Festivala se je udeležil tudi Križnar, ki je bil po afriški premieri tako ganjen, da ni mogel takoj odgovarjati na vprašanja iz občinstva. Tomo Križnar je povedal, da je gledalce presenetila smelost malega naroda in nove članice Evropske unije, ki si je na pobudo nekonvencionalnega predsednika republike spomladi leta 2006 drznila s humanitarno in politično akcijo vmešati v igro velikih sil pri nadzoru nad nafto in vodo v Darfurju.
Ta je še dodal, da gledalcem "niso šle v račun v filmu dokumentirane obtožbe beguncev in civilistov o sodelovanju vojakov Afriške unije s sudansko vlado; za njenega predsednika Omarja al Baširja je haaški tožilec Luis Moreno-Ocampo izdal nalog za aretacijo zaradi dokazov, da je kriv genocida in zločinov proti človeštvu".
Južnoafriška republika namreč največ prispeva k vojaškim silam Afriške unije, vendar imajo te enote mandat samo za opazovanje in poročanje o dogajanju, ne pa tudi za zaščito civilistov, je sporočil Jože Biščak iz agencije Giedon.
Na filmskem festivalu, ki poteka v 26 različnih kinodvoranah in gledališčih in zaobjema 200 filmov iz 95 držav, bo film Dar Fur - Vojna za vodo predvajan še dvakrat.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.