Nosferatu: simfonija groze (1922). Prepovedan: Švedska. Celo na Švedskem, kjer so pred leti ponudili izvrstno srhljivko Vampirska ljubezen in so zakonsko odpravili cenzuro že davnega leta 1766, se najdejo izjeme. Prepovedali so film iz leta 1922, priredbo Drakule režiserja F. W. Murnaua, zaradi "strašljivega nasilja in krutosti". Prepovedan je ostal celih 50 let, dokler prepoved ni bila odpravljena leta 1972.
Veliki diktator (1940). Prepovedan: Nemčija. Chaplinova parodija na Hitlerja je bila skoraj prepovedana tudi v Veliki Britaniji. Hitler sam ga je prepovedal v štiridesetih letih prejšnjega stoletja, čeprav menda drži dejstvo, da ga je pogledal kar nekajkrat, v Nemčiji pa je ostal prepovedan vse do leta 1998. Chaplinov najbolj donosni film, za katerega je kasneje izjavil, da ga ne bi posnel, če bi vedel za dejanski obseg nacističnih zločinov.

Monty Python: Brianovo življenje (1979). Prepovedan: Norveška. Bogaboječi norveški odbor za klasificiranje filmov je hotel izrezati "poredne" odlomke iz filma, a jih je režiser Terry Jones zavrnil, zato je bil film zaradi "bogokletnosti" cenzuriran vse do leta 1980. Švedska pa je situacijo takoj izkoristila, saj je film reklamirala s sloganom "Film, ki je tako smešen, da so ga cenzurirali na Norveškem!". Zanimivo pa je tudi, da je bil film cenzuriran v Devonu na Otoku, kjer so lokalni "heretiki" na svoj račun lahko prišli šele leta 2008, ko so prepoved odstranili.
Steze slave (1957). Prepovedan: Francija. Kubrickova vojna drama, v kateri je izpostavljeno, da so v prvi svetovni vojni Francozi pred strelski vod poslali svoje vojake in to zaradi strahopetnosti. Ni čudno, da filmi Francozi niso videli skoraj dvajset let.
Indiana Jones in tempelj usode (1984). Prepovedan: Indija. Razlog: Konzumiranje opičjih možganov. Sicer pa so Spielbergovemu filmu očitali tudi "rasističen prikaz Indijcev ter imperialistične težnje". Opice sicer pri njih veljajo za svete živali, režiser pa filma ni posnel v Indiji temveč na Šri Lanki.
Slačipunce (1995). Prepovedan: Maroko. V Maroku cenzurirajo filme, glasbo, svetovni splet in homoseksualnost. Med njimi se je znašel tudi tudi Verhoevenov film s slačipuncami iz Las Vegasa z Elizabeth Berkeley in Gino Gershon v glavnih vlogah.

Borat (2006). Prepovedan: Rusija. "Žaljiv" je bila beseda, s katero so opisali film v katerem Sacha Baron Cohen igra kazahstanskega reporterja, ki je postal prvi nepornografski film, ki so ga po razpadu Sovjetske zveze prepovedali v Rusiji. Zanimivo pa je, da Kazahstan proti filmu ni imel prav nič.
The Simpsons Movie (2007). Prepovedan: Burma. V Burmi prežijo nad erotiko (ženske npr. ne smejo nositi zahodnjaških majic), agresivnostjo (v filmih je maksimum pretepov omejen na pet) in barvami. Prepovedani sta rdeča in rumena, kar je bil očitni problem za družino Simpson in barvo njihove kože. Za povrhu pa še pujs-pajek, predsednik Schwarzenegger in Bartov (že vnaprej cenzurirani) penis. Več kot preveč.
Da Vincijeva šifra (2006). Prepovedan: Vatikan. No, bolje rečeno, bojkotiran, ne prepovedan. Rimsko-katoliške dušebrižnike je zmotila filmska priredba romana Dana Browna, ki jo je režiral Ron Howard. Vatikan je film označil za "polnega klevet ter zgodovinskih in teoloških napak". Obenem papeževa brigada ni dovolila, da bi nadaljevanje Angeli in demoni posneli v cerkvah v Rimu, a je Howard tam vseeno snemal in nekaj časa gledal čez ramo, kje ga bo udarila strela z jasnega ...
South Park: Bigger, Longer & Uncut! (1999). Prepovedan: Irak. Serija South Park nikoli ni bila uradno prepovedana v Iraku, ustvarjalci pa se niti niso trudili, da bi jo tam distribuirali. Kar je pametno, saj bi jo sicer prepovedali. Kar ni čudno, saj so v filmu Sadama Huseina predstavili kot ljubimca Satana in mu je bila zadeva menda celo všeč, ko so mu jo zavrteli med čakanjem na sojenje zaradi vojnih zločinov.
Pirati s Karibov: Na robu sveta (2007). Prepovedan: Kitajska. Na Kitajskem na leto dovolijo ogled samo okoli 20 tujim filmom. Tretji del Piratov ni bil med njimi, saj je možno, da jim ni bil všeč prikaz Kitajcev s strani njihovega rojaka Chow Yun Fata, ki igra negativca. Sicer pa so Kitajci slavili kot triumf, ko je Ang Lee dobil oskarja za Goro Brokeback, čeprav so film prav tako prepovedali.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.