Hannah Mancini je s pesmijo Staight into love v švedskem Malmöju nastopila v prvem polfinalu, kjer pa se je naša država na koncu z vsega skupaj osmimi točkami uvrstila na zadnje, 16. mesto. Pet točk so nam podarili sosedje Hrvati, tri pa ’’bratje’’ iz nekdanje skupne države Črnogorci. Mesto pred nami so na primer končali Ciprčani, ki so osvojili 11 točk, avstrijska predstavnica na 14. mestu pa je dobila že precej več točk, 27. Če prvi polfinale primerjamo z drugim, ki je potekal v četrtek (nastopila je ena država več, torej 17 držav), pa je s številom osvojenih točk Slovenija končala na zadnjem mestu. V tej skupini držav je namreč najmanj točk (17) osvojila Latvija.
''Auč, ne bom lagala – ti rezultati bolijo, ampak kar je, je,'' je na Facebooku v angleščini zapisala Mancinijeva, ki je s pomočjo Sylvaina in Mika Vala na Emi prvič sodelovala leta 2011. ''Kljub temu sem se skozi vse to imela čudovito in za pesmijo stojim 100-odstotno.''
Mancinijeva je komentirala tudi govorice, da ni zapela najbolje: ''Tisti, ki me poznajo in vedo, česa sem sposobna, se bodo morda strinjali, da nisem dala vsega od sebe, ampak resnično sem delala trdo in se potrudila ter odkrito verjamem, da razlogi, ki niso vredni omembe, niso vplivali na končni rezultat,'' je zapisala Američanka, ki jo je v Slovenijo pripeljala ljubezen do Slovenca. Ob tem se je vsem zahvalila za ljubezen in podporo, njene misli pa so že usmerjene v prihodnost: ''Kar te ne ubije, te naredi močnejšega. Moje življenje je še vedno polno praznih strani, na katere lahko napišem nepozabni konec!''
Skladba za Hannah previsoka?
Za mnenje o letošnjem slovenskem nastopu smo povprašali Uršo Vlašič, ki ima z Evrovizijo bogate izkušnje, saj je soavtorica pesmi Naj bogovi slišijo (leta 1998 jo je v angleškem Birminghamu zapel Vili Resnik), Energy (2001, Nuša Derenda), Stop (2005, Omar Naber), Mr. Nobody (2006, Anžej Dežan) in No one, s katero se je leta 2011 v Nemčiji predstavila Maja Keuc. ''Ne bi je rada kritizirala, ker vem, da ji je težko. Jo podpiram in vem, da je naredila vse, kar je lahko. Vem, kako je težko, če prideš domov in se ne uvrstiš v finale in potem se vsi spravljajo nate,'' je za 24ur.com povedala Vlašičeva, ki pa je vseeno našla nekaj razlogov za najslabšo slovensko uvrstitev, odkar nastopamo kot samostojna država. ''Hannah je dobra pevka, ampak mogoče jo je v danem trenutku preveč zagrabila trema. Glede skladbe se mi zdi, da takoj, ko sem jo prvič slišala, se mi je zdelo, da je za Hannah previsoko postavljena. Če bi bila morda spuščena nekaj tonov nižje, bi jo lažje odpela,'' je povedala Vlašičeva, ki je pojasnila, da so na primer Nuši Derendi njeno skladbo Energy za vsak slučaj nekoliko ’’spustili nižje’’, kajti na petje lahko vplivajo trema, suh zrak in podobno. ''Skladba je sicer moderna, ampak to ni najbolj bistveno, najpomembnejše je to, da je ljudem všeč.'' Avtorji skladbe Staight into love so sicer poleg Mancinijeve še Gregor Zemljič, Erik Margan, Matija Rodić in Marko Primužak.
Vlašičeva je sicer letos sodelovala tudi v slovenski žiriji za izbor evrovizijske pesmi: ''Lahko povem, da so prevladovale res perfektne pevke in pevci. Ko smo ocenjevali, so odločale malenkosti.''
Slabšo uvrstitev gre sicer pripisati tudi dejstvu, da je Slovenija majhna, manj poznana država s številčno šibko diasporo v drugih evropskih državah, ki bi glasovali za slovenskega predstavnika oziroma predstavnico. Vlašičeva pojasnjuje, da se ljudje v primeru, ko se ne morejo odločiti, za katero skladbo bi glasovali, lažje odločijo za neko državo, ki jim je bolj blizu: ''Slovenija je primerljiva s kakšno Portugalsko, kjer imajo vedno dober komad, ampak ne morejo priti naprej. Zaradi tega je treba imeti nadpovprečnega pevca in skladbo, s katero lahko pevec res vse to predstavi. Skladbo je treba narediti tako, da pevcu najbolj ustreza.''
Slovenija že trikrat predzadnja
Glede na to, da Slovenija kot samostojna država na Evroviziji nastopa že 20 let (z izjemo leta 1994 in 2000, ko nismo izbirali svojega predstavnika), smo nekoliko preverili statistiko. Naša država se je evropskemu občinstvu prvič predstavila leta 1993. 1xBand s Colejem Morettijem na čelu je s pri nas s precej priljubljeno pesmijo Tih deževen dan med 25 državami osvojil osem točk, kar je bilo na koncu dovolj za končno 22. mesto (s pesmijo In Your Eyes je slavila irska predstavnica Niamh Kavanagh).
Do leta 2003 je evrovizijsko tekmovanje potekalo le en večer, kar je pomenilo, da so v finalu nastopile vse države. Iz tega obdobja sta tudi najvišji slovenski uvrstitvi: tako Darja Švajger (balada Prisluhni mi) kot Nuša Derenda (energična Energy) sta leta 1999 in 2001 osvojili sedmo mesto.
Od leta 2004 so zaradi večjega števila sodelujočih držav pevsko tekmovanje razdelili na dva dneva (en polfinalni in finalni večer), nato pa na tri (dva polfinala in en finale). Splošno gledano Slovenija ni bila preveč uspešna, saj se je v zadnjih desetih letih le dvakrat uvrstila v finale. Alenka Gotar je leta 2007 s pesmijo Cvet z juga v finalu osvojila končno 15. mesto, Maja Keuc pa se je predlani s pesmijo No One uvrstila še dve mesti višje (v svoji polfinalni skupini je sicer končala na visokem tretjem mestu).
Slovenija sicer do letos še nikoli ni bila zadnja, kar trikrat pa je bila predzadnja. Leta 2004 je s pesmijo Stay Forever nastopil Duo Platin. Takrat je bil polfinale samo en, naša predstavnika pa sta v konkurenci 22 držav s petimi točkami osvojila 21. mesto.
Med 17 državami so predzadnje mesto leta 2010 zasedli Ansambel Roka Žlindre in skupina Kalamari (pesem Narodnozabavni rock), predzadnja pa je bila lani tudi Eva Boto, ki je s pesmijo Verjamem v drugem polfinalu osvojila 17. mesto med 18 sodelujočimi državami.
Kljub slabim uvstitvam je treba zapisati, kar je po Evroviziji gotovo dejal kakšen optimist: ''Bo pa drugo leto bolje.''
KOMENTARJI (188)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.