Domača scena

VIDEO in FOTO: 'Ko oblikovalec predstavi svojo kolekcijo, se pravo delo šele začne'

Ljubljana, 10. 04. 2013 08.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Teja Pelko/ B.M.
Komentarji
5

Popoldne drugega dne 4. slovenskega tedna mode je bilo rezervirano za študente. Njihove kreacije si je ogledalo tudi zelo veliko uveljavljenih oblikovalcev, katerih oblačil žal ne bomo mogli občudovati na tokratni modni pisti.

Kreacija Anđele Lukanović
Kreacija Anđele Lukanović FOTO: Philips Fashion Week

Na 4. slovenskem tednu mode so se tokrat prvič predstavili mladi, še neuveljavljeni modni oblikovalci Naravoslovnotehnične fakultete (NTF).

Najprej so svoje stvaritve pokazali študentje 1. in 2. letnika, zatem 3. letnika, nazadnje pa še študentje magisterija. In sodeč po videnem, se za prihodnost slovenskega oblikovanja ni bati, saj so tudi nižji letniki prikazali veliko zanimivih kreacij, tako da je lahko tistim, ki so prišli le na zadnjo študentsko revijo, na kateri so se med drugim predstavila že znana imena, kot so: Sanija Reja, Nika Torkar, Peter Movrin, Ana Jelinič, Petja Zorec, Janja Videc, Anđela Lukanovič, Nina Tomažin in Brigita Potisek, misleč da bodo tam videli najboljše od vsega, pošteno žal.

Vsi študentje magisterija so svoje kolekcije predstavili štiričlanski strokovni žiriji v sestavi: Petra Windschnurer, Aljoša Rebolj, Lorella Flego in Jure Purgaj. Za najboljšo kolekcijo so izbrali kreacije Anđele Lukanović, drugo mesto je zasedla Petja Zorec, tretje pa Ana Jelinič.

Stvaritve mladih modnih oblikovalcev si je ogledalo tudi zelo veliko kreatorjev, katerih oblačil na tokratnem tednu mode žal ne bomo mogli občudovati, med njimi: Sanja Grcić, Aleksandra Brlan, Jelena Proković, Matevž Faganel, Nataša Hrupič, Eric Maj Potočnik, Matjaž Plošinjak, Marjeta Grošelj in Maja Ferme.

Maja Ferme
Maja Ferme FOTO: Miro Majcen
Kreacija Sare Valenci
Kreacija Sare Valenci FOTO: Philips Fashion Week

Slednji je bilo videno zelo všeč: "Tudi sama sem bila nekoč študentka NTF. Zelo lepo, da so jim dali priložnost, da se predstavijo in da prikažejo svoje delo, saj s tem v končni fazi tudi lahko gradijo svoj 'branding'. To je prva stopnička za naprej. Težko pa rečem, kdo je bil najboljši, saj je to stvar okusa. Enim so namreč všeč ene stvari, drugim druge. Odvisno od tega, kaj gledaš. Jaz ponavadi gledam tisto, kar me osebno pritegne; bodisi kakšne posebne forme bodisi zanimivi potiski, predvsem pa celoten koncept – ta mora biti dodelan. Kolekcija mora imeti neko rdečo nit, kar je zelo težko narediti, a glede na to, da to počnejo že od prvega letnika … Več kot je prakse, boljše jim bo šlo," nam je zaupala Maja, na naše vprašanje, ali se glede na videno ni treba bati za slovensko oblikovanje, pa odgovorila:

"Glede kreativnosti ne, te je več kot dovolj v Sloveniji. Bolj se je treba bati drugih stvari. Če ste malo pogledali po publiki, kdo sedi v njej, ste gotovo opazili, da ni tistega občinstva, ki bi si ga oblikovalci želeli. Konec koncev je vseeno, kaj je všeč meni ali urednikom, pomembno je, ali se bodo te stvari prodale in ali bodo lahko oblikovalci od tega živeli, ker če ne bodo mogli, potem bodo morali iti v neke druge poklice in potem jim nobena kreativnost ne bo pomagala. To je ena velika vrzel, ki tudi letos ni zapolnjena. A to ni razlog, da mene letos ni tu. Dobila sem namreč projekt, ki sem si ga zelo želela. Na moji nedavni reviji v nekem mariborskem hotelu, ki ga imajo v lasti Rusi, sem namreč dobila projekt – izdelavo kolekcije poročnih oblačil za ruski trg. Bodo pa ta dosegljiva tudi pri nas.

Projektov je sicer veliko. Ravno zdaj smo dali ven novo kolekcijo torbic. Za nami je največja sezona maturantskih oblek, začenjamo s poročnimi, tako da smo nenehno v teku. Tako je to, če od tega živiš. Če to delaš z veseljem in se zelo trudiš, gre, moraš pa delati s pametjo. Mislim, da je najbolj pomembno, da slediš samemu sebi. Jaz sem to vedno počela. Predvsem mladim bi to priporočala. Da se ne osredotočajo na to, kaj nekdo drug reče, kaj rečejo uredniki, kaj reče Maja, kaj reče Lojzka – to ni pomembno, pomembno je, kako in kje bodo te stvari prodali, se pravi, kako se bodo povezali s 'show roomi', bodo to prodajali na slovenskem ali tujem trgu, če je to tuji trg, kateri tuji trg, kako bodo pridobili finance itn. Ko se teden mode zaključi, ko oblikovalec predstavi svojo kolekcijo, se resnično pravo delo šele začne. Večina pa misli, da je s tem delo že zaključeno. Jaz jim želim veliko sreče," še pravi Maja.

