Na 77. podelitvi oskarjev so podelili 50 pozlačenih kipcev v 24 kategorijah. Zmagovalec večera je bil nedvomno Clint Eastwood, ki je za omenjeni film prejel kipca za najboljši film in režijo, osmoljenec pa najbrž Martin Scorsese, ki so ga znova spregledali v glavnih kategorijah. Clintov film je prejel še oskarja za najboljšo glavno žensko vlogo in najboljšo moško stransko vlogo. Scorsesejev Letalec pa je na začetku letel dokaj visoko in na kocu pristal pri petih oskarjih, pretežno v tehničnih kategorijah. A pojdimo lepo po vrsti.
Moje ime je Rock, Chris Rock
Začetek podelitve je naznanil filmski kolaž najboljših odlomkov iz bogate zgodovine Hollywooda. Sliko in zvok je z žametnim komentarjem pospremil Dustin Hoffman. Za tajnost na najvišjem nivoju pa sta poskrbela člana PricewaterhouseCoopers, ki sta dostavila dve aktovki z ovojnicam v katerih so bila imena nagrajencev.
Odrski prihod gostitelja večera Chrisa Rocka je pospremila filmska glasba iz Terminatorja, Chris pa je takoj začel s svojimi dovtipi in zaželel dobrodošlico na zadnjo podelitev oskarjev. Vseeno pa je obljubil prijetno razvedrilo, kajti med nominiranci so se znašli tudi štirje po njegovem okusu - temnopolti. Rock je duhovičil naprej, ko je dejal, da je oskarjevska podelitev edina prireditev, kjer se poraženci bolj smejijo kot zmagovalci in kjer bi lahko poraženci dobili nagrado za najboljšo igralsko predstavo.
Spregovoril je tudi o dveh letošnjih nenominirancih Fahrenheit 9/11 in Kristusovem pasijonu in se čudil, kako lahko dve tako dobri stvaritvi ostaneta skoraj popolnoma prezrti na oskarjih. No, ne ravno, saj je Rock vsakemu namenil nekaj minut in nekaj krepkih.
In oskarja dobi…
Prva podeljevalka je bila Halle Berry s poravnanimi lasmi in sivo, precej nevpadljivo obleko. Podelila je oskarja za najboljšo scenografijo, in sicer ekipi filma Letalec.
Priložnostno črnolasa Renee Zellweger je v prelepi rdeči kreaciji veteranu Morganu Freemanu podelila oskarja za najboljšo moško stransko vlogo. Freeman je tako po štirih nominacijah v sedemnajstih letih le osvojil prestižno nagrado za svoje izredne igralske kreacije.
Vedno smešni Robin Williams je s svojim posnemanjem legend kot so Scorsese, DeNiro, Nicholson in Brando razvedril večino navzočih v Kodakovem teatru in podelil nagrado za najboljšo celovečerno risanko filmu Neverjetni.
Cate Blanchett, ovita v rumeno plahto, s frizuro , ki je delovala zelo Kidmanovsko, je podelila oskarja za najboljšo masko filmu Lemony Snicket: Zaporednje nesrečnih dogodkov.
Drew Barrymore je napovedala boj za najboljšo pesem, s predstavitvijo pesmi iz filma Zboristi, ki jo je zapela atraktivna Beyonce. Beyonce je kasneje zapela tudi pesem "Learn to be Lonely" iz najnovejše priredbe filma Fantoma iz opere, ki bi jo sicer morala zapeti v pevka in igralka Minnie Driver (nastop na oskarjih naj bi bil po njenem tudi dokončni pevski preboj), a so se producenti odločili drugače in odločili, da jo bo spet odpela Beyonce, Da pa ne bi Beyonce nastopila "le" dvakrat, pa se je pojavila še tretjič, ko je z Joshem Grobanom zapela pesem iz filma Polarni ekspres. O ponosnih pogledih in ploskih njenega fanta Jay-Z-ja seveda ne gre izgubljati besed …
Nesrečno hripavi in kašljajoči Pierce Brosnan je skupaj z animirano Edno iz Neverjetnih podelil kipec za najboljšo kostumografijo ustvarjalcem filma Letalec.
