
V newyorškem Lincoln Centru oziroma kinodvorani Walter Reade so v sredo v okviru retrospektive slovenskega filma prikazali film Petelinji zajtrk, režiserja Marka Naberšnika, ki si je na koncu prislužil aplavz občinstva. Retrospektiva se nadaljuje do 22. julija, prikazali pa bodo skupaj 13 slovenskih filmov.
Režiser filma Petelinji zajtrk Marko Naberšnik je nato odgovarjal na vprašanja občinstva, ki se je med drugim najbolj čudilo dejstvu, da se je v Sloveniji leta 1998 veliko kadilo. Gledalci iz vzhodne Evrope pa so z veseljem ugotavljali, da je življenje na vzhodu Slovenije na las podobno življenju v njihovih domovinah, kot sta na primer Češka in Romunija. Naberšnik je dejal, da je film stal le okrog milijon evrov, kar je po njegovih besedah domet slovenskega filma, ki se financira iz denarja vladnega sklada.

Premierna predstava je bila precej uspešna, saj si je Petelinji zajtrk ogledalo okrog 100 gledalcev, med njimi so bili večinoma Američani. Med udeleženci je bil tudi poznavalec in ljubitelj slovenskega filma Joseph Valencic iz Clevelanda, sicer najboljši poznavalec Slovenije in slovenske kulture v ZDA. Retrospektivo sta omogočila Filmski sklad RS in generalni konzulat RS v New Yorku ob sodelovanju Lincoln Film Society.
Slovenski konzulat je v sredo po filmu priredil še sprejem za gledalce. V.d. direktorja Filmskega sklada RS Igor Prodnik pa je povedal, da se posebej veseli prikaza filma Dolina miru, ki po njegovih besedah govori o Sloveniji kot oazi miru in blaginje v divjem in nepredvidljivem svetu. Med gledalci filma Petelinji zajtrk je bila tudi družina Štiglic, med njimi veleposlanica Slovenije pri ZN Sanja Štiglic in njen oče Tugo Štiglic, sin Franceta Štiglica, režiserja filma Dolina miru, v katerem je Tugo Štiglic igral vlogo fantka Marka.
Prva pregledna predstavitev slovenskega filma iz časa po drugi svetovni vojni do danes v New Yorku poteka pod naslovom Slovenski film na križišču, filme je izbral ameriški filmar Richard Pena.

Iz bogate zakladnice slovenske filmske zgodovine je izbral še filme Vesna Františka Čapa (1953), Ples v dežju Boštjana Hladnika (1961), Dolina miru Franceta Štiglica (1956), Na papirnatih avionih Matjaža Klopčiča (1967) in Splav meduze Karpa Godine (1980). Iz filmske produkcije samostojne Slovenije pa je izbral filme Ko zaprem oči Francija Slaka (1993), Outsider Andreja Košaka (1997), V leru Janeza Burgerja (1999), Sladke sanje Saša Podgorška (2001), Varuh meje Maje Weiss (2002), Pod njenim oknom Metoda Pevca (2003) in Rezervni deli Damjana Kozoleta (2003).
Prva širša predstavitev slovenskega filma je bila v New Yorku leta 2003, a je zajela samo nova dela.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.