Zmagovalec 17. izdaje Ljubljanskega mednarodnega filmskega festivala LIFFe, dobitnik nagrade vodomec, v vrednosti pet tisoč evrov, je dansko-britanski film 1:1 (Ena na ena), režiserke Annette K. Olesen.
Film, ki je bil prikazan v uradnem tekmovalnem programu Perspektive, je nagrado dobil za "močan in koherenten prikaz težavnega problema medrasnih odnosov v kulturno mešanem okolju evropske demokratične družbe".
Mednarodno žirijo, ki so jo sestavljali novinar, pesnik in prevajalec Marjan Strojan (Slovenija), direktorica festivala Alpe Adria Cinema, Ana Maria Percavassi (Italija) in programski direktor festivala v Pusanu, Jay Jeon (Južna Koreja), je posebej navdušila režija Annette K. Olesen in ustvarjalni prispevek igralske ekipe filma. Režiserka pa se je v čustveno nabitem zahvalnem govoru zahvalila za čast in še enkrat opozorila, da sta strpnost in medsebojno sožitje edina načina za normalno delovanje in napredek v moderni družbi.
Posebno omembo žirije za vodomca si je prislužil nemški film Namizni tenis Matthiasa Luthardta in Meike Hauck v produkciji družbe Junifilm iz Berlina. Film po oceni mednarodne žirije "z dobro zgrajeno zgodbo in močno igralsko podporo z obrazov dobro stoječe družine snema masko spodobnosti, pod katero preži stalna grožnja psihološkega in fizičnega nasilja".
Mednarodno združenje filmskih kritikov, ki so jih predstavljali Janine Euvrard (Francija), Damir Radić (Hrvaška) in Janusz Wróblewski (Poljska), je nagrado FIPRESCI podelilo madžarskemu filmu Bele dlani režiserja Szabolcsa Hajduja, ki je bil prikazan je bil v sekciji Jug jugovzhodno. Žirija ga je izbrala zaradi "odličnega občutka za ravnotežje, združevanja psiholoških in profesionalnih situacij ter zaradi človeških vrednot, ki so v njem prikazane".
Dobitnik zlatega koluta na podlagi glasovanja občinstva je irsko-britanski film Zajtrk na Plutonu režiserja Neila Jordana iz sekcije Obzorja. Izid glasovanja, v katerem je film prejel povprečno oceno 4,70, je razglasila mlada igralka Aleksandra Balmazović.
Dobitnik nagrade Amnesty International na temo človekovih pravic, znan je bil že v četrtek, pa je iranski film Ofsajd Jafarja Panahija iz sekcije Predpremiere. V njem je vprašanje ženske emancipacije v Islamski republiki Iran "preoblikovano v spretno zasnovano pripoved, polno vzpodbudnega in prisrčnega humorja. Zgodba je preprosta, vendar zelo ganljiva in pozitivna, ter daje slutiti spremembe".
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.