Zoran Garevski
Zoran Garevski FOTO: Miro Majcen
Kreacija Barbare Krmelj
Kreacija Barbare Krmelj FOTO: Philips Fashion Week

Študentom so pri delu pomagali tudi mentorji, med njimi priznani modni oblikovalec Zoran Garevski. "Hvala bogu ogromno študentov ve, zakaj so na tej fakulteti – iz čiste ljubezni do tega poklica. Takim ponavadi ni težava narediti vse za to revijo. Nekateri študenti so me presenetili v pozitivno, nekateri pa v negativno smer. Konkretneje ne bi želel izpostavljati. Lahko povem samo, da sem zelo občutljiv na moško modo in da sem neskončno pozitivno presenečen, da je Barbara Krmelj iz 3. letnika z moško kolekcijo naredila tak preskok in tak vtis name, da lahko že zdaj rečem, da je zrela oblikovalka," je za naš portal povedal Zoran in dodal, da je zelo ponosen, da so med najboljšimi tremi ravno študentje iz njihove skupine Young@Squat, katere ustanovitelj in vodja je skupaj z Natašo Peršuh.

Garevski nam je zaupal še, da komaj čaka, da začne spet ustvarjati, saj to že zelo pogreša. "To je preprosto del mene. Žal zdaj nekaj časa nisem bil v situaciji ustvarjati, ker sem se ukvarjal z drugimi stvarmi. Upam, da čim prej spet začnem," nam je dejal Garevski.

Študentske modne kreacije je iz prve vrste pozorno spremljala tudi modna poznavalka Eva Ana Kazič.

Kreacija Ane Jelinič
Kreacija Ane Jelinič FOTO: Philips Fashion Week

"Mislim, da je bilo stopnjevanje od 1. letnika do magisterija, češ da bodo zadnji najboljši, je stereotipno in popolnoma neprimerno, saj so me povsem navdušili mnogi študentje 2. letnika do te mere, da bi jih z veseljem zastopala in nosila njihove obleke. Iz 3. letnika bi izpostavila Saro Valenci, ki je oblikovala moška oblačila s potiski. To se mi zdi zelo neortodoksno za slovenski trg in tudi dejstvo, da se je izpopolnjevala pri velikem Jeremyju Scottu, je blazno impresivno," je za naš portal dejala Eva Ana.

Modna poznavalka tudi meni, da so šle nagrade v prave roke: "Zelo sem vesela za Anđelo Lukanovič, sem jo takoj tvitnila, da se mi zdi dosežek, da je blago izjemno, mojemu osebnemu okusu pa se nekako zelo prilagaja Ana Jelinič. Njene kreacije sem si že mnogokrat ogledala ob blizu in jih uporabila v stajlingih. Vem, da so fantastično izdelane, zelo prodajne, trajnostne in efektivne. Za prihodnost slovenskega oblikovanja se torej ni bati. Moraš pa biti v modni industriji močna oseba in ne podlegati željam mentorja. Tvoj potencial in tvoje ambicije morajo sevati čez to in zato se mi zdijo izpostavljene oblikovalke, pa tudi mnoge druge iz 2. letnika fantastične, ker svoje 'furajo čez'."

Glede na količino dela, ki so ga imele ta dan manekenke, je sprostitev pred začetkom nove revije ključna.
Glede na količino dela, ki so ga imele ta dan manekenke, je sprostitev pred začetkom nove revije ključna. FOTO: Miro Majcen

Po tem, ko je bilo celotno popoldansko dogajanje posvečeno mladim in neuveljavljenim oblikovalcem NTF-ja, so torkovo modno sago s predstavitvijo svojih kolekcij za prihajajočo jesen in zimo zaključile modne oblikovalke Urša Drofenik, Mojca Celin, Simona Lampe in Irena Funduk.

Znova pa smo pokukali tudi v zaodrje ...

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

n3yya
10. 04. 2013 17.50
+10
Kaj sploh to objavljate, saj vidite da naši slovenčki druga ne znajo ko pljuvat po nekom. še sanja se vam ne, koliko dela je potrebno za tole. Sramota!
me987
10. 04. 2013 11.16
+1
me zanima, kaj bi povedali poligrafi, če bi udeležence povprašali, kako se jim zdijo te kvazi kreacije..
postoj?an74
10. 04. 2013 09.18
-4
ta kolekcija za mašakare ali kako?
nina1994
10. 04. 2013 11.27
-1
Bunny.
10. 04. 2013 14.28
+11
Če so za vas edini kosi oblačila, ki jih poznate črne hlače, bela srajca in razvlečena trenirka potem ja. In pol se ljudje čudijo in norčuje iz oblikovalcev, da ne morajo preživeti s svojim delom. Ja ni čudno, če pa delajo za tako omejen ljudi, ki si ne upajo obleči nič drugega, kar ne ustreza standardom družbe.