Tim Robbins je podelil kipec za najboljšo žensko stransko vlogo, kjer se je ligi zmagovalk pridružila prejemnica dveh britanskih baft, Cate Blanchett, ki je v Letalcu izvrstno in z vsem srcem upodobila eno od največjih legend v Hollywoodu, Katherine Hepburn.
Leonardo DiCaprio, ki je prišel na prireditev s Gisele Bundchen, je podelil nagrado za najboljši dokumentarec, ki je postal film Born Into Brothels.
Adam Sandler je podelil kipec za najboljši scenarij po predlogi. Prejela sta ga pisca filma Stranpota. Za najboljše posebne učinke je bil nagrajen film Spiderman 2.
Al Pacino je podelil častnega oskarja režiserju, ki mu je kot mlademu nadebudnemu igralcu dal priložnost in ga je režiral v filmih Serpico in Pasje popoldne, Sidneyju Lumetu. Ta neverjetno agilni 80-letnik, ki je zrežiral preko 60 filmov, je v zahvalnem govoru dejal, da se ne bi mogel zahvaliti vsem, ki jih občuduje in so mu pomagali, prav tako pa tudi ne našteti vseh filmov iz katerih je kradel ideje. Zato se je rešil s splošno zahvalo vsem ustvarjalcem filmov in vsem filmom, ki so ga inspirirali na njegovi režiserski poti.
Kate Winslet je v okusni modri kreaciji, ki jo je kljub baročni postavi naredila izredno seksi, Letalcu podelila oskarja, že petega po vrsti, za najboljšo fotografijo. Nekoliko presenetljivo, saj je imel hudo konkurenco v izjemno vizualno močnih filmih kot sta Hiša letečih bodal in Kristusov pasijon.
Letalec pa je bitko za najboljše mešanje zvoka izgubil proti filmu Ray. Nagrado sta v polomljeni angleščini podelili "špansko-mehiški partnerici v zločinu" Penelope Cruz in Salma Hayek, ki sta prav tako podelili kipec za najboljšo montažo zvoka. V tej kategoriji je Letalec spet podlegel pred že nagrajeno – letos najboljšo celovečerno risanko, Neverjetni.
John Travolta, ki ga je Chris Rock predstavil kot najljubšega igralca med belci po okusu Oprah Winfrey (Rock se je malo prej pohecal, da je tako bogata, da jo je zaprosil za roko celo John Kerry), je oskarja za najboljšo originalno glasbo podelil filmu V iskanju dežele Nije.
Prince, ki je leta 1985 že prejel oskarja za Škrlatni dež, je podelil prestižno nagrado za najboljšo pesem filmu Motoristov dnevnik oz. pesmi "Al otro lado del Rio", ki sta je maloprej predstavila Santana in Antonio Banderas. Avtor pesmi Jorge Drexler se je zahvalil na zelo izviren način, saj je namesto zahvale zapel kitico iz svoje zmagovalne pesmi.
Sean Penn, lanski dobitnik oskarja, je predstavil izbor za najboljšo igralko in z zlatim kipcem razveselil Hilary Swank za film Punčka za milijon dolarjev, ki je bila tako počaščena že drugič. Prvič je namreč prejela oskarja za najboljšo igralko že leta 2000 za film Fantje ne jočejo. Tokrat ni storila iste napake kot pred petimi leti, zato se najprej zahvalila svojemu možu Chadu, na koncu pa seveda še režiserju Eastwoodu.
Gwyneth Paltrow je podelila nagrado za najboljši tuji film, ki je tako postal The Sea Inside, španskega režiserja Alejandra Amenábarja, ki ga najbolje poznamo kot režiserja filma Vsiljivci iz leta 1999 z Nicole Kidman v glavni vlogi.
Samuel L. Jackson je podelil zlati kipec za najboljši izvirni scenarij, ki ga je prejel film Večno sonce brezmadežnega uma oz. scenarist Charlie Kaufman, ki mu gre očitno v tretje rado, saj je po nominacijah za Biti John Malkovich in Prilagajanje v tretje le prejel scenarističnega oskarja.
