Vodja castinga in zakulisja nam je dejala, da je v zakulisju vse potekalo tako, kot je moralo. "Seveda smo imeli kar nekaj stresnih situacij. Usmerjati 'promet' v zakulisju, ko je ogromno ljudi, je težko oziroma moraš imeti za to kar malo izkušenj in vedeti, kdaj povzdigniti glas in kdaj ne, da se manekeni in manekenke vseeno dobro počutijo in da to ni neki totalitarni režim. Mislim, da nam je kar uspelo. Vsem. Pohvaliti moram vsa dekleta in fante, frizerje, mojstre ličenja pa tudi ostale sodelujoče. Bravo!" nam je zaupala Tjaša, nekdanja manekenka, ki je delala na vseh največjih svetovnih tednih mode.
12 manekenov in 24 manekenk je Tjaša izbrala na castingu izključno med modeli agencije Immortal Models. "Izberem jih glede na hojo, videz in mojo oceno, ali so dovolj profesionalni, da bodo sposobni oddelati svoje in zdržati pritisk. Zadaj je namreč kaos. Vržen si v vodo in moraš splavati. Res je naporno. Letos smo imeli kar nekaj novink in niti ena mi ni nič 'pisnila', češ, da ne more več ali kaj podobnega. Točno vedo, zakaj so tu, to jim je všeč in zdržijo," nam je povedala Tjaša, ob tem pa dodala, da sama ne mara ekskluzive, saj da rada priložnost vsem, a letos je bilo pač tako. "V tujini se tega ne gredo, je pa res, da določeni ljudje delajo samo z določenimi agencijami, ekskluziv pa se ne gredo. A s kakšno drugo agencijo v Ljubljani si ne bi upala delati ekskluzive, ker enostavno nimajo nabora deklet," nam je še dejala Tjaša.
Padec manekenk
Pista je bila tokrat dolga 35 metrov, a precej zavita in dokaj ozka. "To je verjetno narekoval sam prostor. Brv je vedno postavljena tako, da gre okoli nje čim več stolov. Meni je všeč, da je razgibano, da je brv 'živa', da se na njej dogaja, da ni neko mrtvilo," nam je dejala nekdanja manekenka.
Manekenkam se je na njej dogajalo predvsem ob predstavljanju kreacij diplomanta NTF Matica Velerja. Ta je namreč manekenke 'opremil' z nemogočo obutvijo, ob tem pa še z maskami, ki so jim prekrivale oči. Manekenke so sicer vajo opravile brez mask, ko so dobile še te, pa so čisto izgubile smisel za orientacijo. Zato ni čudno, da sta dve od njih večkrat padli, od tega dvakrat zelo grdo. Na srečo sta ju odnesli brez poškodb. Ena od njih, ki je nosila plastično masko, pa je po izhodu v zakulisje zaradi hiperventilacije skoraj padla skupaj. Velja pa pohvaliti reakcijo občinstva, saj se to majajočim se manekenkam in padcem ni smejalo, eno od manekenk, ki se je še posebej mučila z izhodom, pa je celo nagradilo z bučnim aplavzom.
"To ni bilo dobro. Ni bilo 'fer' do deklet. To ni človeško. Nekje morajo biti meje. A on je študent, te stvari se bo še naučil. Moraš namreč presoditi, ali bo v teh stvareh dekle lahko hodilo ali ne. Mora biti funkcionalno. Ne govorim o nosljivosti, mora pa biti funkcionalno, da se lahko dekle normalno sprehodi v tem. Če je kreator dober, mora na to računati," nam je v zvezi s tem dejala Tjaša.
Matic je tako doživel ravno nasprotno od tistega, za kar si je verjetno prizadeval. Namesto v njegove kreacije so namreč vsi s strahom gledali le na to, da se kateri od deklet ne bi kaj zgodilo. Pa so dekleta zavarovana za primer, če bi se? "Poškodbe so problem. Zvin noge agencijo stane toliko in toliko denarja. Zavarovanje je odvisno od tega, koliko dekle dela. Če je iskana, si bo seveda zavarovala noge. Če gre za profesionalko in agencija zelo veliko služi na njej, pa se lahko za to odloči tudi agencija," pojasnjuje nekdanja manekenka, ki je tudi sama razmišljala o tem, a se potem za to ni odločila za to. "Ene gredo v to, ene pa ne," pravi temnolaska, ki je na Diorjevi reviji dobila trajen 'spominek'. Zaradi padca ima namreč na kolenu brazgotino. "Se zgodi. Tudi tam so bile takšne pete, a niso bile težava pete, ampak obleka. Niso mi je skrajšali. Pred samim izhodom na pisto sem jo dvignila, da bom lahko hodila, pa mi je sam Galliano, preden sem stopila na brv, rekel, da ne, da želi, da obleka plapola. Čisto na koncu sem se zapletla in padla direktno na koleno. Še zdaj imam brazgotino. Pobrala sem se in šla naprej. Vsi so mi ploskali. Ko sem šla ven, mi je šlo na jok, Galliano pa me je objel in mi rekel: 'Pa, to je šov, ena je morala pasti! Super!' Zelo je bil navdušen, jaz pa sem si mislila: 'Pa zakaj ravno jaz?'" nam je razkrila Tjaša in dodala, da jo je vzel tudi naslednjič, kar je bil zanjo dokaz, da ji ni ničesar zameril.
Nekdanja manekenka je izpostavila še eno razliko med našim in tujimi tedni mode. "V tujini manekenk ne preoblačijo. Tam jih je toliko, kot je oblek. Pa če jih je 50, jih je pa 50. Manekenke imajo na voljo tudi vsaj dva maserja, da se lahko dekleta med čakanjem malce sprostijo," nam je razkrila Tjaša.
