3. junija 1925 v Bronxu v New Yorku, med drugim pa ima tudi madžarske korenine. Med drugo svetovno vojno se je pridružil ameriški vojski kot podmorničar, potem ko je videl Caryja Granta v filmu Destination Tokyo. Ko so ga iz vojske odpustili, je študiral dramo v New Yorku, ko je bil star 23 let pa je prispel v Hollywood, kjer je podpisal pogodbo z Universal Pictures in spremenil ime v Tony Curtis. In čeprav se je v tem času marsikaj naučil o filmskem poslu, je pozneje priznal, da so ga takrat zanimale samo ženske in denar.
Na filmu je debitiral leta 1949 v Criss Cross, v katerem je igral plesalca rumbe, pozneje je svoje igralske sposobnosti utrdil v filmih, kot so Sweet Smell of Success (1957), skupaj z Burtom Lancastrom in s Sidneyjem Poitierjem v The Defiant Ones, za vlogo v tem je prejel tudi nominacijo za oskarja.
Kmalu je postal zelo iskan igralec v Hollywoodu, poleg talenta pa mu je pomagal tudi dober izgled. Snemal je tako drame kot komedije, posebej pa so bili uspešni filmi, kot so na primer Nekateri so za vroče, Seks in samsko dekle, med dramami pa The Outsider in Bostonski davitelj. Skupaj je nastopil v več kot 120 filmih.
Veliko je nastopal tudi na televiziji, v serijah kot The Persuaders!, McCoy in Vega$. V 60. letih pa je kot gost z glasom nastopil tudi v priljubljeni risani seriji Kremenčkovi. Oskarja sicer ni nikoli prejel, dobil pa je svojo zvezdo na hollywoodskem Pločniku slave.
Od zgodnjih 80. let naprej je nato zelo užival v slikanju, saj je to poleg filmov postala njegova druga kariera. Njegove slike se sedaj prodajajo tudi po 25 tisočakov za kos, sicer pa je kot vplive navedel tako Van Gogha, Picassa in Magritta.
Poročen je bil šestkrat, najbolj znana žena pa je bila Janet Leigh, slovita "kričačica" iz filma Psiho Alfreda Hitchcocka. Z njo ima tudi hčerki, igralki Jamie Lee in Kelly Curtis. Priznal je tudi, da je imel leta 1949 kratko razmerje z Marilyn Monroe, a o njej ni imel povedati nič lepega. Njegova zadnja žena je bila 42 let mlajša.
Leta 2006 je skoraj umrl zaradi pljučnice, saj je bil nekaj dni v komi, nato pa je kar nekaj časa preživel na vozičku. Oktobra 2008 je izdal avtobiografijo Ameriški princ: Spomini, v kateri se je razgovoril o prijateljih, kot sta Frank Sinatra in James Dean. Letošnjega julija so ga hospitalizirali po napadu astme, umrl pa je 30. septembra, mirno, v spanju, na svojem domu v Nevadi.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.