Canneska filmska fundacija (Cinefondation de Cannes), namenjena odkrivanju nove generacije cineastov, je med 1.100 prispelimi deli, nastalimi pod okriljem filmskih šol po vsem svetu, izbrala 17 filmov iz Avstralije, Azije, Evrope, Severne in Južne Amerike. Prvo nagrado je prejel film "Ge & Zeta" študenta Gustava Rieta z argentinske Universidad del Cine.
Drugo nagrado je prejel film "Mr. Scwhartz, Mr. Hazen & Mr..Horlocker" Stefana Müllerja (Fachhochschule Wiesbaden, Nemčija), tretjo nagrado pa sta si enakopravno razdelila film "Mother" Siana Hederja (American Film Institute, ZDA) in film "A virus" Agnes Kocsis (Szinhazes Filmmuveszeti Egyetem, Madžarska).
Cannes v ciljni ravnini
V Cannesu, mondenem francoskem letovišču na Azurni obali, je medtem mednarodni filmski festival prešel v ciljno ravnino. V nedeljo bo tam najboljšim filmom in njihovim ustvarjalcem podelili toliko zaželene zlate palme. Filmov slovenskih cineastov v tekmovalnem in ostalih programih (spet) ni bilo zaslediti, Slovenija se je z nekaj filmi predstavila zgolj na canneski tržnici. Cannes pa je skupaj z drugimi evropskimi ministri za kulturo obiskal minister Vasko Simoniti.
Francoska igralka Anouk Aimee bo v sklopu 59. festivala v hotelu Carlton v Cannesu prejela priznanje za svoj življenjski prispevek k filmu. Igralka je v Cannesu v minulih desetletjih pogosto predstavljala filme, v katerih je nastopila. Na Croisetti je bila tako leta 1960, ko so predvajali film Sladko življenje (La Dolce Vita), pa leta 1996 s prav tako znanim delom Moški in ženska (Un Homme et une Femme). Anouk Aimee je bila leta 1980 nagrajena za vlogo v filmu "Le Saut dans le Vide" Marca Bellocchia.
Brez očitnega favorita
Glavni festivalski žiriji letos predseduje kitajski režiser Wong Kar-Wai. Ostali člani žirije so Monica Bellucci, Helena Bonham Carter, Zhang Ziyi, Samuel L. Jackson in Tim Roth. Agencijski poročevalci dan pred končnimi odločitvami ugotavljajo, da za glavno nagrado - zlato palmo za najboljši film - ni očitnega favorita. Tekmovalni program je bil izjemno kakovosten, kljub temu pa so v ospredju filmi španskega govornega območja.
Veliko možnosti naj bi imela španski režiser Pedro Almodovar s filmom "Volver" in mehiški režiser Alejandro Gonzelez Inarritu z delom "Babel". Mnoge je tik pred koncem prepričal tudi Argentinec Israel Adrian Caetano s filmom "Cronica de una fuga", pa tudi Mehičan Guillermo del Toro z "El laberinto del fauno" kot zadnji med 20 filmi v konkurenci. Med spornimi ameriškimi filmi v tekmovalni sekciji se je še najbolje odrezala Sofia Coppola z modernim portretom francoske kraljice "Marie Antoinette".
Napovedovanje pa se je v preteklosti tako ali tako izkazalo za nehvaležno, saj so zlate palme pobirali filmi, s katerimi se marsikdo ni mogel strinjati. Za nekatere so bili, denimo, sporni nagrajenci Slon (2003) ali Fahrenheit 9/11 (2004), za druge spet lanski Otrok. Kakor koli že, letošnji Cannes je potrdil vitalnost latinskoameriških in španske kinematografije, medtem ko se je ameriški film slabo odrezal, ugotavljajo kritiki.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.