Filmska različica knjižne uspešnice z istim naslovom - "Memoirs of a Geisha" (Jaz, gejša) je na svetovni premieri v Tokiu naletela na različne odmeve.
Kitajska igralka v vlogi japonske gejše
Gre za ameriško-japonski film, v katerem je kitajska igralka nastopila v vlogi Japonke. Režiser Rob Marshall, ki je leta 2002 prejel oskarja za Chicago, se je skupaj z raznorodno ekipo udeležil projekcije v tokijski nacionalni sumo areni.
Produkcija je primer globalizacije v filmskem poslu, saj povezuje vzhod in zahod. Kitajske igralke nastopajo kot japonske gejše; Kalifornija je ponudila lokacije za čajnice v Kjotu; hollywoodski film krasijo azijski igralci.
Film je povzet po ameriškem romanu Arthurja Goldena. Knjiga je bila dve leti med najbolje prodajanimi na lestvici New York Timesa, o čemer priča tudi podatek, da so jo samo v angleščini prodali več kot štiri milijone izvodov.
Od revne deklice do gejše
Na čelu igralske ekipe sta bila kitajska igralka Ziji Džang (Crouching Tiger, Hidden Dragon), ki igra gejšo Sajuri, in japonski igralec Ken Watanabe (The Last Samurai) v vlogi njene ljubezni.
Zgodba pripoveduje o dekletu, ki se iz revščine v japonski ribiški vasi povzpne do gejše v visoki družbi - izobražene ženske, poznavalke plesne umetnosti, petja in konverzacije, namenjene družbi bogatašem. Film pa je spodbodel spraševanje, ali kitajske igralke lahko ustrezno utelesijo pretanjeno japonsko kulturo ter ali lahko ameriški režiser dojame tradicijo gejš, izven Japonske pogosto napačno razumljeno.
Japonskih gledalcev film ni povsem prepričal. Režiser je izbiro glavne igralke upravičil z besedami, češ da je "prava oseba za to vlogo". "Memoirs of a Geisha" je še en v dolgi vrsti ameriških filmov na temo Japonske, čeprav je prekinil tradicijo in v glavnih vlogah zasedel azijske igralce.