V Krškem se je v petek popoldne začela prva tattoo konvencija z mednarodno udeležbo na slovenskih tleh. Na tridnevnem zborovanju mojstrov tetoviranja sodelujejo številni umetniki iz Slovenije, Srbije, Hrvaške, Italije, Singapurja, Bolgarije in Madžarske.
Ti so bili – kot smo izvedeli – nemalo presenečeni nad številom zainteresiranih za okrasitev telesa, saj so morali že takoj po prihodu zavihati rokave. V času našega obiska je brnelo kar nekaj električnih motorčkov, vbode igle pa je na sebi čutilo več žensk kot moških.
Petra iz Ljubljane je v Krško prišla prav z namenom, da si da pri mojstru tetovaž Bojanu Avguštinu na hrbet vtetovirati angelčka: "Tatu mi je že od nekdaj zelo všeč. To pa je tak nepozaben dan, zabava, vse … in sem se odločila, da se bom dala tetovirati kar tu. Bojana sem izbrala, ker ga že poznam, saj mi je že delal tatu. Za motiv angelčka pa, ker mi je všeč. Ta je Amorček, ki je znak ljubezni, bo pa večbarven. Dokončan naj bi bil v dveh urah," nam je povedala Petra, ki je poleg nastajajočega, že imela dva tatuja – enega na roki in enega na nogi – verjetno pa se jim bo v prihodnje pridružil še kakšen. Kot pravi, bolečina sicer je, a za lepoto je pač treba potrpeti.
Veliko dela je na zborovanju imel tudi mojster tetovaž Dejan Marić, ki se tovrstnih dogodkov udeležuje šele eno leto, bil pa je že tudi v Italiji in na Madžarskem. "S tetoviranjem se ukvarjam dobrih pet let, bolj profesionalno pa dve ali tri leta. Rišem že od nekdaj. Navdušil me je oče, zdaj pa me pri tem podpirajo skoraj vsi. Obrti sem se naučil s prakso. Vaja dela mojstra. Moja noga je kar lepo počečkana. Tetovaže imam sicer po rokah in po desni nogi. Nekajkrat sem obiskal tudi mojega idola, Borisa, da vidim, kako on dela, takšno tehniko ima in da se kaj naučim od njega," nam je povedal Dejan, ki se je specializiral za barvne portrete, vsem, ki bi želeli iti po njegovi poti, pa svetuje, da vztrajajo pri tem in se trudijo po svojih najboljših močeh. Po njegovih izkušnjah si ljudje dajejo tetovirati vse, od kitajskih črk naprej. Do zdaj ni še nobenega odklonil, najbolj nenavadno mesto, ki ga je tetoviral, pa je bil podplat. Cena tatuja je odvisna od slike in velikosti ter same zahtevnosti. In kako je s trendi na tem področju? Kot pravi Dejan, nekih trendov ni. "Vsi stili so še vedno moderni, le da mogoče v drugačnih tehnikah," nam je zaupal tetovator, ki pa z obžalovanjem ugotavlja, da je pri nas tatu še vedno nekakšen tabu. "Upam pa, da bo vedno več tega in da bodo ljudje postali bolj razgledani na tem področju."
Organizatorji so poskrbeli za pester spremljevalni program od glasbe v živo do tekmovanja za najboljši tatu, tako da lahko na zborovanju vsakdo najde nekaj zase. In to je bil – kot nam je povedal – tudi njihov namen. "Tatu je modni trend. Tudi sam jih imam kar nekaj. Tatu ne naredi človeka. Človek je z ali brez tatuja isti. Žal je pri nas stigma še vedno prisotna in to vedno bolj. A mislim, da je tudi v Sloveniji prišel čas, da organiziramo nekaj mednarodnega. Začeli pa smo z veliko konvencijo, zato mora iti stvar zelo počasi. Trajalo bo leta in leta, da bomo prišli na neki svetovni nivo, zato smo se odločili, da zraven ponudimo še malo glasbe, motorjev, avtomobilov ... tako da bo vsak našel nekaj zase," nam je povedal Aleš Škapin, eden od organizatorjev zborovanja in dodal, da je nad obiskom nadpovprečno presenečen, saj ga v takšnem obsegu niso pričakovali.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.