Film/TV

Ekskluzivno: Zmagovalec Berlinala

Berlin, 22. 02. 2008 18.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Stjepan Hundić
Komentarji
0

Čeprav je bilo pričakovati, da bo na letošnjem Berlnalu zmagal film <i>Tekla bo kri</i>, je zlati medved šel v roke Joseja Padlihe za film <i>Elitna enota</i>.

Jose Padilha
Jose Padilha FOTO: Reuters

Odločitev žirije letošnjega Berlinala niti ni tako presenetljiva, če vemo, da ji je predsedoval veteran političnega filma Costa-Gavras, ki ga je izvrstni brazilski film očitno impresioniral do te mere, da mu je namenil glavno nagrado. Film je odkrit napad na politični in policijski sistem, obenem pa gre za brutalno dramo, ki prikazuje urbano nasilje, korupcijo državnih uradnikov in zasvojenost srednjih slojev z mamili. Film je v Braziliji postal pravi družbeni fenomen, z režiserjem filma pa smo se pogovarjali pretekli teden v Berlinu, po premieri filma, ko je bilo že jasno, da ga morda čaka pravi truimf …

Jose Padilha
Jose Padilha FOTO: Reuters


Menite, da je bil vaš film všeč Martinu Scorseseju? Najbrž veste, kaj vas sprašujem ...


Ha-ha-ha ...Verjetno ste slišali, da ljubim njegove filme in da mi je on velik vzornik. Upam, da mu je bil všeč. Sam sem velik privrženec njegovih Dobrih fantov, saj je zame to eden najboljših filmov, kar sem jih kdaj videl. Mislim in upam, da je med njegovim in mojim filmom precej podobnosti. V obeh imate naratorja, ki je obenem tudi eden od glavnih likov in je pravzaprav negativec ter moralno sporna osoba, čeprav jo imamo radi. Pri Scorseseju je to gangster, ki ubija in krade, v mojem filmu pa je to nasilni policaj brez etike in morale. Najina režiserska stila pa se precej razlikujeta.

Ekipa filma Elitna enota
Ekipa filma Elitna enota FOTO: Reuters

Kaj bi odgovorili tistim, ki trdijo da ste posneli fašističen film, poln nesmiselnega nasilja?

Ne bom komentiral kritik mojega filma, lahko pa vam povem svoje mišljenje o tem. Glede fašističnega koncepta, o katerem se je govorilo že po dveh tednih predvajanja filma v Braziliji, mislim da gre za napačno interpretacijo. Fašizem je politično gibanje, ki izključuje in je nasilno, obenem pa je to mračna ideologija. Tega v mojem filmu ni, saj ni strank, politikov in nihče ne razvija ideje fašizma. Za moj prejšnji film, dokumentarec Bus 714, so rekli, da je levičarski, ker govori o revnih slojih, ki se zatečejo k nasilju. Za ta film pa trdijo, da je desničarski, ker govori o policiji, ki jo je ustvarila država, ki na nasilje odgovarja z nasiljem. Jaz samo beležim realnost. Film je pred redno distribucijo na piratskih DVD-jih videlo enajst milijonov ljudi. Težko verjamem, da bi fašističnen film pritegnil toliko ljudi. Mislim, da gre za film, ki govori o znanih stvareh, ki so v Brazilili vsem blizu, a o tem govori na nov način.

Režiser Jose Padliha
Režiser Jose Padliha FOTO: Reuters



Je bilo kaj pritiskov ali groženj s strani narkomafije, ko se je razvedelo, kakšen snemate? Ste imel z njimi kaj kontaktov?


Imeli smo en primer kraje kombija, v katerem je bila filmska oprema in "filmsko" orožje, ki strelja slepe naboje. S kombijem so ukradli tudi ekipo, a so vse po eni uri vrnili, saj jih je zanimalo le orožje. Policija je šla po sledi ukradenega orožja, zato so obiskali favele in tam nadlegovali ljudi. Takrat sem se ustrašil, da ne bomo mogli snemati v favelah, ker se je razvedelo, kakšen film snemamo. Sicer pa nam je pomagal bivši preprodajalec drog, ki je bil zaprt, nato je svoje odslužil, danes pa je uspešen raper. Pomagal nam je, da so bili prizori v filmu čimbolj podobni realnosti, kateri je tudi sam nekdaj pripadal.

Jose Padilha
Jose Padilha FOTO: Reuters



V čem vidite rešitev problemov korupcije in nasilja, ki so povezani z narkomafijo?


Zagotovo ne v novem nasilju. V Riu imamo oko 35.000 policajev, med katerimi je večina skorumpiranih, ker imajo bedne plače in nevarno službo. Kaj pa bi vi naredili, če vam nekdo da v roke orožje in 100 dolarjev plače? Če vprašate sto ljudi v Riu, ali je policija skorumpirana, boste dobili sto pritrdilnih odgovorov. Zato bi morala država organizirati elitno enoto, ki bi se morala boriti proti korupciji. A kako preprečiti korupcijo v njihovih vrstah, če so njihove plače tako nizke? Rešitev bi bila, da prenehajo kupovati drogo na ulici in s tem financirati narko mafijo in s tem podpirati korupcijo v svojih vrstah. Revnejšim slojem pa bi morali dati zaposlitev, ki bi bila pošteno plačana, ne pa da so odvisni od kriminalcev. Vem, da je to dolg proces, a ni druge rešitve.

Kakšen bo vaš naslednji film?

Po policiji se bom podal nad politike! Sedaj so oni na vrsti. Ha-ha-ha ...!

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.