Domača scena

Skoraj 400 nastopajočih po tržaškem osvojilo še ljubljansko občinstvo

Ljubljana, 02. 07. 2014 09.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Teja Pelko
Komentarji
12

62. Ljubljana Festival se je začel spektakularno. Kantata Carmina Burana Carla Orffa v izvedbi dveh orkestrov, treh zborov in treh solistov pod taktirko maestra Uroša Lajovica je namreč tako zelo navdušila občinstvo, da mu je to namenilo stoječe ovacije, nastopajoči pa so se jim zanje zahvalili z bisom.

V kantati Carla Orffa je pod taktirko Uroša Lajovica moči združilo skoraj 400 nastopajočih iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine ter Bolgarije.
V kantati Carla Orffa je pod taktirko Uroša Lajovica moči združilo skoraj 400 nastopajočih iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine ter Bolgarije. FOTO: Ljubljana Festival / mediaspeed.net
Iryna Osypenko Nemec
Iryna Osypenko Nemec FOTO: Ljubljana Festival / mediaspeed.net

Ena najbolj bleščečih partitur 20. stoletja je sestavljena iz 24 stavkov, v katerih nastopajo orkester, zbor in trije solisti. Besedilo iz 11. in 12. stoletja je večinoma v srednjeveški latinščini, a tudi v stari nemščini in francoščini, in predstavlja širok lok posvetnih tem o sreči, blaginji, minljivosti življenja, pomladi, o užitkih in nevarnostih pitja, iger na srečo, požrešnosti in poželenja. Kljub temu, da je bila skladba prvotno napisana za odrsko uprizoritev, pa je njena glasba tako prepričljiva, duhovita in barvita, da dandanes to Orffovo umetnino večinoma izvajajo na koncertnem odru. Tokratna izvedba je združila kar dva orkestra (Orkester Slovenske filharmonije in Orkester in zbor SNG Opera in balet Ljubljana), tri zbore (Slovenski komorni zbor, Akademski zbor Ivan Goran Kovačić in Zbor Narodnega gledališča Sarajevo) in tri soliste (bosansko sopranistko Aido Čorbadžić, tenorista Marka Cvetka in baritonista Iva Jordanova). Dirigentsko paličico pa je v rokah držal maestro Uroš Lajovic. Občinstvo, ki je dodobra napolnilo Kongresni trg, je bilo nad videnim in slišanim zelo navdušeno, še posebno pa jih je impresioniral atraktivni ognjemet ob koncu kantate.

"Jaz sem bila v bistvu v transu. Tako so me hipnotizirali, da mi je v minuti vse minilo. Noro lepo, res. Milijonkrat bi vse to poslušala. Super se mi je zdel tudi ognjemet na koncu," nam je dejala manekenka Iryna Osypenko Nemec, navdušena pa je bila tudi nad združitvijo orkestrov, zborov in solistov. "Jaz sem zagovornica tega, da se mora kri mešati. Bolj kot se meša in se ljudje in kultura med seboj spoznavajo, lepše je. Ne smemo zase zadrževati," je prepričana lepotica.

Maja Ferme in Danica Lovenjak
Maja Ferme in Danica Lovenjak FOTO: Ljubljana Festival / mediaspeed.net
Kantata je bila zelo všeč tudi modni oblikovalki Maji Ferme. "Meni je bilo fenomenalno. Odlično je bilo. Ognjemet je bil zelo vkomponiran v sam zaključek, tako da je bil del celote. Takšen spektakularen začetek Ljubljana Festivala. Tudi sam nabor programa je tak, da bi se res lahko kosal s katero koli drugo prestolnico, tako da upam, da si bom lahko ogledala čim več enkratnih predstav," nam je dejala Maja.

Igralki Poloni Vetrih se je videno in slišano zdelo izjemno. "Izjemno mi je bilo všeč tudi zato, ker se mi je zdel primeren komad za to prizorišče. Vse namreč ni za zunanja prizorišča, to je potrebno posebej pripraviti, iz svoje gledališke prakse vem, da tisto, kar je dobro notri, ni nujno dobro tudi zunaj. Nocoj pa se mi zdi, da se je vse tako lepo sprijelo skupaj in da so bili zbor, orkester, dirigent in solisti odlični. Vse je bilo imenitno. Celo ognjemet je bil nekaj posebnega. So nas presenetili z njim. Malce je bil izven ritma, a to se odpusti. Grad je le daleč in te rakete so priplavale od daleč. Umetnost oplajuje naša življenja in želim si, da bi mnogo ljudi to vedelo. Vsi verjetno ne bodo nikoli. A da bi jih več to vedelo in da bi – glede na to, da ni denarja – vsaj spoštovali napore nas, ki delamo umetnost in tiste, ki jo organizirajo ter da bi bilo – vsaj kar se tega tiče – več razumevanja. Želim si tudi, da bi festival obiskali ljudje iz vse Slovenije, saj ni namenjen le Ljubljančanom, naša država pa tudi ni tako zelo velika, da se ne bi dalo pripeljati v prestolnico," nam je povedala igralka, ki se je ravnokar vrnila iz Sankt Peterburga, kjer je dva večera preživela tudi v gledališču Mariinsky. "Tam sem bila priča mogočnemu orkestru in zboru, ki sem ga doživela tudi danes na Kongresnem trgu. Navdušena sem."

