Ameriška filmska akademija je v gledališču Kodak v Los Angelesu podelila nagrade za najboljše filmske dosežke v preteklem letu. 79. podelitev oskarjev, ki jo je vodila Ellen DeGeneres, je minila v znamenju etnične raznolikosti in naravovarstvenega zavedanja.
Veliki zmagovalec letošnje podelitve je nedvomno legendarni Martin Scorsese, ki je prejel oskarja za režijo kriminalnega trilerja Dvojna igra, ki so ga proglasili tudi za najboljši film. Film je skupaj prejel štiri oskarje, in sicer še za montažo in prirejeni scenarij.
Oskarja za glavni igralski vlogi sta šla, kot so napovedovali mnogi, v roke Helen Mirren, za film Kraljica, in Forestu Whitakerju, za film Zadnji škotski kralj.
V stranski kategoriji je slavil Alan Arkin, ki je oskarja prejel za vlogo preklinjajočega dedka v filmu Naša mala mis. Eddie Murphy, sicer eden od favoritov, se je tako za kipec za vlogo v Sanjskih puncah obrisal pod nosom, je pa kipec za najboljšo stransko žensko vlogo zato domov odnesla prav tako favoritka Jennifer Hudson, ki je poskrbela za enega bolj čustvenih govorov večera. Kako tudi ne bi. Še včeraj tekmovalka v Ameriškem idolu, danes že z oskarjem, bi lahko rekli v slogu legendarnega Rudija Carrella.
Drugi po številu oskarjev je bila mehiška fantastična drama Panov labirint, ki ji je sicer oskarja za tujejezični film izmaknil nemški film Življenja drugih, je pa zato film Guillerma Del Tora prejel kar tri oskarje. Za masko, kinematografijo in scenografijo.
Za najboljši dokumentarec so oskarja podelili filmu Neprijetna resnica, njegov avtor Al Gore pa je še enkrat pozval svet, naj "stopi skupaj in se posveti reševanju planeta". Najboljši animirani film je postal Vesele nogice, ki je premagal za mnoge favorizirane Avtomobile. Film Naša mala mis je prejel še oskarja za originalni scenarij, film Sofie Coppola Marie Antoinette je prejel oskarja za kostumografijo, za izvirno glasbo so nagradili film Babilon, za pesem pa Melisso Etheridge (I Need To Wake Up), za film Neprijetna resnica. Drugi del Piratov s Karibov pa je domov odnesel oskarja za vizualne učinke, edinega od štirih nominacij.
Ennio Morricone je kot eden največjih skladateljev filmske glasbe prejel častnega oskarja za življenjsko delo. Njemu v čast je zapela kanadska pevka Celine Dion. Posebno nagrado Jean Hersholt pa je v podobi oskarja za svoje humanitarno delo prejela tudi Sherry Lansing.
Podelitev je bila sicer obarvana dokaj glasbeno, saj je Ellen nominirance v sodelovanju z gospel zborom zabavala kar po celi dvorani, Will Ferrell, Jack Black in John C. Reilly pa so nominirancem zapeli slavo s pesmijo, ki se je ne bi sramoval niti kak muzikal. Hollywoodski zbor je ob odlomkih iz filmov demonstriral, kaj so to posebni zvočni efekti v živo. Noviteta je bila tudi predstavitev nominacij za kostumografijo, ki so jih predstavili kar v živo, na odru in z igralci.
Izgubil že devetnajstič!
Inženir zvoka Kevin O'Connell tudi po devetnajsti nominaciji ni domov odnesel pozlačenega kipca, se je pa zato zapisal v zgodovino, saj je prvi po nominacijah, a še vedno brez oskarja.
O'Connell je bil nominiran v kategoriji mešanja zvoka za film Apokalipto in je izgubil proti filmu Sanjske punce.
"Takoj jutri se bom prijavil na terapijo. Vseeno pa bi rad dobil oskarja preden umre moja 83-letna mama, saj bi jo to zelo osrečilo. Ne morem pa se pritoževati nad bogato kilometrino kar se tiče izgubljanja. Vsi me zbadajo, kdaj ga bom dobil in mi ga, vsaj tako pravijo, privoščijo," je povedal hudomušni mojster zvoka.
No, očitno bo moral Kevin na kipec še kako leto počakati. Če pa ga ne bo dobil, bo bo znova podrl rekord kot največji oskarjevski "luzer" ...
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.