Ljubljanski teden mode se je tokrat začel s predstavitvami kolekcij modnih znamk Almirasadar, MÊHLÊ in Draž. In sodeč po odzivih znanih obrazov in njihovih kolegov, so z njimi 'zadeli' v polno.
"Všeč mi je bilo. Bi lahko od vsakogar kaj izbrala," nam je dejala oblikovalka torbic Marjeta Grošelj.
Tudi režiserju in scenaristu Damjanu Kozoletu, ki trenutno montira svoj novi celovečerni film Nočno življenje, so se zdele vse predstavljene kolekcije super. Še posebno je pohvalil stvaritve Almire Sadar, ki jo spremlja že ves čas, saj je njegova prijateljica, zaradi nje pa je tudi prišel na teden mode.
"Najbolj všeč mi je bila revija Urške Draž. Mene fascinira, kaj vse ona s temi tkaninami počne. Ti prelivajoči vzorci. Res fascinantno. Te teksture. Res bi jo rada vprašala, kako to ona sčara, ker se mi zdi prav čarobno," nam je razkrila manekenka in oblikovalka Jana Koteska, ki ima doma tudi eno njeno obleko, namerava pa si kupiti tudi čevlje, ki jih je oblikovala za Alpino.
Modni oblikovalec Erik Maj Potočnik je od videnega izpostavil jakne MÊHLÊ, skoraj šahovnica vzorec Almirasadar in naglavno okrasje Draž.
Vprašani so bili zadovoljni tudi z novo lokacijo v središču Ljubljane.
"Prizorišče mi je bilo všeč. Sploh nisem imela občutka, da sedim v šotoru," nam je dejala Grošljeeva, pozdravila pa je tudi nov koncept, da si lahko mimoidoči vse modne revije ogledajo na velikem zunanjem zaslonu na Kongresnem trgu, izbor kolekcij preteklega dne pa med 11. in 14. uro v šotor na Kongresnem trgu.
"Mislim, da vsako leto iščejo nekaj, kar bi pritegnilo občinstvo in če jo bodo kje, jo bodo v centru. Vse lokacije so sicer na neki način funkcionirale, se mi pa vseeno zdi, da ima ta neki poseben draž," nam je dejal Kozole, na naše vprašanje, če je imel občutek, da je v šotoru, pa odvrnil: "Niti ne."
Jani se je sicer prostor zdel malo majhen, drugače pa ji je bil zelo všeč. "Je zelo čisto, zelo ljubko. Je pa malo nenavadno, da smo sredi Kongresnega trga v šotoru. Mogoče nismo navajeni tega. Od zunaj namreč zgleda, kot da notri poteka kakšna veselica. Notri pa nisem imela občutka, da sem v šotoru. Dobro so zakamuflirali to. Pohvalno," nam je dejala manekenka.
Žal pa na tokratnem tednu mode ne bomo videli torbic Marjete Grošelj niti oblačil Erika Maja in Matjaža. Njihove kreacije smo sicer na ljubljanskih tednih mode v preteklosti že lahko občudovali.
Grošljeva nam je dejala, da se bo na teden mode vrnila, takrat, ko bo sama začela izdelovati obleke, da bom lahko sama naredila stylinge. Na naše vprašanje, če dela na tem, pa nam je odvrnila, da je to imela v načrtu, da pa se nič ne ve, kaj jo bo še zagrabilo.
Erik Maj in Matjaž pa sta povabilo organizatorjev zavrnila, ker trenutno delata na konceptu, ki potrebuje čas, poleg tega pa sta bila v zadnjih mesecih zasedena z drugimi obveznostmi in si nista mogla časovno in stroškovno privoščiti predstavitve, ne da bi imela ob tem že izdelan koncept, kam potem s to vsebino oziroma, kaj sledi potem. Glede odsotnosti končnih kupcev pa nam je Erik Maj dejal naslednje. "Končni kupci so že bili prisotni na našem tednu mode. Nočem, da se sliši grdo, a tudi zahvaljujoč nama, so že bili in so se tudi ustvarile neke nove naveze, tako, da čisto tega ne moremo odmisliti. Je pa veliko tudi na oblikovalcu, da naredi sam – kam potem s kolekcijo, ki si jo zamisli, ki jo predstavi – ali ima zadaj že prodajno strategijo ..."
Ker kar nekaj naših oblikovalcev svoje stvaritve raje kot v Ljubljani predstavi na tujem, smo oblikovalca povprašali, kako sama gledata na to. Erik Maj pravi, da je vedno potrebno imeti več želez v ognju, Matjaž pa ima o tem drugačno mnenje. "Nikoli ne smeš popolnoma zanemariti okolja, iz katerega prihajaš. To je grdo tako do tvojih oboževalcev, čeprav se zelo grdo sliši oboževalec, kot do ljudi, ki bi nosili tvoje kose. Zakaj bi degradiral Ljubljano in mislil, da so beograjski in londonski tedni mode toliko boljši? Ljubljana ni brez veze, sploh ne," nam je dejal Matjaž, Erik Maj pa je dodal: "Potrebno je biti široko odprt, ne gre pa vedno vse naenkrat. Potrebno je narediti neko razumno selekcijo projektov, znotraj katerih si prisoten in znotraj katerih se trudiš. Ker truditi se je vredno samo za optimum. Če tega ne moreš, je boljše v tem momentu reči: 'Oprosti, naslednjič. Pa hvala za povabilo'."
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.