Rusi so dočakali prvo televizijsko priredbo slavnega romana Mihaela Bulgakova “Mojster in Margareta” , ki je bil zaradi kritičnosti do stalinističnega režima skoraj dve desetletji obsojen na zaprašene bunkerje.
Poleg tega, da je bil roman prepovedan, ga je obkrožala tudi vrsta vraž. Da je preklet in da ga ni mogoče spraviti na filmsko platno ali televizijske ekrane. V letih med 1970 in 1980 je bilo sicer na Zahodu narejenih nekaj filmskih verzij, ruski poskus, da bi roman spravili na filmsko platno v zgodnjih 90-ih letih 20. stoletja, pa je propadel.
Letos so ga vendarle uspeli posneti, v režiji Vladimirja Bortka. Prvo od desetih serij, ki so jo po veliki oglaševalski akciji s plakati prikazali 19. decembra, si je ogledalo več kot 55 odstotkov Rusov. Zadnji del nadaljevanke se je na ruskih televizijskih ekranih odvrtel včeraj.
Kot je povedal Bortko, je knjiga pri različnih generacije Rusov utelešala svobodo. “Bila je kot svež veter v mrtvem ozračju sovjetskega pisanja,” je dejal za Associated Press. Uprizoritev romana na televizijskih ekranih je za Ruse prava senzacija, ker pa ima roman tudi veliko simbolno vrednost, je bila izpolniti njihova pričakovanja za ražiserja težka naloga.
Roman, ki ga je Bulgakov začel pisati leta 1928 in ga je končal na svoji smrtni postelji leta 1940, je bil prepovedan, dokler ga niso prvič objavili leta 1966, po obdobju relativne odprtosti v času NIkite Hruščeva.
Kritiki današnjega režima predsednika Vladimirja Putina pravijo, da je roman Bulgakova v državi, kjer vse nacionalne televizijske kanale nadzoruje država in kjer imajo varnostne sile velika pooblastila, spet aktualen.