Film/TV

25. Liffe: Doping za 'železno zaveso'

Ljubljana, 13. 11. 2014 22.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V filmu Fair Play gre za izmišljeno zgodbo v ČSSR leta 1983, ko je mlada sprinterka Anna pod "pokroviteljstvom" države prisiljena v doping, da bi se uvrstila na OI. A to ni le film o športu in prepovedanih substancah, temveč tudi parabola o okoliščinah, življenja in pritiskov v nekdanjem komunističnem režimu vzhodnega bloka.

Za mnoge so spomini na polpreteklo zgodovino še vedno relativno sveži. Na obdobje komunizma, na "železno zaveso" in takratni socialistični vzhodni blok. V ta "paket" je nekoč spadala tudi SFRJ, pa seveda tudi ČSSR (Češkoslovaška socialistična republika). Jugoslavije ni več, "razpadla" je veliko bolj nasilno, kot je to zgodilo s ČSSR, saj sta od leta 1993 Češka in Slovaška samostojni državi. Sta pa obe državii združili moči pri produkciji filma Fair Play, ki poseže dobrih 30 let v preteklost.

Zgodba filma pokaže življenje v osemdesetih, družbeno okolje in vzdušje pod pritiski takratne oblasti. V ospredju je mlada perspektivna in ambiciozna tekačica na 200 metrov, 18-letna Anna, ki se želi kvalificirati na poletne olimpijske igre, ki so bile leta leta 1984 v ameriškem Los Angelesu. Doseči cilj za vsako ceno ob pritiskih okolja in medicinske "pomoči" kar s strani državnih organov, spravijo dekle na spolzka tla. V precepu je tudi njena mati Irena, nekdanja teniška igralka, ki simpatizira z disidentom, njen moč in Annin oče pa je že dolgo nazaj prebegnil v Nemčijo. Atletski trener je neizprosen in Anna se težko izogiba vsem čerem, od dopinga, porušenih razmerij, ljubezni do odločitev, kaj je prav in kaj ni.

Film Fair Play češke režiserke Andree Sedlačkove, na levi v vlogi Anne Judita Bardos.
Film Fair Play češke režiserke Andree Sedlačkove, na levi v vlogi Anne Judita Bardos. FOTO: Liffe

Kot so že peli Pankrti "utaplamo se u rdeči pesi, krpamo lukne u železni zavesi", tukaj pa je državini aparat tisti, ki naroči, da športniki uporabljajo steroid stromba, ki ima seveda stranske učinke na zdravje. "Ne gre zgolj za film o uporabi prepovedanih poživil. Odstira tudi teme, kot so svoboda, etika, meje, ki se jih ne sme prekoračiti, razmerje med materjo in hčerjo, komunistična družba," je komentar režiserke in scenaristke Andree Sedlačkove. Doping je bil in ostaja velika rana vrhunskega športa, a to je le vrh ledene gore. Kot je že dejala režiserka, gre tudi za pogled v svinčene čase, ko je bilo potrebno veliko poguma za ohranitev osebne integritete.

Na koncu je za ustrezen epilog poskrbela kar zgodovina sama. Omenjene OI so minile okrnjene, saj ga je poleg Rusije in ČSSR bojkotiralo še 12 držav. To je bil protiukrep za poletne OI 1980, ko so ZDA, Kanada in še veliko drugih zahodnih držav odpovedale nastop v Sovjetski zvezi (Moskva) zaradi napada na Afganistan. Zanimivo je, da je jugoslovanska olimpijska reprezentanca leta 1984 na OI nastopila. Film režiserke Sedlačkove je tudi v izboru tujejezičnih filmov za nagrado Oskar 2015.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.