Po pričakovanjih je bilo letošnje leto, ko so 80. podelili prestižne filmske nagrade oskar, leto Ethana in Joela Coena. Slavni filmski tandem, ki ima "za pasom" filme kot so Fargo, Veliki Lebowski in Mož, ki ga ni bilo, je namreč v losangeleškem teatru Kodak v Hollywoodu za film Ni prostora za starce prejel kar tri glavne oskarje. V njune roke je šel namreč glavni oskar večera - za najboljši film. Triler v tipično njuni maniri je za seboj pustil filme Pokora, Juno, Tekla bo kri in Michael Clayton. V njune roke pa sta šla tudi kipca za režijo ter prirejeni scenarij. Film je bil sicer nominiran v osmih kategorijah. Pred tem sta leta 1997 že prejela oskarja za scenarij filma Fargo.
Za najboljšo moško glavno vlogo je oskarja pričakovano prejel Daniel Day-Lewis za vlogo naftnega mogotca Daniela Plainviewa v filmu Tekla bo kri. Premagal je igralske težkokategornike kot so Tommy Le Jones, George Clooney, Johnny Depp in Viggo Mortensen.
Nekoliko presenetljivo je oskarja za glavno žensko vlogo (povsem zasluženo) dobila Marion Cotillard za vlogo Edith Piaf v filmu Življenje v rožnatem. Francozinja je tako premagala Julie Christie, ki so ji mnogi napovedovali oskarja za film Daleč od nje. Cotillardova je nedavno za vlogo prejela tudi francoskega cezarja.
K uspehu bratov Coen pa bo svoj pozlačeni kipec lahko pridal tudi zmagovalec v kategoriji stranskih vlog. Javier Bardem je namreč postal prvi španski igralec, ki je osvojil oskarja, in sicer za vlogo hladnokrvnega psihopatskega morilca v filmu Ni prostora za starce. Za vlogo je pred tem prejel že celo vrsto nagrad, tudi bafto, zlati globus in nagrado hollywoodskega igralskega ceha. 38-letni Bardem je bil sicer za oskarja že nominiran leta 2000, za glavno vlogo v filmu Ko se znoči.
Za žensko stransko vlogo pa je oskarja prejela rdečelasa britanska igralka Tilda Swinton, za vlogo odvetnice v filmu Michael Clayton, ki ji je letos prinesla tudi nominacijo za zlati globus.
Za izvirni scenarij je kipec "snela" nekdanja striptizeta Diablo Cody, ki je navdušila z zgodbo o najstniški nosečnici v filmu Juno. Oskarja za najboljši tujejezični film je prejel avstrijski film Ponarejevalci, v režiji Stefana Ruzowitzkyja. Za animirani film so kipec prejeli ustvarjalci filma Ratatouille.
V ostalih kategorijah pa so oskarje prejeli: za umetniško režijo (Sweeney Todd - demonski brivec), za kinemaotgrafijo (Tekla bo kri), mešanje in montaža zvoka, montaža (Bournov ultimat), pesem (Falling Slowly iz filma Once), glasba (Pokora), kostumi (Elizabeta: Zlata doba), ličenje (Življenje v rožnatem), vizualni efekti (Zlati kompas), dokumentarec (Taxi to the Dark Side), kratki dokumetarec (Freeheld), kratki film (Mozart des Pickpockets) in animirani kratki film (Peter in volk). Oskar za življenjsko delo pa je šel v roke kreativnega producenta Roberta F. Boylea.
Podelitev je, tako kot pred dvema letoma, vodil komik Jon Stewart, ki se je po svojih močeh potrudil, da dobre tri ure dolga prireditev, z vsemi premori, prisotnim v dvorani in pred televizijskimi sprejemniki ni bila prehud zalogaj. Še dobro, saj so predstavitve petih nominiranih pesmi zapetih v živo izpadle dokaj zdolgočaseno.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.