Filmski kritiki po pisanju nemškega tednika der Spiegel ne jokajo, saj naj bi bili "hladno racionalni, cinični, vsevedni" in so doslej "videli že vse, zato jih nič ne more prevzeti". Toda mnogi med njimi, ki so si sinoči na peti newyorški aveniji ogledali novinarsko projekcijo filma United 93, so zapuščali dvorano med zamolklim smrkanjem in s pordelimi očmi, v rokah pa so stiskali pomečkane papirnate robce.

Po pisanju nemškega tednika je film "neznosno surov, brez milosti, prepričjiv, briljanten". Za večino Američanov pomeni pravi šok, saj naj bi šlo za prvi necenzuriran pogled na realnost, ki je bila doslej povečini predstavljena na politično korekten ali pa ideološko popačen način.
Vsem, ki bi želeli spoznati, kaj se dogaja z današnjo Ameriko, z njenimi vrlinami in slabostmi, priporočajo obvezen ogled filma.
Letalska vrata kot pokrov leteče krste
United 93 opisuje poslednjo pot edinega od štirih letal, ki svojega cilja ni zadelo, saj se je po uporu potnikov zrušilo v okolici Pennsylvanie. Srhljivo dogajanje, ki se na platnu odvija v realnem času, je "do skrajnosti stvarno, brez vsakršnih dodatnih umetnih efektov", piše der Spiegel. Britanski režiser in scenarist Paul Greengrass se je pri nastajanju filma odpovedal trikom in klišejem, herojski ideologiji in šablonam.
Namesto tega United 93 prikazuje, kako se je dan, poln vsakdanje rutine, spremenil v horor. Prijave pred poletom, poslednji pogovori preko mobilnih telefonov, pošastne banalnosti, ob tem ko je gledalcu že vnaprej znano, kako se bo vse skupaj končalo. Vrata na krovu letala se zaprejo, zvok je podoben zapiranju pokrova na krsti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.