Film/TV

VIDEO: Skromni sir Christopher Lee in zdravilne grozljivke

Ljutomer, 01. 08. 2011 11.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Teja Pelko
Komentarji
9

Ljutomer je že sedmo leto zapored gostil ljubitelje in ustvarjalce fantastičnih filmov in vina. Letos sta v zibelko slovenskega filma prispela kar dva velikana sedme umetnosti: Menahem Golan in sir Christopher Lee.

Legendarni sir Christopher Lee
Legendarni sir Christopher Lee FOTO: Miro Majcen

S koncertom divjih pionirjev psycho-billyja The Meteors se je končal 7. Grossmannov festival fantastičnega filma in vina, ki je v šestih dneh postregel z 28 celovečernimi, 26 kratkimi in 10 dokumentarnimi, večinoma glasbenimi, filmi in odlično kapljico, ki je tokrat v Ljutomer priromala z vseh koncev Slovenije. Letos je na festivalu prvič potekala tudi svetovna premiera, in sicer nemškega filma Maske.

V zibelko slovenskega filma je v petek popoldne iz Ljubljane odpeljal tudi poseben t. i. Fantastični vlak z vampirji iz Vampirske šole, ki so potnikom s svojim stasom in glasom naganjali strah v kosti, skrbeli pa so tudi, da nobeno grlo med triurno vožnjo ni ostalo suho, ter modnim duetom Pandemonium Twins in Guma Vila.

"Zelo smo presenečeni nad obiskom. Zadovoljni smo, da so vsi gosti, s katerimi smo se dogovorili, prišli. Tudi vsi dogodki so bolj ali manj potekali tako, kot smo si jih zamislili. Bilo je malo dežja z gromom in strelo, kar pa se dobro vklaplja v samo tematiko vampirjev. Vesel sem tudi, da se je našemu vabilu na krvodajalsko akcijo odzvalo tako veliko ljudi," je za naš portal povedal direktor festivala Peter Beznec, ki je z mislimi že pri naslednji izvedbi festivala.

"V ognju imamo več želez, a zaenkrat kaj več o tem ne bi govoril, da ne bo potem kakšnega razočaranja. Zagotovo bomo postregli tudi s kakšnimi novostmi. Mnenja obiskovalcev so dobrodošla. Že na festivalu smo dobili nekaj zanimivih idej."

Sir Christopher Lee je prejel nagrado za življenjsko delo.
Sir Christopher Lee je prejel nagrado za življenjsko delo. FOTO: Miro Majcen

Organizatorjem festivala je tokrat uspelo privabiti kar dva velikana sedme umetnosti: večkratnega nominiranca za oskarja in očeta akcijskih filmov iz 80. let prejšnjega stoletja Menahema Golana ter enega najbolj znamenitih in vsestranskih igralcev v zgodovini filma, moža tisočerih obrazov ter izjemnega tenorista, ki je razmišljal tudi o operni karieri, sira Christopherja Leeja, ki je kljub častitljivim 89 letom še vedno aktiven. Nedavno je končal snemanje štirih filmov, o njegovi veličini pa smo se lahko (ponovno) prepričali ob retrospektivah filmov Hudičeva nevesta, Rasputin: blazni menih in Vlak groze ter ob javnem pogovoru s Phillipom Bergsonom, ki je v petek zvečer potekal na ljutomerskem Glavnem trgu.

"Sir Christopher Lee je zelo skromen, prijazen človek, čisto nič zvezdniški. Tisti dan, ko je prišel k nam, smo mu za večerjo pripravili šest hodov jedi. On si je izmed vsega izbral le govejo juho, kar nas je presenetilo, jo je pa zelo pohvalil. Sicer ni izbirčen. Danes si je, denimo, zaželel rižoto z lisičkami. Pije pa v glavnem vodo, morda kakšen kozarček slajšega vina, medtem ko ima njegova soproga raje penino. Zna tudi par slovenskih besed, kot je hvala lepa in dober dan. Res zelo smo presenečeni v pozitivnem smislu," nam je po intervjuju z Leejem zaupal Lojze Polanič, natakar z Dvorca Jeruzalem, kjer je bil skupaj s soprogo, nekdanjo dansko manekenko Birgit Kroencke Lee, nastanjen igralec. Nad lepoto naše dežele in prijaznostjo ljudi je bil navdušen tudi Lee, kar je omenil tudi ob prejemu nagrade za življenjsko delo. Podelil mu jo je igralec Branko Đurić - Đuro, ki je imel ob tem – kot nam je kasneje priznal – kar precejšnjo tremo.

