V letu 2012 v Sloveniji prvič izvedena Monteverdijeva baročna opera Orfej je skupen projekt treh umetniških akademij Univerze v Ljubljani: Akademije za glasbo, Akademije za gledališče, radio, film in televizijo ter Akademije za likovno umetnost in oblikovanje. Predstava, ki so jo študenti že uprizorili na Ptuju, v Mariboru, v Ljubljani in na gostovanju v Benetkah, je doživela velik uspeh ter prejela zelo dobre ocene, zato so se odločili, da bo znova zaživela. Pri projektu je sodelovalo skoraj sto študentov pod vodstvom domačih in tujih mentorjev. V vlogi Orfeja se je odlično odrezal Klemen Torkar, v vlogi njegove ljubljene žene Evridike pevka Eva Černe, ki je nadomestila Christino Thaler, ki je trenutno na porodniški, in v vlogi Glasnice Nuška Drašček Rojko.
"Moram priznati, da je takšna izkušnja, kot je nastopati v operi, vedno dobrodošla in čudovita. Zame je to čisto poseben adrenalin, ko stojiš na odru in je spodaj orkester. Res je, da sem v preteklosti že sodelovala s simfoničnimi orkestri ter big bandi, in moram priznati, da ima vse svoj čar, ampak tukaj le ni mikrofona in nimaš tolikšnega direktnega stika z dirigentom, ker moraš vmes igrati. Je spet nekaj novega, a res nekaj čudovitega."
"Z igralstvom sem se že srečala, in sicer sem nastopala v dveh muzikalih. Nekaj izkušenj sem že imela, ampak vsekakor ne na nivoju nekega igralca ali pa nekoga, ki študira na AGRFT, in je bilo res krasno. Režiser predstave Detlef Soelter je oseba, ki točno ve, kaj želi od tebe, in ti zna to tudi pokazati. Za nas, ki smo bili prvič vrženi v te vode na tak način, kot je opera, je bilo to res super, ker smo se lahko na nekoga naslonili in iz tega črpali in razvijali naprej. Zdi se mi, da je celotna ekipa zelo veliko odnesla od tega. Zame je bila to res krasna izkušnja za naprej," je povedala simpatična Nuška, ki končuje tretji letnik Akademije za glasbo.
Eva Černe, študentka na Akademiji za glasbo, se je leta 2011 prvič preizkusila v igralski vlogi, in sicer je odigrala glavno vlogo v gledališki predstavi Dama iz Maxima. Kot nam je zaupala, se je že takrat zaljubila v igranje, saj ji je postalo zelo všeč.
"V tokratni predstavi igram vlogo Evridike, žene Orfeja, ki je vesela in zaljubljena. Vloga mi zelo "paše", ker sem takšna tudi v resnici. Moram priznati, da mi je pri opernem petju bližje italijanščina, čeprav če je prava tehnika, je tudi v vseh jezikih isto, samo kakšne trike je treba naštudirati glede na vokale, kako nastaviti ton."
Klemen Torkar nam je zaupal, da se je na vlogo Orfeja pripravljal z branjem mitoloških zgodb in analizo besedila. Dejal je, da so melodije v operi dejansko recitativ, pri čemer gre za peto govorjenje z neko minimalno spremljavo orkestra.
"To je tako ena nepopisna energija med nami. Mislim, da nas je ta projekt tudi bolj povezal kot kar koli, kar smo do zdaj delali. Ko si v gledališču, ko igraš, ko si v nekih takih situacijah, je čisto nekaj drugega kot koncert z neko črno mapo v rokah … Tukaj je res dobra energija."
"Vloga Orfeja je precej obsežna vloga. Če primerjam s kakšnimi drugimi operami, ne vem, če še v kateri tenor tako intenzivno dolgo stoji sam na odru kot Orfej."
Kaj so nam Nuša, Eva in Klemen še izdali o operi Orfej, ki si jo lahko ogledate v prihajajočih dneh, in kako so se ujeli na vajah, pa več v videoprispevku.
Claudio Monteverdi (1567–1643) je bil prvi veliki operni skladatelj in tisti, ki je s svojimi deli izvedel glasbeni prehod iz renesanse v barok ter ustvaril nov inovativen glasbeni slog – glasbeno dramo. L'Orfeo – favola in musica (Orfej – zgodba v glasbi) je prva operna umetnina v zgodovini. Prvič so jo uprizorili leta 1607 v Mantovi. Tragično zgodbo Orfeja, ki z močjo glasbe – petja in lire – omehča srce podzemlja, da mu vrne umrlo, komaj poročeno ženo Evridiko, srečujemo od grške antike do danes.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.