Med tekmovalnimi filmi so izdelki znanih avtorjev, kot so Lars von Trier, Wim Wenders in Michael Haneke iz Evrope, Jim Jarmusch, Gus van Sant, David Cronenberg in Atom Egoyan iz Združenih držav in Kanade ter Hou Hsiao-Hsien s Tajvana. Vsi našteti bodo predstavili močne zgodbe, posnete v njim lastni filmski govorici.
Slovenski film na sejmu
V Cannesu se je danes začel tudi 46. filmski sejem, ki bo potekal do 21. maja, na njem pa se bosta prvič skupaj predstavila Filmski sklad RS in 16. ljubljanski mednarodni filmski festival LIFFe. Letos bo 1350 kupcev lahko izbiralo med 2860 naslovi filmov. Filmski sklad RS bo predstavljal tri nove slovenske filme oziroma koprodukcije. To so Odgrobadogroba Jana Cvitkoviča, Tuning Igorja Šterka ter koprodukcija Slovenije, BiH, Francije in Italije Dobro uglašeni mrtveci Benjamina Filipoviča. V okviru projekta "European Film Promotion" (EPP) se bodo pod skupnim naslovom Na vrsti so producenti predstavili mladi, a že potrjeni producenti, iz Slovenije Ida Weiss, ki je producirala Varuha meje.
Letos 'mladi' režiserji
Čeprav so med 21 tekmovalnimi filmi dela znanih avtorjev, se je Cannes v minulih letih pod vodstvom Thierryja Fremauxa uspešno uprl podobi "srečanja veteranov" - povprečna starost režiserjev tekmovalnih filmov, gre izključno za moške predstavnike poklica, je letos precej pod 50 leti: najmlajši med njimi je Mehičan Carlos Reygadas (34), ki je leta 2002 v Cannesu za "Japon" prejel nagrado za najboljši prvenec, najstarejši pa v Parizu živeči avstrijski režiser Michael Haneke (63) s filmom "Cache".
"Lani smo želeli poudariti pomembnost dokumentarne kinematografije in animiranega filma. Letos se vračamo h klasiki, velikim avtorjem, med katerimi je kar nekaj tistih, ki se na francoski rivieri ne bodo predstavili prvič," je ob predstavitvi tekmovalnega programa aprila dejal Fremeaux. Vrnitev k velikim imenom se je zgodila po naravni poti, izbrana so bila namreč zaradi kvalitete njihovih filmov in tega, kar imajo povedati o kreativnem procesu, je dodal umetniški direktor.
V konkurenci so tudi nekateri, ki so že prejeli zlate palme. Nemec Wim Wenders (59), ki je najbližje etiketi "veteran", jo je prejel pred 21 leti za Pariz, Texas, tokrat se bo predstavil s filmom, ki se spet dogaja v ZDA, "Don't Come Knocking" s Samom Shepardom in Jessico Lange. Danec Lars von Trier (49), pred petimi leti nagrajen za Plesalko v temi, prihaja z delom "Manderlay", svojevrstnim prispevkom na temo suženjstva. Američan Gus van Sant po palmi za Slona leta 2003 letos v Cannesu predstavlja film "Last Days" o samomoru pevca Nirvane Kurta Cobaina. Belgijca, brata Jean-Pierre in Luc Dardenne ("L'enfant") sta se s filmom "Rosetta" (1999) prav tako že vpisala med zmagovalce festivala.
Zvezd ne bo manjkalo
Izven tekmovalnega programa bo Cannes ponudil vrsto komercialnih izdelkov, ki povečujejo zanimanje za festival, na katerem pričakujejo številne filmske zvezde, kot so Scarlett Johansson, Bruce Willis, Sharon Stone, Bill Murray, Viggo Mortensen, Val Kilmer, Nathalie Portman, Juliette Binoche, Kevin Bacon, Benicio del Toro in Ewan McGregor. Nagrade bodo podelili v soboto, 21. maja.
Častna gostja - azijska kinematografija
Častna gostja bo azijska kinematografija; za zlato palmo se bo potegovalo kar pet režiserjev s te celine. "Azija je v modi. Mednarodni festival, ki na program ne uvrsti pomembnega števila azijskih filmov, ne more imeti reprezentativnega izbora," je ocenil predsednik canneskega festivala Gilles Jacob. Kitajec Vang Šjaošuai, eden od predstavnikov umetniške smeri Šesta generacija ali Urbana generacija, bo prvič v Cannesu s tragično ljubezensko zgodbo "Shanghai dreams". Japonec Masahiro Kobajaši bo predstavil "Bashing", Tajvanec Hou Hsiao-Hsien "Three times", Korejec Hong Sangsoo Filmsko zgodbo, Johnnie To iz Hong Konga pa srhljivko Izbor.
Kusturica predsednik žirije
Žiriji festivala predseduje v Sarajevu rojeni režiser Emir Kusturica, ki je leta 1985 v Cannesu prejel zlato palmo za film Oče na službeni poti. Vrnil se je leta 1989 s filmom Cigani letijo v nebo, za katerega je dobil nagrado za režijo. Leta 1995 je pokazal Podzemlje (Underground) in zanj dobil še eno zlato palmo ter se tako priključil ozkemu krogu režiserjev, ki so bili dvakrat nagrajeni z zlato palmo.
Samo še trije režiserji so dvakrat prejeli zlato palmo: Japonec Šohei Imamura, Danec Bille August in Francis Ford Coppola iz ZDA. Kusturica je nekoč dejal: "Rodil sem se večkrat in gotovo je bilo eno od mojih rojstev v Cannesu."
Lani je žiriji predsedoval Quentin Tarantino, zlato palmo pa je prejel Fahrenheit 9/11 Američana Michaela Moorea.