Če so konec 60. let Alain Delon, Romy Schneider in Jane Birkin zaigrali v seksi drami La Piscine (Bazen), je zdaj režiser Luca Guadagnino protagoniste z enakimi imeni predstavil v zamerikanizirani predelavi, ki jo je poimenoval v A Bigger Splash oz. po naše Nemirno obalo. V netipično negentlemanski vlogi se predstavi Ralph Fiennes, ki smo ga bolj vajeni v vlogah uglajenih gospodov (Angleški pacient, Konec afere, Sunshine) ali pač nacističnega oficirja Amona Götha v Schindlerjevem seznamu, ki mu je prinesel nominacijo za oskarja. Na svoj račun bodo tako prišla vsa dekleta in ženske, ki bi si ga rade ogledale tudi v drugačni luči. In njemu je to neznansko všeč, saj se dobro znajde v vlogi producenta in samooklicanega "alfa samca", ki je nekoč produciral same Rolling Stonese.
Tilda Swinton kot Marianne Lane je njegova nekdanja varovanka, rock zvezda, ki je prišla ob dober glas, a Harryju še vedno (pre)okupira misli in tudi strast, saj je ne more pozabiti. Harry pravzaprav zmoti Marianne in njenega žrebca Paula (Matthias Schoenaerts), med dopustom na vulkanskem otoku Pantelleria med Sicilijo in Tunizijo. Z njim pride mladoletna hči Penelope (Dakota Johnson), ki se izdaja, da je starejša kot je v resnici, Harry pa jo je spoznal šele pred letom, saj je prej živela pri mami. Prišleka nepričakovano popestrita idilo, s seboj pa prineseta malho s pandorino skrinjico spominov iz preteklosti. Nostalgija, spomini, iskrice in nove napetosti se začno dogajati tako na pričakovanih kot nepričakovanih "frontah". Streznitev pride šele, ko zabredejo na pot brez vrnitve ...
Četudi je film poln dobrih igralcev, ki se sami po sebi ponujajo, da ustvarijo "film o ljubezni, lepoti, poželenju, seksu, spolnosti in nevarnosti", kot je prepričan režiser Luca Guadagnino, je kljub poetičnosti in lahkotnosti počitniškega okolja nekoliko razvlečen in morda celo scenaristično nekoliko pomankljiv. Tematiko beguncev, s katerim imajo policisti opravka v Italiji, zgolj ošvrkne in ne dovoli, da bi se zmotil tok prijetnega počitniškega krogotoka seksa, pohote in nenazadnje minljivosti in smrti. Minljivost ljubezni, pogubna sla in kriza srednjih let so namreč hude stvari, ki jih Fiennes v tem filmu le stežka "prebavi". Če ne drugega, nam film lahko ostane v spominu po tem, da Swintonova kljub temu, da nima glasu, pove praktično več oz. nič manj, kot bi lahko sicer, da Fiennes s plesom skoraj nadkrili samega Micka Jaggerja, ko se zvija ob skladbi Emotional Rescue in da se sleče do golega in "čofne" v bazen ob vsaki priložnosti, ki se mu ponudi. Morda dovolj za njegove najbolj vnete privrženke, za ostale pa film s potencialom, ki pa je najmanj pol ure predolg. Naslednji projekt, ki si ga je Guadagnino zadal, je predelava Argentove Suspirie, a je zelo težko verjetno, da bi presegel biser tega italijanskega mojstra grozljivk.
Nekatere festivalske filme si boste lahko ogledali tudi na programu KINO. Filmi so na sporedu od ponedeljka do nedelje po filmu ob 20. uri:
19.11.: GOOD, THE BAD, THE WEIRD (Dobri, zli, nenavadni) / Koreja
20.11.: BLACK BOOK (Črna knjiga) / Premiera / Nizozemska
21.11.: ELITE SQUAD 2 (Elitni vod 2) / Portugalska
22.11.: RAZREDNI SOVRAŽNIK / Slovenija
Nekaj festivalskih filmov si lahko ogledate tudi na VOYO.si, preverite TUKAJ!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.