Manekeni in manekenke lahko rečejo: 'Ne'
"Vsaka manekenka lahko zavrne nošenje kreacij, v katerih se vidi njeno oprsje. To jim vedno povem. Če je noče nositi, zamenjamo 'outfit'. Manekenka lahko vedno zavrne tudi delo s krznom, če ima kakšne zadržke ter alkohol in cigarete, če ima kakšno snemanje s tem. Čedalje več pa manekenke v tujini zavračajo delo, če vedo, da so stvari, ki naj bi jih nosile, narejene v tretjem svetu oziroma, da jih delajo otroci," nam je razkrila Tjaša.
Moška v ženski obleki in nogometaši v vlogi manekenov
Na tednu mode smo videli tudi moška v ženski obleki. Nosila sta jih Vid in Nac in po Tjašinih besedah s tem nista imela nobenih težav. "Pravilo je, da model ne komentira oblek, ki jih dobi nase. Jaz tega ne dovolim. To ne sodi k temu poslu," pravi Tjaša. Ne morejo pa se pogledati v ogledalo, ker tega v zakulisju sploh ni. "Jaz sem proti ogledalom, sicer stalno 'visijo' samo tam, po tem jih zelo težko dobim v vrsto. Non-stop se ogledujejo. To so pač modeli, neka posebna vrsta ljudi. Kot igralci. Imajo neki moment sami s sabo, zato je boljše, da ogledal ni. Tako je tudi v tujini, saj vedo, da bi se modeli nenehno gledali vanj. V zakulisju imamo ljudi, ki naredijo zadnji pregled pred odhodom na oder in jih popravijo. Oni vedo, kako mora izgledati in to je to," nam je razkrila Tjaša.
Po modni pisti so se sprehodili tudi nogometaši Olimpije. Predstavljali so del kolekcije Kick by Olimpija, ki je nastal v okviru študijskega procesa na NTF v prvem semestru letošnjega šolskega leta. V okviru projekta so oblikovali vzorce, oblačila in modne dodatke za nogometni klub Olimpija Ljubljana, namenjene nogometašem, simpatizerjem in širši javnosti. In kako so se športniki odrezali v zanje povsem novi vlogi? "Moram jih zelo pohvaliti. Bili so super. Zelo odzivni, poslušni. Fino jim je bilo. Malo je bilo treme, a, ko so šli enkrat, jih je ta adrenalin držal in bi še kar hodili. Mislim, da je bil izhod zelo lušten. Imeli smo en casting na stadionu. Takrat sem res morala uporabiti vse svoje izkušnje, da sem v njihovi hoji prepoznala potencial. So pa manekensko hojo po pisti zelo hitro osvojili. Saj ta dandanes ni veliko drugačna od hoje po cesti, le izraz na obrazu je drugačen. Dvakrat so šli po pisti, tretjič pa je šlo že zares," nam je razkrila Tjaša, pohvalila pa je tudi projekt. "Čim več takšnih sodelovanj. Vsa čast tistemu, ki si ga je izmisli. Dajmo sodelovati, dajmo se povezovati, dajmo biti interdisciplinarni, zakaj pa ne?" nam je dejala Tjaša.
Zelo zadovoljna je bila tudi z novo lokacijo na Kongresnem trgu. "Seveda je drugače kot v Kinu Šiška, a smo se zelo hitro prilagodili. Saj niti nismo imeli druge izbire. Meni je bolj všeč. Vseeno je v centru. Tak dober občutek je. Kljub temu, da je bilo zakulisje manjše, pa je bilo enako funkcionalno kot v Kinu Šiška. Narediš pač tako, da mora biti," je realna Tjaša. Medtem, ko je bila pri nas skupna površina celotnega prizorišča 1200 kvadratnih metrov, pa so v tujini te površine tudi dvakrat večje. "To je ogromen prostor. Pista pa je po navadi postavljena naravnost. To ima svoj čar, saj lahko na ta način do izraza pride hoja manekenke in njen izraz," nam je dejala Tjaša, na naše vprašanje, če kaj pogreša na našem tednu mode pa odvrnila: "To je seveda povezano z denarjem. Zato je v bistvu zelo 'nefer' primerjati naš teden mode s svetovnimi. Sicer pogrešam boljše cateringe (v tujini imaš na voljo vse, kar si poželiš), mi je bilo pa letos všeč, da nismo imeli spet pic zadaj, in zabave po tem – v tujini se te razvijejo, tu pa ne," pravi Tjaša. Sama je sicer, ko je še delala kot manekenka, vedno presodila, katere zabave se bo udeležila. Med tedni mode si ne moreš privoščiti zabav, če imaš naslednji dan druge revije. Odvisno koliko delaš. Če veliko, ne moreš hoditi na zabave. Moraš biti spočit," pravi Tjaša.
Moda na ljubljanskem tednu mode
Le redki obiskovalci ljubljanskega tedna mode so si upali biti drzni, kakšne posebne ekstravagance pa tokrat sploh nismo videli. "Na teden mode se ne hodi v oblačilih za opero, premiero ali gala večerjo, ker to preprosto ni funkcionalno. To je dogodek, za katerega se oblečeš, temu posvetiš malo časa, saj s tem izraziš spoštovanje do dogodka, a z nekim svojim pečatom. Nekaterim to uspe, nekaterim pa ne," pravi Tjaša.
Od predstavljenih kolekcij pa so bile nekdanji manekenki najbolj všeč kolekcije znamk JSP (pohvalila je tudi make-up), Dajana Ljubičić, SENS, Ana Jelinić, Sofia Nogard in Akultura, pa tudi študenti so se ji zdeli zelo dobri.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.