Erotika

Moškost v krizi

Ljubljana, 07. 01. 2008 06.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Max Modic
Komentarji
4

Ko moškemu pride, izbrizga spermo. Alarmantno pa je dejstvo, da je semenčic vedno manj.<br /> <b>Piše: Max Modic</b>

Bomo v prihodnosti naposled seksali samo še iz užitka?
Bomo v prihodnosti naposled seksali samo še iz užitka? FOTO: Max Modic

Moški orgazem je tesno povezan z ejakulacijo. Ko nam, po domače povedano, pride, izbrizgamo semensko tekočino, ki jo v približno petih odstotkih sestavljajo spermiji. Če bi ejakulat postavili pod mikroskop, bi videli, da običajno vsebuje nekje med 200 in 400 milijoni 0,005 milimetra dolgih semenčic, ki se gibljejo s hitrostjo 1,5 milimetra na sekundo.

Z ejakulacijo je tesno povezan tudi obstoj človeške vrste. Spolne žleze odraslega moškega namreč v ta namen proizvedejo približno 1000 semenčic na sekundo, kar znese 30 milijard na leto. Statistika, ki pa glede na najnovejše znanstvene raziskave nikoli več ne bo taka, kot je bila nekoč.

Britanska medicinska literatura je že leta 1992 objavila alarmanten podatek, da se je v zadnjih petdesetih letih število spermijev v semenski tekočini ameriških in evropskih moških zmanjšalo za 42 odstotkov, kar je pet let kasneje potrdil tudi kalifornijski oddelek ministrstva za zdravje. Istočasno se je število primerov raka na modih v Veliki Britaniji in ostalih industrijskih državah med letoma 1979 in 1991 povečalo za 55 odstotkov.

Globalizacija načenja moško hormonsko ravnovesje.
Globalizacija načenja moško hormonsko ravnovesje. FOTO: Max Modic

K zmanjšanju koncentracije semenčic in porastu rakavih obolenj največ prispeva kemično onesnaženje okolja z insekticidi, pesticidi ter substancami, ki jih uporablja kozmetična industrija. Hormonsko ravnovesje se podira tudi po zaslugi mesno predelovalne industrije, saj dve tretjini ameriških živinorejcev govedu še zmeraj streže s hormonsko obogateno krmo.

Če se bo trend kemičnega onesnaževanja okolja nadaljeval v takem tempu, opozarjajo znanstveniki, bo čez petdeset let edina možnost za nadaljevanje človeške vrste postalo prav tisto, kar smo Slovenci nekoč z referendumsko odločitvijo odrekli samskim ženskam: oploditev z biomedicinsko pomočjo. Če nam zaradi porušenega hormonskega ravnovesja ne bodo zakrneli penisi, bomo naposled lahko seksali samo še iz užitka.

Če bi radi preverili, kako visoka oziroma nizka je koncentracija semenčic v vašem ejakulatu, si na spletu omislite diagnostični test FertilMARQ, ki deluje na podobnem principu kot nosečnostni testi. Če test izrazito temno pomodri, ko v priloženo posodico kanete kapljico sperme, pomeni, da vaš ejakulat vsebuje manj kot 20 milijonov semenčic na mililiter semenske tekočine, kar je po ugotovitvah Svetovne zdravstvene organizacije spodnja meja, ki moškemu še zagotavlja kolikor toliko normalno plodnost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.