Amerika gre k vragu. To je prvi vtis ob gledanju uvodnih scen filma "Za vsako ceno" ("Hell or High Water"), ki se dogaja v Teksasu, kjer ob cestah na reklamnih panojih ponujajo hitre kredite in posojila. A ljudje jih nimajo s čem (od)plačevati, sami pravijo, da jih banke "ropajo". Zato je rop edini izhod za Tobyja (Chris Pine), ki skupaj z bratom Tannerjem (Ben Foster) "čisti" lokalne bančne izpostave. Ne preveč tvegano, a zanesljivo zbirata potreben denar. Pa to ne počneta iz objestnosti ali da bi denar zapravljala za pijačo, ženske in igre na srečo, temveč zato, ker družini grozi, da bo ostala brez posestva, saj je banka zvito plačevala hipoteko, ki jo morata sedaj vrniti, sicer ostaneta praznih rok.
Za njima se v lov poda izkušeni, a godrnjavi in cinični ostareli teksaški ranger Marcus (Jeff Bridges), ki odšteva dneve do upokojitve, to je njegova zadnja naloga. Dela v paru z Albertom (Gil Birmingham), ki je pol mehiške, pol indijanske krvi. Marcus ga vseskozi zbada in ga občasno tudi ponižuje s svojimi rasističnimi pripombami, ki pa jih Alberto dobro prenaša. Ko brata že skorajda v celoti uresničita svoj načrt, se s policijo za petami lotita še zadnjega podviga, v katerem trčijo vrednote starega in novega Zahoda.
V tem sodobnem vesternu oziroma kriminalni drami bank ne ropajo s kočijami, ampak s hitrimi avtomobili in tudi šerif ne jezdi več, ampak se prevaža v velikem terencu. Še vedno pa je vsepovsod prisotno veliko orožja, akcije ne manjka, streljanja pa za tak tip filma niti ni veliko, režiser veliko stavi na razvoj in kompleksnost likov. In še ena pomembna razlika: če so na dobrem starem Divjem zahodu ropali, da bi obogateli in denar zapravljali za zgoraj navedene "sladkosti", so tokrat razlogi drugačni: gre za socialne stiske in rop postane edini način za preživetje.
Brata to počneta, da jima banka ne vzame ranča in da bodo Tobyjevi otroci preskrbljeni (na zemljišču so našli nafto), ko bodo odrasli. Toby je ločen, živi samotno življenje, a žene ga ravno odgovornost za svoja fanta. "Kot filmskega ustvarjalca me vedno privlačijo zgodbe, ki niso črno-bele glede svojih moralnih odtenkov … tako me je kot ena od prvin pri tem filmu zanimala tako imenovana 'povračilna kriminalnost', ko dobri ljudje počnejo slabe stvari iz dobrih razlogov. Mislim, da ima to ravnovesje neko zelo zanimivo razsežnost, zelo privlačno zame kot režiserja, še zlasti pri tem filmu," o ideji za film povedal režiser David Mackenzie.
Kako gre pri Američanih glede orožja je najbolj zgovorna scena, ko brata bežita iz banke, na njiju pa se usuje plaz nabojev, ko začnejo lokalni prebivalci streljati z vsem, kar imajo (trenutno) pri roki (in tega ni malo) in kmalu je kot na dobrem starem divjem Zahodu, poka kot za stavo. Puška ali pištola sta praktično za vsakim pasom ali pod avtomobilskim sedežem, kot ključi ali pa mobitel.
Jeff Bridges bi že zdavnaj lahko rekel "prestar sem za to sr...", ampak bilo bi škoda, če bi se res (igralsko) upokojil. V tej kriminalki je pri svojih 66 letih spet "izdelal" lik, ki si ga bomo zapomnili. S svojim momljanjem in zgovorno mimiko obraza se pokaže v dobri formi. A enako dobra sta tudi dobra v svojih vlogah oba roparska brata, Toby (Chris Pine) in Tanner (Ben Foster). Pine je verjetno bolj poznan (v zadnjih letih je nanizal kopico vlog: v filmski seriji "Star Trek", igral je agenta Jacka Ryana, pa v "Into the Woods", "The Finest Hours") in predstavlja možgane organizacije in planiranja bančnih podvigov, v enako dobri igralski formi je tudi Foster, malce podivjani nekdanji kaznjenec, ki ne pozna ovir. Dodaten plus je tudi glasba Nicka Cava in Warrena Ellisa, že stalnega para pri ustvarjanju glasbene filmske podlage.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.