"S Christopherjem Leejem sva igrala v filmu Triaža. Žal nisva imela nobenega skupnega prizora, sva se pa družila izven kadra. S takšno legendo snemati film, je res nepozabna izkušnja. Tudi danes sem imel veliko treme med svojim govorom. Saj se je videlo. Ni ravno enostavno stati pred svojim idolom," nam je povedal Đuro, ki je v Ljutomer prišel s svojo soprogo, igralko Tanjo Ribič in hčerko Zalo, ter dodal, da je Grossmannov festival fantastičnega filma in vina zanj najboljši in mogoče edini resen festival v Sloveniji. "Ti fantje in punce ga delajo na zelo sodoben in originalen način, kar se tudi pozna pri sami realizaciji festivala," pravi igralec, ki ima sicer – kot nam je zaupal – raje film kot vino, a si kakšen kozarček belega v teh vinorodnih koncih vseeno vedno z veseljem privošči.

Tanja Ribič, Zala in Branko Đurić - Đuro
Tanja Ribič, Zala in Branko Đurić - Đuro FOTO: Miro Majcen

Klin se s klinom zbija

Nagrajenci Grossmannovega festivala fantastičnega filma in vina 2011

Hudi stari maček (nagrada za življenjsko delo): igralec SIR CHRISTOPHER LEE in producent in režiser MENAHEM GOLAN

Hudi maček (nagrada za najboljši celovečerni film): ŽALOSTNA BALADA ZA TROBENTO/BALADA TRISTE DE TROMPETA

Hudi najboljši igralec v kategoriji celovečernih filmov: CARLOS ARECES (Žalostna balada za trobento)

Posebna omemba žirije v kategoriji celovečernih filmov (za pogum in iskrenost): STRIŽENJE/ŠIŠANJE

Nominacija za nagrado Melies d'Or (nagrada za najboljši evropski fantastični kratki film): DAN NA PODEŽELJU/LANDPARTIE

Slakov hudi maček (najboljši kratki film): NAPAD VELIKANSKE MOŽGANE SESAJOČE POŠASTI IZ VESOLJA/L'ATTAQUE DU MONSTRE GEANT SUCEUR DE CERVAUX DE L'ESPACE

Hrupni mački (nagrada za najboljši glasbeni dokumentarec): 6FT HICK: BELEŽKE IZ PODZEMLJA/6FT HICK: NOTES FROM UNDERGROUND

Vinski šampion Hudi maček (nagrada za najboljše vino festivala): CHARDONNAY IZBOR, letnik 2009 iz kleti KZ METLIKA

Mala delavnice groze (filmska delavnica, v sklopu katere gverilske ekipe snemajo kratke filme med potekom festivala): THE CHRONICLES OF SCHUPAKFACE

