Po poročanju tiskovne agencije AFP je po ogledu 3D-filma Avatar umrl 42-letni moški s Tajvana. V bolnišnico so ga odpeljali zaradi vrtoglavice in slabosti, preiskave pa so pokazale, da je imel možgansko krvavitev. "Prav mogoče je, da je takšne simptome povzročilo razburjenje med gledanjem filma,“ je izjavil zdravnik Chin Peng-Chih. Nesrečni Tajvanec ni edini, ki je občutil posledice gledanja 3D-filma, saj na raznih filmskih forumih tudi drugi tarnajo o zdravstvenih težavah po ogledu filma.
O škodljivem učinku 3D-filmov na zdravje je nedavno spregovoril oftalmolog Michael Rosenberg z univerze v Chicagu. Po njegovih besedah prinaša tridimenzionalna slika človeku povsem novo senzorično izkušnjo, na katero možganske celice niso navajene, kar pomeni več duševnega napora in posledično pogostejše glavobole ter slabosti.
Kitajske oblasti so kinematografom ukazale, naj ustavijo predvajanje hollywoodske uspešnice Avatar. Razlog za to naj bi bil tako komercialne kot politične narave. Dva pekinška kinematografa sta potrdila, da bosta v soboto ustavila predvajanje navadne različice Avatarja, ne pa tudi tridimenzionalne verzije. Po poročanju hongkonškega časnika Apple Daily je ukaz za ustavitev predvajanja filma prišel iz državne filmske korporacije.
Avatar je v prvih osmih dneh od začetka predvajanja zaslužil 300 milijonov juanov (30 milijonov evrov). Številni kitajski komentatorji so v filmski zgodbi o boju Na'avijev za ohranitev svoje zemlje in kulture našli vzporednice z bojem kitajskih državljanov za zaščito svoje lastnine pred vlado in pogoltnimi vlagatelji.
"Na nek način je film v sozvočju s kitajskim občinstvom in je povzročil nič manj kot družbeni fenomen," je v časniku China Daily zapisala komentatorka Huang Hong. "Zakaj? Zaradi vseh prisilnih rušitev starih sosesk na Kitajskem smo danes edini Zemljani, ki zares lahko čutimo bolečino Na'avijev," je dodala. "Za občinstvo v drugih državah so takšne izselitve nekaj nepojmljivega. Kaj takšnega se lahko zgodi samo na drugem planetu ali pa na Kitajskem," je zapisal priljubljeni bloger Han Han. V kitajske kinematografe v petek prihaja visokoproračunski film o življenju filozofa Konfucija in oblasti mu s prepovedjo Avatarja želijo zagotoviti uspeh. Svetovna uspešnica James Camerona bi morala biti na sporedu kitajskih kinematografov do 28. februarja.
KOMENTARJI (133)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.