Domača scena

VIDEO: Akademski državni balet Borisa Eifmana z baletom Bratje Karamazovi navdušil občinstvo

Ljubljana, 11. 09. 2013 09.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

61. Festival Ljubljana se je poslovil v velikem slogu – z vrhunsko izvedeno baletno predstavo Bratje Karamazovi, pod katero se je kot koreograf in režiser podpisal Boris Eifman.

Bratje Karamazovi po literarni predlogi Fjodorja Mihajloviča Dostojevskega so v prenovljeni dvorani hrama kulture zaživeli v režiji in koreografiji Borisa Eifmana, ki slovi po eksperimentalnih in drznih interpretacijah klasičnih del.

Bratje Karamazovi so bili prva predstava, s katero je Eifman v devetdesetih začel niz baletnih uprizoritev z literarno podstatjo. Predstavo so premierno uprizorili leta 1995 in z njo poželi velik uspeh, Eifman pa je takrat izjavil, da je prav ta balet njegova najboljša stvaritev.

In s tem so se, sodeč po videnem in slišanem, strinjali tudi obiskovalci Cankarjevega doma, saj so ansamblu Akademskega državnega baleta Borisa Eifmana iz Sankt Peterburga na koncu zasluženo namenili dolg in bučen aplavz.

Za Iryno je bila predstava najlepše doživetje na letošnjem ljubljanskem festivalu.
Za Iryno je bila predstava najlepše doživetje na letošnjem ljubljanskem festivalu. FOTO: 24ur.com
"Predstava se mi je zdela čudovita, res navdihujoča. Plesalci so bili tako božansko gibčni, da sem se kar izgubila v zgodbi. Všeč sta mi bili tudi scenografija in osvetljava. Sploh nimam besed in mislim, da jih niso slučajno dali za zaključek festivala. Zame je bilo to definitivno najlepše doživetje na letošnjem festivalu," nam je dejala manekenka Iryna Osypenko Nemec in dodala, da je imela ob gledanju predstave ves čas v mislih pred sabo knjigo, saj jo je imela za obvezno čtivo.

Zgodba o sinovih in očetu, svobodni volji in veri, umoru in krivdi, kazni in katarzi pa je navdušila tudi igralko Polono Vetrih. "Predstava se mi je zdela izjemna, impresivna. Zelo mi je bila všeč. Vedno občudujem Eifmanov stil koreografije, pa tudi plesalce, ker to, kar oni delajo, ne samo da je izjemna mojstrovina, morate vedeti, da je to tudi izjemno naporno. Tega se ne more vsak naučiti. Umetnosti se ne more vsak naučiti in tu imamo eni prednost," nam je povedala Vetrihova, ki je Borisa Eifmana spoznala že pred 20 leti. "V Bolzanu sem si ogledala njegovo predstavo Hamlet, ki je bila izjemno dramaturško, glasbeno in koreografsko zanimiva. Spoznala sem ga tudi osebno in je res izjemen človek in izjemen umetnik z lepo, blago dušico," nam je za konec še zaupala igralka.

Balet je spremljala glasba Musorgskega, Wagnerja in Rahmaninova.
Balet je spremljala glasba Musorgskega, Wagnerja in Rahmaninova. FOTO: 24ur.com
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.