Film/TV

58. izdaja Berlinala

Berlin, 07. 02. 2008 17.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Stjepan Hundić
Komentarji
0

V Berlinu se je z dokumentarnim filmom o Rolling Stonesih pričel 58. festival Berlinale, ki ga tudi tokrat vodi Dieter Kosslick.

Berlinale
Berlinale FOTO: Reuters

Že 58. Berlinale, ki se letos odvija med 7. in 17. februarjem, je točno to - festival z bogatim programom in dogodki. Festival se je odprl na spektakularen način, in sicer s svetovno premiero dokumentarca o Rolling Stonesih Shine A Light v režiji Martina Scorseseja, ki je prišel na odprtje, prav tako pa tudi člani največjega rock’n‘roll benda v zgodovini. To je tudi prvikrat, da je Berlinale odprl dokumentarec.

Dieter Kosslick, direktor 58. Berlinala
Dieter Kosslick, direktor 58. Berlinala FOTO: Reuters

S prihodom Dieterja Kosslicka na mesto šefa Berlinala, se je festival začel drastično spreminjati. Berlinale ni več samo običajen filmski festival A kategorije, ki ponuja nove filme in kopico spremljevalnega dogajanja ob obvezni rdeči preprogi. Berlinale je danes verjetno najbolj ambiciozen, tako kar se tiče filmov, pestrosti programa kot tudi samega dogajanja, zato ga štejemo za največji filmski festival na svetu. Cannes bo vedno nekako francoski, najbolj razkošen, popularen in vpliven, Benetke pa so kot stara dama, ki s stilom odkriva nova imena in ponuja dvanajst dni italijanskih poslastic za filmske gurmane. Berlin pa postaja neukrotljiva zverina, ki nekako po nemško grabi in gre z vso močjo naprej. Po nizu neuspešnih poskusov je Berlin končno postal gostitelj velikega filmskega sejma (EFM - European Film Market), ki letos gosti 400 podjetij iz 50 držav sveta; Talent Campus pa je ambiciozen projekt delavnic, v okviru katerih festival predstavlja in podpira mlade filmske talente; število filmov v vseh programih je vedno večje in bolj raznoliko, od hollywoodskih „težkokategornikov“ do eksotičnih eksperimentalnih filmov ter otroških filmov, filmov o hrani v posebnem programu Culinary Cinema, letos pa ne bo manjkalo niti dodatnih filmskih dogodkov, ki jih je iz leta v leto več.

Sicer pa se Berlin letos močno spogleduje z glasbenimi imeni. Na festivalu bo prikazan tudi 45-minutni režijski prvenec Madonne Filth and Wisdom, nato dokumentarec v režiji Neila Younga CSNY Deja vu - o turneji zasedbe Crosby, Stills, Nash & Young iz leta 2006, pod katerega je podpisan kot Bernard Shakey, dokumentarac o fenomenu virtualnega benda Gorillaz z naslovom Bananaz, ter dokumentarec Patti Smith: Dream of Life. Kosslick očitno rad odpira Berlinale z glasbenimi filmi: leta 2003 je festival odprl muzikal Chicago, lani pa biogafija Edith Piaf Moje življenje v rožnatem. V konkurenci je 21 filmov, nekaj znanih imen in nekaj novih upov. Od priznanih avtorjev so tu Mike Leigh, ki predstavlja Happy-Go-Lucky, Paul Thomas Anderson z There Will Be Blood, ki je nominiran za osem oskarjev, Eric Zonca z Julio, Andrej Vajda bo predstavil Katyn, o ruskem pokolu Poljakov po letu 1940, hongkonški režiser Jonnie To predstavlja The Sparrow, oskarjevec Errol Morris pa v dokumentarcu Standard Operation Procedure spregovori o grozotah zloglasnega Abu Ghraiba ... 58. Berlinale bo zaključil Be Kind Rewind, še eden “odštekan” film Michela Gondryja, tokrat komedija o ekipi, ki slučajno izbriše hollywoodsko uspešnico z videokasete, nato pa film zopet posname, prizor za prizorom.

Rolling Stones
Rolling Stones FOTO: Reuters

Kot običajno pa ne bo manjkalo slavnih imen: od glasbenih gostov, članov skupine Rolling Stones, Madonne, Neila Younga in Patti Smith do filmskih, kot so npr. Scarlett Johansson, Eric Bana, Natalie Portman, Penelope Cruz, Daniel Day Lewis, Isabella Rossellini, ki predstavlja svoj kratki film Green Porno, Willem Dafoe, John Malkovich, Ben Kingsley ... Retrospektiva 58. Berlinala je posvečena velikem španskem avtorju in avantgardnem umetniku 20. stoljetja Luisu Bunuelu, niz njegovih filmov pa bodo obogatili še z razpravami o njegovem delu in vplivu. Nagrada za življenjsko delo gre letos v roke italijanskega veterana Francesca Rosija. Danes 85-letni Rosi je pred točno pol stoletja debitiral s filmom Izziv (La sfida) in od takrat dal velik pečat italijanski kinematografiji. Žiriji, ki bo podelila zlatega medveda in ostale nagrade, predseduje grško-francoski filmar in oskarjevec Costa-Gavras, pomagajo pa mu najbolj znana danska filmarka Sussane Bier, francoska igralka zvezda Sandrine Bonnaire, nemška in mednarodna zvezda Diane Kruger, oskarjevec Walter Murch, ki je Coppoli tri desetletja montiral in ozvočeval filme in drugi. Filmska zabava se lahko začne!

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.