Češki film Fair Play se je ukvarjal tudi z dopingom v atletiki v ČSSR v časih vzhodnega bloka in železne zavese, ameriški Foxcatcher, biografska športna drama pa v središče postavi ameriške rokoborce. Pred nami se odstre ena od presunljivih, a spregledanih zgodb, ki jih piše športna zgodovina. Na površje jo je spravil režiser Bennett Miller, saj je posneta po resničnih dogodkih.
Na olimpijskih igrah se rokoborci za odličja borijo v dveh stilih, grško-rimskem in prostem, v slednjem sta bila vrhunska ameriška reprezentanta Dave in Mark Schultz. Brata sta na olimpijskih igrah (OI) leta 1984 osvojila zlato odličje vsak v svoji kategoriji. Starejši Dave, ki je na teh OI tekmoval v kategoriji do 74 kilogramov, je nato nehal tekmovati in se posvetil trenerski vlogi (pred tem je bil enkrat tudi svetovni prvak), zato je bil mentor mlajšemu Marku, ki je nato na SP leta 1987 osvojil naslov prvaka (pred tem tudi leta 1985) v kategoriji do 82 kilogramov in se nato pripravljal na OI leta 1988 v Seulu.
Leta 1987 se je nad bratoma navdušil eksentrični, megalomanski, psihično nestabilni in egocentrični, a nesramno bogati John du Pont, ki je bil velik ljubilelj rokoborbe. Da, ljubitelj rokoborbe, prestiža in bogastva, za katerega je verjel, da lahko kupi vse, tudi prijateljstvo. In si je za egotrip privoščil snemanje dokumentarca o sebi, v katerem je nato v zlatem jopiču z napisom Foxcatcher (lastna blagovna znamka) vehementno razlagal svojo vlogo in vpliv na rokoborko, na drugi strani pa je plačal tekmecu, da mu je pustil zmagati na amaterskem veteranskem turnirju v rokoborbi. Na turnirju, ki je seveda nosil ime po njem. Marka je du Pont pripeljal v svoje moštvo Foxcathcer in mu nudil izjemne pogoje z veliko telovadnico na svojem posestvu in finančnimi vložki. Cilj je bil jasen - osvojiti zlato odličje na OI 1988. Vse skupaj je povzročilo razdor med bratoma, saj je du Pont postal nadomestna očetovska figura za Marka, ki ga je od drugega leta vzgajal brat ob ločitvi staršev. To je Marka spravilo iz prave poti, poizkusil je kokain in alkohol in projekt OI 1988 je bil v nevarnosti. Znova se je v moštvo vrnil Dave, brata sta se spet povezala in bogatašu je bilo jasno, da se vsega res ne da kupiti ali prodati. To mu je kot kaže do konca omračilo um, saj se zgodba tragično konča. Du Pont je leta 1996 ustrelil Dava, ki je umrl, star je bil le 36 let, neuravnovešenega bogataša so obsodili na ječo in leta 2010 je za rešetkami umrl zaradi bolezni.
Du Pont, ki je očitno pod velikim pritiskom in bremenom dokazovanja pred ostarelo mamo in ni izživel svojih mladostnih športnih ambicij in želja, je vstopil v vrhunski šport skozi stranska vrata, kot mecen in trener. Uspelo mu je, da je bil na OI prisoten tudi kot eden od trenerjev in je bil na samem prizorišču dvobojev. In zanimivo je, da gre za enega zgodnjih in še redkih primerov, da je bogati posameznik praktično "kupil" celotno ameriško reprezentanco in jo kot lastnik financiral pravzaprav kot zasebno moštvo, s svojimi finačnimi sredstvi, na svojem posestvu, s svojimi izbranimi sredstvi. In rokoborska zveza je bil zadovoljna, ker jim namenja precejšnje vsote denarja na letni ravni, čeprav je šlo za uradno olimpijsko rokoborsko reprezentanco ZDA. Drama vredna ogleda, tudi zaradi izvrstne igre treh glavnih igralcev in njihovih zapletenih odnosov, bratov Marka (Channing Tatum) in Dava (Mark Ruffalo) in bogataša du Ponta (skoraj nerazpoznavni Steve Carell).
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.