Obiskali smo odprtje slikarske razstave Rad imam mucike in druge slike, ki jo je z oljem na platnu zagrešil Arjan Pregel. V sveže odprti Galeriji Ganes Pratt je razstavil štiri cikle slikarskih del. Na enem od njih se na 5 kvadratnih metrih bohotijo štiri mačke, naslov slike pa je tudi naslov razstave. "Mačke kot so prikazane na sliki so eden najbolj pogostih motivov. Vidimo ga na razglednicah, čestitkah, gobelinih. Povsod. Zato je bil izziv, ki sem ga lahko predstavil na povsem drugačen način, kot se navado uporablja. Povzdignil sem ga v umetnost," razlaga Arjan, ki je v sliko vložil približno 300 evrov materiala, kar predstavlja tri kilograme barve, veliko platno, s sliko pa se je nepretrgoma ukvarjal štirinajst dni.

Provokacija
Umetnika smo seveda vprašali, če so mu mačke ali bolje rečeno mucike blizu, ta pa nam je zaupal, da gre v naslovu razstave predvsem za provokacijo. "Ne vem, kaj je bilo bolj obsceno. Misel, da bi na stenah visele tiste mucke, ali dejstvo, da te potem pričakajo takšne kot so dejansko naslikane. Drugače pa so mačke čisto v redu, le da sem jaz na njih dejansko alergičen," v smehu pove umetnik. Cena ogromne stvaritve je 7000 evrov. Pa bi bila višja, če bi mucke prodajal še vlažne? "Zanimivo vprašanje. Lahko bi rekel celo retorično. Tokrat so na voljo samo suhe."
"Slika vsebuje idejo gobelina in idejo 'visoke' umetnosti. Tisto, zaradi česar je Preglovo delo kvalitetno in presega motiv, je napetost, ki se vzpostavlja v sliki Rad imam mucike. Napetost se tvori z uporabo skorajda perverznega naslova, ki namiguje na seksualnost," meni neodvisna likovna kritičarka Petja Grafenauer.

Oprani robčki
Kar štiri platna od razstavljenih dvanajstih so zasedali oprani papirnati robčki, ki jih je avtor opral skupaj s hlačami. "Ko sem potegnil iz stroja hlače in zagledal te male skulpture, ki so že same po sebi umetniško delo, sem se vprašal, kdo je dejansko avtor tega dela. Jaz ali stroj? Zato sem jih naslikal s štirih zornih kotov in tako so postale zares moje delo," opiše svojo inspiracijo Pregel.
"Gre za nevredne, vsakdanje podobe; še huje: to so podobe tistega najbanalnejšega 'trasha', ki v formatu slike delujejo kot perverzna banalizacija slikarstva. A ravno zaradi vnosa nepredstavljivega v sliko, pa ta dela ponovno oživljajo slikarstvo in zagotavljajo pogoje, da bo slika še vedno lahko vstopala v groysovski muzej," še doda Grafenauerjeva.
Razstavo si lahko v galeriji sodobnih umetnosti Ganes Pratt ogledate vse do 16. maja.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.