Charlize Theron je zasluženega oskarja za najboljšo moško vlogo podelila presrečnemu Jamieju Foxxu, ki je zavpil v čast Rayu Charlesu in dal priložnost tudi publiki, saj mu je v odgovor zavpila cela dvorana. Med drugim se je zahvalil tudi kolegicama Oprah in Halle Berry, govor pa zaključil s posvetilom svoji babici, ki je bila njegova prva učiteljica igre in jo srečuje v sanjah. Dodal je še, da komaj čaka, da bo šel to noč spat, kajti veliko se bosta imela za pogovoriti …
Oskarjevka Julia Roberts je veteranu Clintu Eastwoodu podelila kipec za najboljšo režijo. Režiser in igralec, ki za svojih skoraj 75 let izgleda preklemano dobro, je bil raznežen - pravo nasprotje svoje vloge v nagrajenem film Punčka za milijon dolarjev, kjer igra neizprosnega trenerja perspektivne boksarke.
Kmalu zatem pa sta največjo nagrado večera, oskarja za najboljši film, podelila legendi srebrnega platna, Barbra Streisand in Dustin Hoffman. In spet se je na zmagovalni podij povzpel Clint Eastwood in njegova dva producenta. Eastwood je tako izenačil uspeh s filmom Neoproščeno, ko so mu leta 1993, prav tako podelili dva najprestižnejša oskarja, za film in režijo.
Prireditev, ki je trajala le slabih deset minut dlje kot tri ure, se je neposredno zatem hitro končala. Chris Rock je vsem navzočim in gledalcem voščil le še lahko noč, svoje gostiteljstvo pa zaključil z bojnim vzklikom "Broooooklyn!!!" - več kot očitno posvetilo vsem črncem iz tega zloglasnega predmestja New Yorka, od koder prihaja tudi sam.
Pokojnemu Brandu žvižgi neodobravanja
Akademija se je, tako kot vsako leto, tudi letos poklonila padlim filmskim herojem v minulem letu. Med njimi so bili: Ronald Reagan, Christopher Reeve, Janet Leigh, Jerry Goldsmith, Rodney Dangerfield in seveda veliki Marlon Brando. Ob omembi slednjega je bilo poleg gigantskega aplavza, enega večjih v celem večeru, slišati tudi jezne in zelo dolge žvižge. Še en dokaz, da niti igralske legende niso nedotakljive oz. niso po volji in okusu vseh. Navsezadnje pa bo verjetno najbolj držalo, da gre igralce soditi po njihovem delu in ne po njihovem življenju.
Najboljši zahvalni govori po izboru Oscar.com
Sicer pa je časovno zelo kratko odmerjeni čas za zahvalne govore prejemnike prisilil, da so bili res kratki in jedrnati, brez nepotrebnega govoričenja. To je pomenilo, da niso imeli časa, da bi lahko ponovili tako srce parajoče, tako nore ali tako čustvene stvaritve, ki so uspele trem najboljšim zahvalnim govorcem po izidih ankete na Oscar.com. Zmagal je Tom Hanks, ki je leta 1994 za film Philadelphija vse tiste, ki jih simbolizirajo rdeče pentlje na prsih označil za angele, pred Halle Berry, ki je leta 2002 v solzah prejela kipec za Bal smrti in dejala, da je s prvo črnopolto zmago odprla pot tudi ostalim temnopoltim igralcem, na tretje mestu pa se je znašel Roberto Benigni, ki je leta 1999 za film Življenje je lepo, malo po stolih, malo po tleh priskakljal na oder in izrazil željo, da bi se ljubil najprej z vsakim v dvorani, nato pa še s celim svetom.
________________________________________________
Podeljeni oskarji:
Punčka za milijon dolarjev - 4 oskarji (film, režija, ženska glavna vloga, moška stranska vloga)
Letalec – 5 oskarjev (ženska stranska vloga, montaža, kostumografija, scenografija, fotografija)
Ray – 2 oskarja (moška glavna vloga, mešanje zvoka)
Neverjetni - 2 oskarja (celovečerna risanka, montaža zvoka)
Sledijo: Stranpota (scenarij po predlogi), Iskanje dežele Nije (originalna glasba), Večno sonce brezmadežnega uma (izvirni scenarij), Lemony Snicket: Zaporednje nesrečnih dogodkov (maska), Spiderman 2 (posebni učinki), Motoristov dnevnik (pesem), Born into Brothels (dokumentarni film), The Sea Inside (tuji film), Wasp (kratki film), Ryan (kratki animirani fim) in Mighty Times: The Children's March (kratki dokumentarec).