Glasbeni poznavalec in publicist Igor Vidmar je reden obiskovalec festivala. "To je moj četrti obisk festivala. Znova sem prijetno presenečen in navdušen nad atmosfero simpatične in hkrati dokaj nabrite norosti in fantazije, ki jo ta festival ustvari v Lotmerku pa tudi širše. Filmi, vino in glasba. To je nekaj, kar ne vidimo pogosto v Sloveniji. Mislim, da je to eden izjemnih slovenskih filmskih festivalov, ki tudi v širšem prostoru dobiva svoje mesto. Horror je morda eden redkih filmskih žanrov, ki zahteva tisto staro klasično predpostavko za gledanje filmov – začasno izključitev nejevere. Potrebno je verjeti, da je to, kar se dogaja na platnu, morda tudi lahko res. V nasprotnem primeru te namreč ni strah in vse skupaj konzumiraš na neki ciničen ameriški način in se zraven smejiš. Zato je film fantazije nujen del filmske izobrazbe. Moji najljubši filmi iz tega žanra so Ples vampirjev, Noč čarovnic in ostale klasike iz 80. let prejšnjega stoletja. Ko se je v globalnem ekonomskem in družbenem dogajanju začel ta horror, ki se nam zdaj dogaja v obliki krize, so to režiserji tovrstnih filmov izrazili v filmih kot zelo radikalno metaforo, ki takrat ni bila prepoznana," nam je dejal Vidmar, sicer tudi eden od članov žirije za hrupne mačke, ki privlačnost tega žanra vidi v prastrahu pred smrtjo: "Cela grozljivska scena od vampirjev pa tja do heavy metala in satanizma se napaja iz pravirov človeškega strahu pred smrtjo in pred nasiljem. Mislim, da je potrebno ta strah ohranjati. Če se ga bomo enkrat znebili, potem bo vojn in vsega tega še več," je prepričan Vidmar, ki se nikoli ni našemil v vampirja, saj ga je bilo grozljivk in srhljivk zelo strah. "Potem ko sem videl reklamo za Hitchcockov Psiho, si ga nisem upal iti gledat, pa sem imel takrat 20 let."

Na festivalu smo opazili tudi glasbenika in umetnika Dejana Kneza. "Lani smo tu nastopali z Laibachi, letos pa smo naredili oblikovno podobo za festival. Mislim, da smo to kar uspešno izpeljali. Naredili smo 14 plakatov, od tega štiri za krvodajalsko akcijo, ki jih bomo najverjetneje izdali tudi v kakšni knjigi. Ta festival se mi zdi eden boljših. Bil sem v Cannesu, Benetkah, Berlinalu in na Sundanceu, a ta je nekaj posebnega. Tudi vino je odlično. Vsa, ki sem jih poskusil na degustaciji, so mi bila všeč. Moram priznati, da je to prvi festival, na katerem sem spil več belega kot rdečega vina. Vso srečo želim organizatorjem festivala in upam, da se tudi drugo leto pojavim tukaj," nam je povedal Knez, ki si je v najstniških letih v treh trboveljskih kinodvoranah ogledal ogromno grozljivk, za katere meni, da ozdravijo človeka nočnih mor. "Vsi imamo nočne more. Če gledaš grozljivke, se s tem na neki način zdraviš. Klin se s klinom zbija. Vsaj takšno imam jaz izkušnjo. Med najljubšimi grozljivkami bi izpostavil Eksorcista Williama Friedkina, Carey Briana de Palme, The Blair Witch Project, Nosferatu, Shadows of the Vampire, so pa še številni drugi. Veliko filmov je bilo iz studia Hammer, s katerim je sodeloval tudi eden mojih velikih idolov tistega časa in eden od gigantov filma in glasbe sir Christopher Lee. Njegov tenor je izreden. Takšna moč glasu, kot jo ima on, je velika redkost. Zelo rad bi kdaj sodeloval z njim na tem področju," nam je zaupal Knez, ki bo jeseni s skupino Der Sturm izdal album z naslovom 2011, septembra pa se bo z njo podal tudi na turnejo. Prva postojanka bo rudnik živega srebra v Idriji, sledili pa bodo Reykjavik, Ukrajina, Čečenija itn.

Radijski voditelj in napovedovalec Jure Longyka je festival obiskal prvič, a ga spremlja že od vsega začetka. "Lahko rečem, da sem njegov fan, čeprav bolj oddaljen, saj sem ga do zdaj spremljal le prek medijev, saj zaradi poletnega termina nisem uspel biti tudi fizično prisoten. Letos pa sem, in to z največjim užitkom. Grossmannov festival fantastičnega filma in vina enostavno moraš imeti rad," nam je povedal Longyka, ki je bil tudi eden izmed članov žirije v kategoriji za najboljši glasbeni dokumentarec Hrupni mački. "Biti član žirije je tudi velik privilegij. To je predvsem lepa naloga. Se je pa težko na koncu odločiti za enega samega. Nismo bili enoglasni, bili pa smo soglasni. Lahko sicer rečem, da smo zmagovalca izbrali s srcem."

