Tuja scena

Umrl scenarist filma Odiseja 2001

Šri Lanka, 19. 03. 2008 12.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V svoji drugi domovini Šrilanki je umrl 90-letni britanski pisatelj znanstveno fantastičnih knjig Arthur C. Clarke.

Umrl je 90-letni britanski pisatelj znanstveno fantastičnih knjig Arthur C. Clarke. Njegov sodelavec Rohan de Silva je dejal, da so bile za smrt krive težave z dihanjem.

Arthur C. Clarke
Arthur C. Clarke FOTO: Reuters

Britanski znanstveniki so za BBC poudarili veličino Clarkea kot človeka in pisatelja. Leta 1998 so pisatelja povzdignili v viteški stan.

Clarke je zaslovel predvsem zaradi filma Odiseja 2001 Stanleyja Kubricka iz leta 1968. Scenarij za film je napisal skupaj z režiserjem, za podlago pa jima je služilo več Clarkovih krajših besedil. Film je bil strašljiva napoved, kam lahko privede umetna inteligenca.

Clarke se je rodil 16. decembra leta 1917 v Mineheadu v angleški grofiji Somerset. Od leta 1956 je živel na Šrilanki. Napisal je več kot sto knjig s tematiko vesolja, znanosti in prihodnosti.

Skupaj z Walterjem Cronkitom je sodeloval pri televizijskemu pokrivanju poleta vesoljske ladje Apollo na Luno. Že leta 1945 se je začel ukvarjati z zasnovo komunikacijskih satelitov, torej več desetletij prej, preden so ti postali stvarnost.

Arthur C. Clarke se je v zgodivino zapisal z zlatimi črkami.
Arthur C. Clarke se je v zgodivino zapisal z zlatimi črkami. FOTO: Reuters

Leta 1976 je postal dopisni član ameriškega inštituta za aeronavtiko in astronavtiko. Kljub temu je bilo pisanje njegovo najljubše opravilo in z njim si je tudi pridobil največ svetovne slave. Želel si je, da bi se ga spominjali prav po pisanju.

V njegovi pisarni so povedali, da je Clarke nedavno pregledal rokopis svojega novega romana, The Last Theorem, ki ga je napisal skupaj s Frederikom Pohlom. Knjiga bo objavljena še letos, so povedali.

Clarke je bil večkratni dobitnik nagrade Nebula ameriških pisateljev ZF, nagrade Hugo, ki jo podeljuje World Science Fiction Convention, podelili so mu tudi naziv velikega mojstra ameriških piscev ZF.

Pisatelj je do zadnjega dne živel na Šrilanki.
Pisatelj je do zadnjega dne živel na Šrilanki. FOTO: Reuters

V slovenščino je bilo prevedenih kar nekaj Clarkovih knjig, med njimi romani Skozi čas in nazaj, Planet sedmih sonc, Konec otroštva, od kratke proze pa Kozmični Casanova.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Janez Usenik
20. 03. 2008 00.13
Žalostno je celo to, če o njem govorimo le kot o pisatelju. Leta 1945 je v članku prvi predvidel uporabo geostacionarnega satelita za telekomunikacijo in medije. Čeprav je bila ideja takrat že v zraku in ni bila čisto nova, je vendar on eden tistih, ki so zaslužni, da se je pojavil ta izjemni izum. Res pa je, da je bojda sma nekoč izjavil, da bi najraje videl, če se ga spominjajo kot pisatelja.
User305677
19. 03. 2008 16.05
Ni zalostna novica! Kaj vam pa je?? Vesel bi bil, ce bi umrl pri 90-letih!!
User265491
19. 03. 2008 14.48
In to le dober teden po tem ko me je užalostila novica da je umrl Gary Gygax. Naj počiva v miru.
bubiCh
19. 03. 2008 12.52
škoda ga je, bil je velik človek
bubiCh
19. 03. 2008 12.51
žalostna novica, res je bil velik človek