Film/TV

EKSKLUZIVNO: Mojster groze

Hongkong, 28. 03. 2008 03.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Stjepan Hundić
Komentarji
0

Režiser Hideo Nakata je najbolj zaslužen za popularizacijo japonskih grozljivk, saj ima na vesti tudi originalni film <i>Krog</i>.

Hideo Nakata je oče modernega japonskega horror filma oz. grozljivk, ki jih nekateri žanrsko imenujejo kar J-horror. Njegov film Krog (Ringu) velja za najuspešnejši japonski grozljivi film nasploh, saj so posneli tudi televizijsko serijo in dve ameriški predelavi, naslednje leto pa naj bi posneli še tretji hollywoodski Krog. Poleg tega filma je Nakata posnel tudi film Temna voda, ki je prav tako dobil hollywoodsko različico v režiji Walterja Sallesa. S 47-letnim Nakato smo se pogovarjali v Hongkongu na velikem showbiz dogodku Hong Kong Expo Entertainment, ki še vedno traja. Priznani japonski filmar je bil eden od gostov na podelitvi 2. azijskih filmskih nagrad, sodeloval pa je tudi na tamkajšnjem filmskem sejmu, kjer se je razgovoril o prihajajočih projektih.

Vas moti, če mediji, pa tudi kritika, vso vašo kariero enačijo samo z vašim najbolj znanim delom, filmom Krog?

Niti ne. Vsak ima pravico do svojega mišljenja in pogleda na svet. Zavedam se, da so novinarjem takšne oznake všeč, a me to ne skrbi. Moj zadnji film nosi naslov L: Change the World in je velik hit na Japonskem, zato se tudi doma otresam tega kalupa, da me poznajo samo po enem filmu. Vsak avtor in filmar ima en film, po katerem je najbolj poznan.

Kako ste prišli na idejo za ta film?

Za Krog? Film je ekranizacija istoimenskega romana Kojija Suzikuja, ki ga je objavil leta 1991, tako da si ne morem šteti točk za originalnost. Dobil sem ponudbo, da zadevo prestavim na film in to sem sprejel. Pisna predloga mi je bila všeč, saj sem menil, da lahko pridam nekaj novega k žanru grozljivih filmov. Sicer pa je tudi sama zgodba zelo "filmična".

Je točna informacija, da boste v ZDA posneli tretji film iz serije Krog?

Ne ... Slišal sem, da se o tem govori, a je to za sedaj dezinformacija. Kolikor vem, DreamWorks načrtuje snemanje tretjega dela Kroga, a z menoj to nima nobene zveze. Če bi nekdo napisal zelo dober scenarij, bi razmislil o režiji tretjega filma, a se bojim, da se to ne bo zgodilo. No, bomo videli. Mogoče se bodo stvari spremenile.

Režirali ste tako japonsko kot tudi ameriško nadaljevanje Kroga. Kako ste osebno zadovoljni z lastnim "remakom" drugega dela, ki ste ga posneli v Hollywoodu?

Do neke mere sem zadovoljen. Režijo filma so mi ponudili, ko so prvega režiserja odpustili pred samim začetkom snemanja, zato sem prišel k projektu skoraj čez noč. Naredil sem najboljše, kar sem lahko, saj ni bilo časa za priprave. Danes se mi zdi, da vse skupaj ni izpadlo slabo, a bi bilo lahko tudi precej bolje.

Kako bi opisali prvo izkušnjo s Hollywoodom?

Takole bom rekel: ves čas snemanja se mi je zdelo, da ustvarjamo nov avtomobil, ne pa da snemamo film. Saj veste, kaj mislim – kot da bi delal industrijski izdelek. Če ustvarjate avtomobile, bodo lastniki tovarne in znamke najbrž od vas zahtevali določene popravke in izboljšave, seveda po poskusnih vožnjah z naključno izbranimi vozniki. In tako to delajo tudi v Hollywoodu. Organizirajo zaprte poskusne projekcije, na katere pokličejo naključne mimoidoče in na podlagi njihovih mnenj nato spreminjajo film: ponovno ga montirajo, če je potrebno dosnemavajo nove prizore, največkrat pa menjajo konec filma. Vse skupaj pa delajo zato, da bi bil film čimbolj komercialen in pisan na kožo ciljni publiki.

