Veliki zmagovalec letošnje podelitve oskarjev je film The Artist, ki so ga ovenčali za najboljši film na 84. podelitvi prestižnih kipcev v Los Angelesu. Michel Hazanavicius je prejel oskarja za režijo, slavil je tudi glavni igralec Jean Dujardin, kipca pa je film pobral tudi za kostume in izvirno glasbo. Do zdaj sedemnajstkrat nominirana Meryl Streep je prejela tretjega oskarja v karieri, in sicer za vlogo Margaret Thatcher v filmu Železna lady.
Največkrat, enajstkrat, nominiran Hugo Martina Scorseseja je ta večer kraljeval predvsem v tehničnih kategorijah. Prejel je oskarje za kinematografijo, umetniško vodenje, montažo zvoka, miksanje zvoka in vizualne efekte.
V stranskih kategorijah sta slavila 82-letni Christopher Plummer (za film Beginners), ki je tako postal najstarejši igralec, ki je kdaj koli prejel oskarja, ter Octavia Spencer za vlogo v filmu Služkinje. Plummer je kipec sprejel z besedami: "Samo dve leti si starejša od mene, draga, kje si bila vse moje življenje?" Besede so kajpak šle kipcu. Spencerjeva, ki je ena izmed redkih Afroameričank (po npr. Halle Berry in Jennifer Hudson), je enostavno ostala brez besed in v solzah.
Za izvirni scenarij filma Polnoč v Parizu je uspeh z zlatih globusov ponovil Woody Allen, ki pa po oskarja ni prišel. Angelina Jolie je podelila tudi kipec za najboljši prirejeni scenarij, ki je šel filmu Potomci oz. v roke Alexandru Paynu.
Med ostalimi kategorijami velja omeniti še oskarje za animirani film, ki ga je prejel Gore Verbinski za film Rango, za dokumentarec je slavil Undefeated, oskar za tujejezični film je šel Iranu za A separation (Ločitev), kar je sploh prvi oskar za to državo. Oskar za montažo je šel filmu Dekle z zmajskim tatujem, z ličenjem je najbolj prepričal film Železna lady, kipec za izvirno pesem pa je dobil film Muppetki.
Že novembra sta častnega oskarja v imenu Akademije prejela James Earl Jones in Dick Smith, Oprah Winfrey pa humanitarno nagrado Jeana Hersholta, navzočim v dvorani pa so se prišli pokazat tudi na tokratno podelitev.
Crystal suvereno devetič v gostiteljski vlogi
Komik Billy Crystal, devetič gostitelj podelitve oskarjev, je v svojem značilnem slogu odprt tudi letošnjo podelitev, ki je na istem prizorišču kot prejšnja leta, le da to ni več teater Kodak, saj je šlo podjetje v stečaj in za letos ni mogla plačati milijonov, da bi se dvorana še naprej tako imenovala.
Crystalov uvodni filmček, v katerem je spet "obdelal" letošnje oskarjevske nominirance za najboljše filme, vmes pa postregel z zvezdniki, kot so Tom Cruise, Justin Bieber in George Clooney, je zadel žebljico na glavico, takoj zatem pa je filme predstavil še s svojo pevsko točko. Crystal je sicer zamenjal prvotno mišljenega Eddieja Murphyja, kot na dlani pa je, da se v tej vlogi odlično počuti, saj se ga v zadnjih nekaj desetletjih večina spominja bolj po vodenju oskarjev kot po katerem izmed njegovih filmov. Zagotovo se bosta v spomin vtisnila prizor, kako poljubi Clooneyja v zaigrani sceni iz filma Potomci, ter njegova pripomba, da je podelitev oskarjev "zgolj kopica milijonarjev, ki si delijo pozlačene kipce".
Diktator poskrbel za incident
Čeprav je dobil uradno prepoved, se Sacha Baron Cohen ne da, saj mu je očitno uspelo, da so mu dovolili, da se lahko v opravi admirala Aladeena, ki ga igra v novem filmu Diktator, pojavi na rdeči preprogi. Njegova žrtev pa je bil povezovalec mreže E! Ryan Seacrest, ki ga je po pogovoru na rdeči preprogi Cohen potresel s "pepelom" severnokorejskega voditelja Kim Jong Ila, ki ga je imel s seboj v zlati žari z njegovo podobo. Večina je zadevo vzela za hec, Seacrest pa je po šoku dahnil le, "da je to dober dokaz, da javljanje z rdeče preproge ni bilo posneto vnaprej".
Favorita sta si oskarje razdelila, dva povsem spregledali
Če sodimo po številu oskarjev, potem sta si The Artist in Hugo enakomerno razdelila kipce, čeprav je slednji imel nominacijo več (enajst v primerjavi s prvim). Veliki zmagovalec je nedvomno The Artist, ki je prejel tri izmed glavnih oskarjev (film, režija in glavna moška vloga), in očitno je Akademijo prepričala zgodba, ki se dogaja leta 1927 v Hollywoodu, kjer se zvezda nemih filmov George Valentin (Jean Dujardin) sprašuje, ali bo s prihodom zvočnih filmov njegova slava utonila v pozabo. Scorseseja, ki je režiral Huga, so v glavnih kategorijah povsem spregledali, čeprav si rane lahko celi s petimi oskarji za tehnične kategorije.
Povsem sta bila spregledana tudi s po šestimi oskarji nominirana filma Zmagovalec in Grivasti vojak, slednji v režiji slovitega Stevena Spielberga. Po enega oskarja sta odnesla petkrat nominirana filma Potomci (prirejeni scenarij) in Dekle z zmajskim tatujem (montaža), prav tako s po enim pa sta na koncu končala štirikrat nominirana Služkinje (ženska stranska vloga) in Polnoč v Parizu (izvirni scenarij).
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.