V Sloveniji segajo korenine tekmovalnega plesa daleč v obdobje pred 2. svetovno vojno, ko so plesne tekmovalce vzgajali posamezni plesni učitelji. Plesno zvezo Slovenije (PSZ) so ustanovili 13. novembra leta 1954, a prva leta po ustanovitvi niso bila rožnata. Tekmovalci v frakih so namreč delovali kot simpatizerji in privrženci v vojni odpravljene buržoazije. Zato je bilo dolga leta tekmovalcev komaj za vzorec, in to pretežno v standardnih plesih. Ob ustanovitvi so Zvezo sestavljala štiri društva, danes jih je več kot 80.
''Ples je univerzalno sredstvo sporazumevanja in je človeku prirojen odziv na glasbo in ritem, pri čemer se seveda vsakdo odziva na samo njemu lasten način. V sodobni civilizaciji se je utrdilo prepričanje, da je vrhunsko plesno izražanje del kulture, medtem ko za šport velja, da tja sodi samo tisto, kar je možno izmeriti z metrom, uro ali na kakšen drug bolj objektiven način. Tekmovalni ples, v katerem dosežke ocenjujemo izrazito subjektivno, je tako v obeh navedenih okoljih neke vrste tujek. Zato prevladuje občutek, če ne že kar prepričanje, da se moramo nenehno dokazovati, nenehno pojasnjevati, kdo smo in kaj počnemo. In ker smo doma bolj malo videni in slišani, je naš avditorij in naša tekmovalna arena, postalo globalno plesno okolje,'' je ob tej priložnosti povedal predsednik PZS Drago Šulek.
Visok jubilej in bogato zgodovino Plesne zveze Slovenije so obeležili na prireditvi v Ljubljani, ki so se jo udeležili številni predstavniki slovenskih plesnih klubov in društev, poleg tega pa so prišli vsi trije predsedniki mednarodnih krovnih zvez, v katere je vključena PZS, in sicer predsednik World DanceSport Federation Carlos Freitag, predsednica World Rock'n'Roll Confederation Miriam Kerpan Izak in predsednik International Dance Organization Michael Wendt.
''Veliko zgodbo in vse vanjo vtkane drobne zgodbe na naši 60 let trajajoči poti so pisali in še pišejo tisoči nekdanjih in današnjih plesalk in plesalcev ter njihovih staršev, plesnih učiteljev, trenerjev in funkcionarjev. Zgodbe so se pisale v desetinah plesnih šol, društev in klubov, ki jim ni uspelo preživeti tako dolgega obdobja in se še naprej pišejo v tistih 82 članicah, ki danes sestavljajo Plesno zvezo Slovenije,'' je ob še povedal Šulek.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.