Kakšno je vaše mišljenje o hollywoodski predelavi Kroga, pod katerega se je podpisal Gore Verbinski?

Ko sem pogledal ameriško različico, sem vedel, da bo uspešnica, saj je film posnet zelo spretno. Gore je ohranil vzdušje in napetost, grozljive elemente pa je dokaj uspešno prenesel v ameriško okolje. Film je precej blizu mojemu originalu. Mislim, da je film ameriški publiki, posebej najstniški, približal japonski horror, ki temelji na vzdušju strahu in jeze in ne na eksplicitnih prikazih krvavega nasilja in mesarjenja teles, kot je to značilno za hollywoodski horror. Ali pa njihovi bombastični filmi s pošastmi in prikaznimi … Japonski horror je drugačen. Eden od ameriških oboževalcev mi je poslal pismo, v katerem je zapisal: "Ljubim ta vaš tihi japonski horror ..."

Kako je bil na Japonskem sprejeto vaše japonsko nadaljevanje Kroga?

Nadaljevanje ni bilo blagajniška uspešnica. Japonska publika se je naveličala gledati reciklažo ene in iste ideje, zato je bil odziv slab. Podobno je tudi z ostalim azijskim horrorjem, ki počasi izgublja popularnost, ker je mlada publika željna novih odkritij in novih oblik strašenja. Kot tudi pri ostalih filmskih žanrih, se tudi horror menja v ciklusih. Ko so se pojavili filmi kot so Temna voda, Grudge, Krog je bilo to nekaj novega in razburljivega, potem so jih kopirali tudi drugi in gledalcem je to počasi začelo presedati.

Tudi Temna voda je dobil ameriško različico, pod katero se je podpisal zelo ugledni brazilski filmar Walter Salles. Kaj menite o tej predelavi?

Čeprav Sallesa cenim kot režiserja, se mi zdi, da je bil on slab izbor za ta film, ker se v grozljivkah ne znajde. Horror film mora imeti umetniški pridih in mora biti vizualno atraktiven ter dobro odigran, kajti če ne vzbuja strahu in nelagodja, potem nisi uspel. Sallesov film ima vse navedeno, a mu manjka ta horror element, da bi lahko rekli, da mu je uspelo.

Kateri filmi in avtorji so vam všeč? Kdo vas je navdihnil, da postanete filmar?

Max Ophuls je filmar, ki ga posebej cenim. Njegov film Letter From An Unknown Woman je zame najboljši film v zgodovini svetovne kinematografije. Prav tako so mi všeč filmi Georgea Cukorja, Johna Forda, Jeana Renoira ... In še bi lahko našteval. Tudi nekaj japoskih režiserjev, ki pa niso širše poznani.

Kaj pa režiserji, ki so vam bliže žanrsko?

Na enem od festivalov sem spoznal Williama Friedkina, kar me veseli, saj je njegov Izganjalec hudiča sijajen film. Tudi če ga gledate danes, je strašljiv, tako kot pred tridesetimi leti, ko je bil posnet.

Japonski in še posebej azijski horror ima drugačno tradicijo in teme od evropskega in ameriškega ...

V zahodni civilizaciji imate odnos med dobrim in zlim, torej med bogom in hudičem, pri nas v budizmu pa tega ni. Ljudje enostavno umrejo in postanejo duhovi. Duhovi pa so lahko zli, a so nekoč bili ljudje, zato obstaja neka čustvena vez med tema dvema entitetama, kar je dobra osnova za grozljive zgodbe.

Trenutno delate na novem filmu. Lahko o tem poveste kaj več?

Nov film delam z Jennifer, kolegico iz Los Angelesa, ki je prišla na idejo, da napiše scenarij o lastni izkušnji v japonski savni, ki se ji zdi primerna za grozljivko. Zato sva se odločila, da bova to skupaj razdelala in projekt uresničila. Film bomo najbrž snemali na Japonskem, nekje na severu, saj je tako bolj praktično zaradi logistike in japonskih igralcev.

Načrtujete še kakšne projekte?

Delam tudi na dokumentarcu o sebi in mojih dnevih v Hollywoodu. Gre za film o tujem režiserju v Ameriki, sebe pa sem vzel za primer, saj so to izkušnje iz prve roke. Film se bo pojavil nekje do konca leta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.