Sodišče je dopustilo takšen precedens v sodni praksi, saj bi sicer Polanski s svojim prihodom v London tvegal izročitev v ZDA, zaradi obtožbe o spolni zlorabi otroka.
Angleško vrhovno sodišče razveljavilo prvotno odločbo, izdano ferbruarja letos, da se mora Polanski, če hoče izpeljati svojo pravdo, osebno udeležiti sojenja v Londonu, in mu dovolilo, da toži britanskega založnika revije Vanity Fair kar iz hotelske sobe v Parizu.
Za 71-letnim Polanskim je v ZDA razpisana tiralica, potem ko je bil leta 1977 obtožen spolnega odnosa s 13-letno deklice. Kazni se je izognil tako, da je še pred razglasitvijo sodbe odpotoval iz ZDA v Francijo. Polanski, ki je prejel oskarja za režijo filma Pianist leta 2003, se nikoli ni vrnil v ZDA ali v Veliko Britanijo, in če bi prišel v London, bi mu grozila možna izročitev v ZDA. Iz Francije, kjer živi, pa zakonodaja takšne ozročitve ne dopušča. Odvetniki Polanskega menijo, da je to prvi primer, ko bo tožnik za obrekovanje lahko pričal na procesu prek videa.
"Ideja, da se po več kot 25 letih, odkar je zapustil ZDA, še vedno ne more vrniti ali vstopiti v to državo, je nenavadna," je povedal Joshua Rozenberg, pravni urednik časnika Daily Telegraph. Če ne bo sprememb urnika v zadnjem hipu, se bo sodni proces začel v ponedeljek in bo trajal približno teden dni.
Kot priči v postopku bosta pozvani tudi igralka Mia Farrow in Debra Tate, sestra Sharon Tate, nekdanje žene Polanskega, ki je bila brutalno umorjena 1969.
Polanski toži založnike Vanity Fair zaradi članka objavljenega julija 2002, v katerem so trdili, da je režiser v newyorški restavraciji flirtal z neko Švedinjo, medtem ko se je odpravljal na pogreb svoje umorjene žene v Los Angeles. V delu besedila spornega članka, ki je vložen tudi v sodne spise, naj bi navedli tudi njegovo obljubo švedski lepotici: "Iz tebe bom naredil drugo Sharon Tate."
Obe sprti stranki se strinjata, da Polanskega ni bilo v restavraciji med potjo na Tatin pogreb, pač pa je tam bil v treh do štirih tednih po njenem umoru. Njegovi odvetniki zanikajo, da bi se takšen incident, kot ga opisuje članek v Vanity Fair, sploh kdaj zgodil.
Pravda za obrekovanje, vpletenost slavnih oseb iz filmskega sveta in precedenčni primer video navzočnosti tožnika iz druge države, so jamstvo za gnečo v sodni dvorani. Primer pa je že sprožil tudi razprave o tem, ali je dopustno, da se Polanskemu dovoli uporaba pravnega sistema države, če se hkrati izogiba pravnim posledicam njenih zakonov.
Polanski je kot otrok preživel nemško okupacijo Poljske, njegova mati je umrla v koncentracijskem taborišču. Zdaj živi v Parizu, poročen s francosko igralko Emmanuelle Siegner.