Jure Longyka
Jure Longyka FOTO: Miro Majcen

Organizatorji Grossmannovega festivala fantastičnega filma in vina so tudi tokrat poskrbeli za številne spremljevalne prireditve, kot so modna revija, ples vampirjev, degustacije vinske kapljice in koncerti domačih in tujih kreativnih subkulturnih zasedb. Svoje umetnine so na ogled postavili številni izjemni ustvarjalci. V Domu kulture si je bilo mogoče ogledati razstavi Laibach Kunst in Blaža Porente, na Glavnem trgu pa Šlosart (Rok Capuder, Rok Debeljak, Jernej Pleš), NS Art (Nejc Smodiš), Soultret (Sebastijan Šeremet), Guma Vila (Miranda Lipovšek), Dizzy Strings (Marko Lipovšek), Pandemonium Clothing (Tanja Maraš – Satanya) in Domus Extremus (Andrej Pregelj).

Med letošnjimi novostmi festivala velja izpostaviti izbor Kraljice krika in krvodajalsko akcijo, ki je v sodelovanju z Rdečim križem Slovenije od 27. do 29. julija potekala v tamkajšnji osnovni šoli.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

NB20
02. 08. 2011 12.48
Ah, romantične komedije. To pa so "filmi". Vse po istem konceptu, kot novodobne "grozljivke".
cupavec
01. 08. 2011 20.11
Legendarni LJUTOMER oziroma LOTMERK kot rečemo domačini
mlad3n
01. 08. 2011 15.26
MK02 01.08.2011, 12:24 Podpis.
pipilongstock
01. 08. 2011 15.02
+1
Zala Đurić ima zelo izrazen obraz, zagotovo bo igralka.
lukaspukase
01. 08. 2011 14.51
McCreamy,za ta komentar od mene dobiš en plus.
EricFlat
01. 08. 2011 13.58
@McCreamy, zelo dobro. Podobno mnenje (le na drugačen način) imam jaz o teh t.i. romantičnih komedijah, ki po večini sploh niso niti malo smešne, ampak o tem takrat, ko bo tema o takšnem žanru. Danes bi samo rekel, da je Christopher Lee velika legenda in glede na svojo skromnost tudi velik človek.
navihani
01. 08. 2011 13.36
Meni zgleda kot Fidel Castro.
MK02
01. 08. 2011 12.24
+1
Sir Christopher Lee je legenda!!!
McCreamy
01. 08. 2011 12.20
+1
Današnje grozljivke so smešne (ne rečem da večina iz sedemdesetih ni bilo tudi trapastih) ampak kaj nam ponujajo danes je; neki mladci v delikatni situaciji, napada jih neko bitje, pa imamo 1.frajer 2. frajla 3.nesamozavestni bizgec 4.še ena frajla 5. egotističen napihnjenec Od teh navadno preživi seveda tisti "zmerni" frajer včasih zaradi pritiska feminističnega lobija preživi tudi frajla. Vendar so vsi filmi narejeni po istem kopitu, tisti "liki" v filmu ki pa imajo spolne odnose , pa ponavadi kmalu umrejo nasilne smrti, zaradi svojih grešnih dejanj. Pa saj imamo radi Saro Mišel Gelar, v teenage horrorjih. Vendar tisti pravi srh ti vzbudijo filmi kot; -Nosferatu 1922 (tudi s kinskijem je dober) -Dracula 1931 (Bela Lugosi je dober, mal holliwoodski ampak je pa klasika neka osnovna podlaga polizan, v smokingu). -Vampyr 1932 -Dracula 1958 -Draculas Brides 1960 -Fearless vampire killers 1967 (sicer rahlo komičen ampak Ferdy Mayne(dracula) eden najboljših uprizoritev vampirja. Sicer je še ostala kopica B-filmov ,ala. Plan 9 from outer space,.- Danes pa so večinoma filmi narejeni za najbolj potrošno populacijo to so deklice do 15 let.