"V pitju kave uživamo tako zaradi okusa kot zato, da nas zbistri in poživi Vendar vsaka kava nima pravega učinka, če ni dobro pripravljena,“ nas je poučila Suzi. „Najbolj se to pozna pri kapučinu, ki izhaja iz Italije in pomeni kratek espreso z dodatkom mleka in pene, v mali skodelici. Za dober kapučino potrebujemo kvalitetno kavo, dober aparat, vlago v zraku, pravilno mero kave, pravo mleko in roko. Danes lahko že vsak študent, ki si ob učenju služi denar, dela v gostinstvu. Le redke natakarje zanima, kakšen kapučino bodo postregli,“ je potarnala udeleženka resničnostnih šovov.
"Tudi za okusno peno na mleku je potrebno znanje. Če sladkor, ki ga stresemo v kapučino, ne obstane vsaj 10 sekund na vrhu pene, je pena slaba. Najmanj 20 let sem poleg službe vedno delala tudi v gostinstvu, zato dobro vem, kako se skuha dobra kava, saj je gostinec to od nas zahteval in nas tudi naučil. Seveda pa je pomembno tudi to, ali ti gostinstvo leži ali ne. Marsikdo nikoli ne bo znal narediti prave pene, saj nima 'roke' ali posluha za zvok aparata ob nastajanju pene,“ je pojasnila Jakšičeva in dodala, da so za slabo postrežbo pogosto krivi tudi delodajalci, saj natakarje za težko delo slabo plačujejo.
"Lastniki lokalov bi morali nagraditi svoje delavce in jih tudi naučiti pravilne strežbe. A tega velikokrat ne morejo, ker niti sami niso izučeni v tej stroki. Verjamem, da mi bodo pravi 'kofetarji' pritrdili. Upam, mi ne bo več treba zavračati kapučinov. To se najpogosteje dogaja zato, ker imajo zanič peno, ali pa so mlačni. Natakarjem se namreč ne da segrevati mleka za vsak kapučino posebej, a tako je pravilno,“ je Suzana vendarle priznala, da zna zavrniti kavo.
KOMENTARJI (236)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.