Ker to večstavčno skladbo uokvirja verjetno najbolj znani stavek o sreči, smo znane obraze povprašali tudi, kako sami gledajo nanjo. "Mislim, da je sreča zelo povezana s karmo in karmo si pridelaš sam. To, o čemer zdaj razmišljaš in kar zdaj delaš, te čaka v prihodnosti," meni Iryna. Podobnih misli je tudi modna oblikovalka. "Vsak je sam svoje sreče gospodar. Za to, da si srečen, se je treba truditi vsak dan. Nemogoče je biti konstantno srečen. Srečo predstavljajo ti majhni trenutki, tako kot so bili tudi danes. Cel kup takšnih majhnih trenutkov, ki te osrečijo in ti polepšajo dan." Vetrihova pa nam je dejala, da verjame v srečo in v pogum. "Če ne bi verjela v srečo in v pogum, po mojem ne bi uspela v življenju. Je pa treba za to veliko narediti. A mene so starejši kolegi naučili, da imajo pogumne bogovi radi."

Polona Vetrih in Mitja Rotovnik
Polona Vetrih in Mitja Rotovnik FOTO: Ljubljana Festival / mediaspeed.net
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Maltežan
02. 07. 2014 13.15
-3
jah, modrijani se lahko skrijejo proti klasični glasbi - ji ne sežejo niti do kolen
rew333
03. 07. 2014 17.32
+8
že, že.... ne razumem pa te primerjave. Slovenska dijaka sta prinesla zlato odličje z znanstvene olimpiade v Ameriki, ampak... Einstainu ne sežeta niti do kolen. Ju je treba zato razvrednotit in vreči v nič?
senzacionalno
02. 07. 2014 12.54
+7
Zakaj je pa Danica Lovenjak sploh omenjena v tem članku? Ne morete najti malo bolj inteligentnih ljudi? Mislim, da jih je bilo precej veliko..
Zev0
03. 07. 2014 20.46
+3
Danica Lovenjak je ena največjih muzikologinj sodobne ere. Prva je, ki je popolnoma spremenila pogled na klasično glasbo. Njena teorija dvojnih fug s stretami v atonalni glasbi Albana Berga je še danes veliko muzikološko presenečenje. Bojda ji je sam Orf zaupal prvo redakcijo svoje Carmine Burane. In njeni popravki so jo v resnici naredili za svetovno senzacijo. Na zunaj se samo pretvarja, da je slaboumna pisunka in trač treš. Globoko znotraj je tenkočutna glasbena duša, velik analitik in poznavalec ustroja glasbe devetnajstega in dvajsetega stoletja.
Boyhazard
02. 07. 2014 11.44
+11
Ljubljana, Ljubljana, Ljubljana, Ljubljana .... Sem iz LJ vendar vseeno so tudi druga mesta v Sloveniji. V MB imajo že več kot 20 let Festival Lent, ki je svetovno znan in priznan festival z raznimi mednarodnimi priznanji, kakor tudi eden največji festivalov v EU, če ne ki na svetu. Vsako leto se odpravim na kar nekaj koncertov in prireditev - dih jemljajoče in nepozabno prav vsak dan. Škoda, da Politika, kakor tudi Ljublajna želita ta festival uničit, ker je preveč dober in predvsem ker ni v Ljubljani. Pišite tudi kaj o Festivalu lent, ki je dva tedna skup v Mariboru. Aja pozabil sem. 24ur je bolj za LJ in so prispevki iz drugih mest zelo skromni in redki. Hej, a nismo vsi slovenci in ali niso drugi kraji tudi SLovenija? Ljubljana je le mesto v Sloveniji.
Boyhazard
02. 07. 2014 11.46
+6
Razjezi me ker se Ljubljana vede kot samosvoja država v državi. Pozabil dodat, da Festival Lent promovirajo mediji po celem svetu, v naši prelepi deželi, pa meje MB težko prestopi sploh, pa v LJ kjer je festival trn v peti.
LOS - T
03. 07. 2014 17.15
-5
mene, ljubljančana, pa razjezi to večno razglabljanje drugih, kako imamo mi nekaj proti vsem ostalim...ma dobr, briga me če je lent uspešen, prav da je če je, kaj sem zdaj jaz kriv, da pop piše o ljubljani...in to velja tudi za vse druge zadeve, ki jih imate proti ljubljančanom...
rew333
03. 07. 2014 17.25
+8
LOS - T ma glej, nič nimamo proti Ljubljančanom, ampak pomisli malo: Ljubljana ima 300.000 prebivalcev, torej živi 90% Slovencev izven Ljubljane, mediji pa se obnašajo, kot da je Ljubljana vsa Slovenija...
piko112
03. 07. 2014 22.42
+4
Če bo lent v Lj bo tak konec kot je bil za rok otočec
nanika17
02. 07. 2014 11.09
+11
zakaj si je pa Danica Lovenjak zaslužila ovekovečenje?
LordKEK
02. 07. 2014 11.40
+12
xolotl
02. 07. 2014 11.02
+7
LJF vedno znova navdušuje z izvrstnim repertoarjem, kakovostjo in domiselnostjo, zato kapo dol in vse pohvale. Bilo je res prelepo, škoda edino, da ni bilo malček topleje.