Film/TV

17. LIFFe: Zadnji Altman

Ljubljana, 24. 11. 2006 17.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Altmanov labodji spev, Loacheva učna ura zgodovine in nova Almodóvarjeva poslastica.

Radijski šov (Proti vetru)

Radijski šov (ZDA, 2006; režija: Robert Altman)
Radijski šov (ZDA, 2006; režija: Robert Altman) FOTO: 24ur.com


Zadnji film velikega Roberta Altmana govori o znamenitem ameriškem radijskem šovu A Prairie Home Companion, ki so ga dolga leta izvajali kar v živo, pred gledališko publiko. Film se osredotoči na večer, ko je bil ta zadnjič na sporedu. Altman in Garrison Keillor (v filmu vodja šova GK), sta združila zvezdniško zasedbo, obenem pa pokazala, kaj vse se dogaja v zakulisu take oddaje. Ljudem se prikazujejo angeli, novi lastnik se jih hoče čimprej znebiti, medtem ko druge udarijo neizprosni udarci usode. Oddajo so na javnih radijskih postajah v ZDA redno oddajali od leta 1974, s kratko prekinitvijo v osemdesetih.


Altman je v film, v svojem značilnem slogu - veliko igralcev v enem prizoru, ki govorijo eden čez drugega, znova vklučil celo plejado znanih filmskih imen kot so Meryl Streep, Tommy Lee Jones, Woody Harrelson, Kevin Kline, Virginia Madsen, John C. Reilly in Lindsay Lohan. Režiser tako malce ironično pokaže, kako vse stvari minejo, vendar je vse zabavno, dokler traja in se pri tem zabavaš. Film za vse ljubitelje countryja, v njem poleg igralcev igra tudi cela vrsta profesionalnih country glasbenikov in vse, ki so jim bili všeč njegovi filmi tipa Igralec in Kratke zgodbe.

Med festivalom, 20. novembra, pa smo izvedeli tudi žalostno vest, da je kultni režiser v starosti 81 let umrl in to dva dneva pred premiero filma Radijski šov na letošnjem LIFFu. Ljubljanska publika ga je zato na projekciji njegovega zadnjega filma počastila z minuto molka.

Vrni se (Predpremiere)

Altman je marca letos prejel oskarja za življenjsko delo
Altman je marca letos prejel oskarja za življenjsko delo FOTO: Reuters


V središču Almodóvarjeve humorne družinske drame je mlada mamica Raimunda (Penelope Cruz), ki živi v delavski četrti Madrida, kjer španski delavski razred živi poleg priseljencev z vseh koncev sveta. Njeno življenje pa se čez noč obrne na glavo. Nekega dne Raimundin pijani partner napade njeno hčer in jo hoče zlorabiti, a ta se mu upre in ga v samoobrambi ubije. Raimunda je odločena narediti vse, da zaščiti svojo mlado hčer ter jo ubrani pred teto in zvedavimi sosedi. Mati in hči zato zločin skušata prikriti in truplo začasno shranita v zamrzovalno skrinjo. Istočasno pa Raimunda tudi izve, da se je njena pokojna mati Irene (Carmen Maura) vrnila od mrtvih in živi pri njeni sestri Sole, ki v svojem stanovanju na črno vodi frizerski salon. Njen mož se zaplete z eno od njenih strank in jo zapusti. Paula je teta obeh žensk in živi v eni od vasi La Manche, kjer se je rodila vsa družina. Toda Raimunda pred teto ščiti veliko skrivnost, a tudi ta pred njo in Sole skriva neko drugo družinsko skrivnost.

Prizor iz filma Vrni se
Prizor iz filma Vrni se FOTO: Reuters


Almodóvar s je z zadnjim izdelkom vrnil k svojemu izvoru, k ženskim likom, ki že s svojo medebojno komunikacijo sprožajo močne čustvene odzive, pa naj bodo srečni ali žalostni. Tokrat je tako stopil korak vstran od gejevskih in travestitskih štosov in naslikal lepo in čustveno razglednico španskega podeželja, ki lahko brez težav parira prikazom njemu tako ljubega Madrida. Penelope Cruz in Carmen Maura sta znova dokazali, da sta izvrstni igralki, ki se, sploh Penelope, najbolje znajdeta prav, kadar sta pod Almodovarjevim vodstvom.

Režiser je tako s filmom naredil nekakšno spravo s koreninami, saj pravi, da so v njem ženske, ki so ga obkrožale, ko je bil še otrok. "To so bile junakinje, ki so znale pripovedovati neverjetne zgodbe, kar me je vedno neskončno očaralo," je povedal Almodóvar. Skratka, poslastica za vse njegove privžence in vse tiste, ki od filma pričakujejo pristen in intenziven čustveni zalogaj.

Veter, ki trese ječmen (Obzorja)

Veter, ki trese ječmen (Velika Britanija/Irska/Italija/Španija/Nemčija, 2006; režija: Ken Loach)
Veter, ki trese ječmen (Velika Britanija/Irska/Italija/Španija/Nemčija, 2006; režija: Ken Loach) FOTO: 24ur.com


Na Irskem so v dvajsetih letih prejšnjega stoletja podeželski delavci ustanovljali prostovoljne gverilske enote, da bi se lahko spopadali z britanskimi vojaki, ki so imeli nalogo, da zaustavijo irski poskus osamosvojitve. Damien (odlični Cillian Murphy) in Teddy sta brata. Teddy je že vodja ene od gverilskih enot, podobno pa se odloči tudi Damien, ki zaradi ljubezni do domovine opusti uspešno kariero zdravnika in se pridruži svojemu bratu v neusmiljenem boju za svobodo. Ko drzna taktika borcev za svobodo Britance pripelje do zloma, se obe strani končno dogovorita za premirje, ki bi končalo prelivanje krvi. Kljub navidezni zmagi izbruhne državljanska vojna in družine, ki so se borile z ramo ob rami, se znajdejo ena nasproti drugi kot najhujši sovražniki, njihova vdanost pa je na odločilni preizkušnji. Teddy in Damien se tako znajdeta vsak na svojem bregu. Bo zmagala bratska ljubezen ali ljubezen do domovine?

Film kljub povprečnemu proračunu ponudi vizualno bogat in zgodovinsko natančen prikaz izseka iz krvave irske zgodovine. Režiser Ken Loach pa je povedal, da je s filmom hotel ljudi spodbuditi, da ne glede na pripadnost pogledajo in razmišljajo preko narodnostnih mej, kajti po njegovem ne gre za film o Britancih, ki udrihajo po Ircih. Film s sijajnimi igralskimi kreacijami, režijo, levičarskimi prepričanji, sociopolitično senzibiliteto in z avtorjevim trdnim prepričanjem, da je svoboda izbira vsakega posameznika. Obenem pa Loach sporoča, da ima kot režiser odgovornost napadati napake in krutosti voditeljev, tako minulih kot sedanjih.

Prizor iz filma Veter, ki trese ječmen
Prizor iz filma Veter, ki trese ječmen FOTO: 24ur.com


Tisti, ki so pazljivo spremljali film, bodo v njem našli tudi očitne vzporednice z aktualno politiko. Režiser pa poleg krvavih zgodovinskih dejstev jasno pokaže tudi bratski odnos, ki je zaradi spleta dogodkov na veliki življenjski preizkušnji. Film je Loachu prinesel zlato palmo na letošnjem filmskem fstivalu v Cannesu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.