Peticijo za izpustitev poljskega režiserja, ki na izročitev ameriškim oblastem čaka v züriškem zaporu, so med drugim podpisali igralki Fanny Ardant in Monica Belluci, režiserji Ettore Scola, Wong Kar-Wai in Costa-Gavras ter predsednik cannskega filmskega festivala Gilles Jacob.
Na aretacijo Polanskega se je odzvala tudi nova generalna direktorica organizacije UNESCO Irina Bokova, ki jo je označila kot šokantno, francoski minister za kulturo Frederic Mitterand pa je dejal, da je dogodek grozen.
Mitterand je povedal, da "so nam znane razmere, v katerih je bila izvedena aretacija". Opozoril je, da imajo Združene države Amerike dve plati – medtem ko po eni strani očarajo s svojo radodarnostjo, zaradi katere jih imamo radi, hkrati v nas vzbujajo tudi strah. In prav takšna Amerika, meni francoski minister za kulturo, je zdaj pokazala obraz.
Francoski odvetnik Polanskega Herve Temime je napovedal, da bo seveda zahteval režiserjevo izpustitev. Omenil je tudi zastaranje primera, saj je "domnevna žrtev že zdavnaj umaknila tožbo".
Polanski je leta 1978 zbežal iz ZDA v Francijo, saj mu je zaradi spolnega odnosa s 13-letnico grozila dosmrtna ječa. S pridobitvijo francoskega državljanstva se je namreč režiser, rojen v Parizu staršem poljskega rodu, zaščitil pred izročitvijo ZDA. Švica pa ima, v nasprotju s Francijo, z ZDA sklenjeno meddržavno pogodbo o izročitvi.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.