Ameriška filmska akademija je že 81. podelila najbolj prestižne filmske nagrade oskar. Voditelj in gostitelj večera v hollywoodskem teatru Kodak tokrat ni bil komik, temveč avstralski igralec, seksi Hugh Jackman, ki smo si ga nazadnje lahko ogledali v filmu Avstralija.
Letošnja podelitev je bila posebna po tem, da je največ nagrad prejel film, v katerem igrajo indijski naturščiki, režiral pa ga je Britanec, sicer znani filmar Danny Boyle (Trainspotting, Plitvi grob). Dramo o revnem dečku, ki zmaga v televizijskem kvizu, so proglasili za najboljši film, Boyle je prejel kipec za režijo, filmu pa so podelili še oskarje za prirejeni scenarij, kinematografijo, mešanje zvoka, montažo, izvirno glasbo in izvirno pesem.
Oskarja za glavno žensko vlogo je po šestih nominacijah končno in zasluženo prejela Kate Winslet za izvrstno vlogo nekdanje SS-ovke v filmu Bralec. V moški kategoriji pa je kipec pristal v rokah Seana Penna, ki je prepričal z vlogo Harveyja Milka v biografski drami Milk. To je že drugi oskar za Penna, ki je kipec prejel že leta 2004 za film Skrivnostna reka.
Jackman je že na samem začetku poudaril, da zaradi recesije niso imeli denarja, da bi posneli uvodno špico, zato je to uprizoril kar sam, in sicer v slogu muzikala – s petjem in plesom. Na humoren način je predstavil glavne filmske favorite večera, Revni milijonar, Milk, Nenavaden primer Benjamina Buttona, Frost/Nixon in Bralec. Nazadnje pa je vseeno priznal, da je Wolverine (njegov lik iz filmov Možje X).
V prvih vrstah so seveda blesteli nominiranci, Jackman pa kajpak ni mogel mimo rekordnih 15 nominacij Meryl Streep, ki je bila letos nominirana za glavno vlogo v drami Dvom.
Prva nagrada večera, oskar za stransko žensko vlogo, je šel v roke španske gazele Penélope Cruz, ki jo je prejela za vlogo Marie Elene v filmu Ljubezen v Barceloni. Penélope je poleg zahval poudarila, da bo morda prva, ki bo na odru omedlela, a je zdržala in pri 34 zasluženo prejela svojega prvega oskarja v karieri. V moški kategoriji pa je kipec (pričakovano) pripadel pokojnemu Heathu Ledgerju za izvrstno vlogo negativca Jokerja v filmu Vitez teme. V njegovem imenu so oskarja prevzeli člani njegove družine, oče Kim, mama Sally Bell in sestra Kate. Kipec so posvetili Heathovi hčerki Mathildi.
Oskar za originalni scenarij je šel piscu filma Milk, ki govori o gej aktivistu Harveyju Milku. Med animiranimi filmi je slavil simpatični Wall-E v produkciji Disneyja in Pixarja, za naj animirani kratki film pa so izbrali La Maison en Petits Cubes.
V tehničnih kategorijah je trinajstkrat nominirani film Nenavaden primer Benjamina Buttona prejel kipce za umetniško vodenje, ličenje in vizualne efekte. Za kostume so nagradili zgodovinsko dramo The Dutchess, za montažo zvoka pa Viteza teme. V kategoriji dokumentarcev so nagradili filma Men on Wire Jamesa Marsha in Simona Chinna ter Smile Pinki režiserke Megan Mylan za naj kratki dokumentarec. Oskar za najboljši tujejezični film pa je šel na Japonsko, in sicer filmu Departures.
Na podelitvi, ki jo je z venčkom pesmi iz muzikalov popestrila tudi Beyonce Knowles, so posebej počastili tudi legendarnega komika Jerryja Lewisa. Človekoljubno nagrado Jean Hersholt mu je podelil njegov sodobni približek in človek, ki je priredil film Trčeni profesor, temnopolti filmski "smeško" Eddie Murphy.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.