Marta Kos Marko je na teden mode prišla oblečena v rdečo obleko kreatorskega dvojca JSP. Zanjo se je odločila na podlagi predlogov, ki so priromali na njen elektronski naslov. Dva sta prišla v ožji izbor. V trgovini Zoofa je nato ob prihodu v Slovenijo pomerila obleko JSP in se takoj odločila zanjo, saj se je v njej odlično počutila. "Zdi se mi, da je to obleka, v kateri se lahko ženska dobro počuti tako ob vožnji avtomobila kot ob hoji naokoli. Nikjer ne tišči, poudari pa se mi zdi vendarle tisto, kar je na ženski lepo," je prepričana veleposlanica. Obleko je tudi kupila, saj jo želi imeti ves čas pri sebi. Nikoli sicer ne bi dopustila, da bi ji jo dali ali da bi si jo 'samo' izposodila. Zagotovo jo bo nosila tudi na katerem izmed številnih dogodkov ob 25-letnici naše države. Zdi se ji namreč zelo pomembno, da - kolikor je to pač mogoče – v Berlinu tudi na ta način izkazuje podporo našim oblikovalcem. Ne bo pa to verjetno edini kos, s katerim se bo vrnila v Nemčijo. V času tokratnega obiska se je namreč dogovorila tudi za obisk trgovine, v kateri se predstavlja 14 slovenskih oblikovalcev. In če bo kaj ustrezalo njeni postavi in ugodilo njenim potrebam, si bo to tudi kupila. Kot si je že pred časom, še preden je postala veleposlanica, torbico Marjete Grošelj.
Veleposlaniki sicer sami skrbijo za svojo garderobo. Marta Kos Marko je bila zelo vesela, da je zdaj preko tedna mode dobila možnost priti v stik z njimi. "Morda je to ena niša, ki bi jo veljalo v prihodnosti še bolj uporabiti. Vsi si razbijamo glave s tem, kako na lep način zastopati Slovenijo in zagotovo je eden od načinov to, da nosimo izdelke naših oblikovalcev. Še bolje bi bilo, če bi to delali bolj ciljno in bolj sistematično. Mi smo zelo dobri na kakšnih specifičnih področjih, včasih pa nam manjka to skupaj povezati. V Nemčiji nas zelo cenijo. Biti na 38. mestu vseh držav, s katerimi Nemčija posluje, ni kar tako. Marsikje bi si obliznili prste. To je izjemen podatek. Če vemo, da približno tretjino blaga, ki gre v Nemčijo, tvorijo deli za avtomobilsko industrijo, se pravi visokotehnološki in visokokakovostni izdelki, me včasih srce zaboli, ko slišim samo negativno, stokanje in pritoževanje, kako je vse slabo. Zdi se mi, da bi včasih morali biti dosti bolj samozavestni, kot smo, se ne stiskati in skrivati v kotu, ampak iti na javno mesto in povedati: 'Jaz delam to in to, prihajam iz Slovenije, mi smo krasna država. Ker smo," poudarja veleposlanica.
V tujini se sicer največ govori o Petru Movrinu, Lari Bohinc in Niki Zupanc, odprtje KaDeWe-jevih vrat pa lahko pomeni odskočno desko za v tujini neka popolnoma nova imena. Naši oblikovalci se bodo v njej predstavili z več kosi. In tega se že vsi zelo veselijo, čeprav so bili nad tem podatkom skorajda vsi zelo presenečeni.
"Najprej sem bila zelo presenečena nad to možnostjo, da se pokažemo malo severneje. To je zagotovo zelo dobra priložnost za vsakogar od oblikovalcev. Premalo je tega povezovanja. To tudi zmanjšuje stroške pa še boljša predstavitev je lahko. To je samo dobrodošlo," nam je povedala oblikovalka Zlata Zavašnik, ki ustvarja modo za moške pod blagovno znamko Sens. Pri njih se 'oblači' tudi brazilsko veleposlaništvo pri nas. Seveda v bolj klasične poslovne obleke.
"Jaz o tem pravzaprav še prav veliko ne vem. Se mi pa zdi čudovito, da bomo našo modo promovirali v tujini. Čudovito je tudi, da jo pri nas, saj s tem postajamo modno močnejša država in tudi bolj zanimiva za katere koli tujce," nam je dejala Jelena Pirkmajer, ki ustvarja pod modno znamko Cliché. Ima veliko strank, tako tujih kot domačih, 'oblekla' pa je tudi že veleposlanice.
Tanja Zorn to priložnost pozdravlja. "To se mi zdi super," nam je dejala Tanja, ki meni, da bi morali politiki bolj podpirati tudi to področje. Veleposlanic zaenkrat še ni oblekla, bi si pa to želela.
Nataši Peršuh, ki ustvarja pod blagovno znamko Natasa Persuh, se zdi to, da se bo s svojimi oblačili predstavila v berlinski veleblagovnici, odlično. "Vsaka pot, ki se odpre, je dobrodošla, če je to nekaj tako finega, pa toliko boljše. Če si slovenski oblikovalec, se moraš namreč zelo potruditi. Nimamo takšnih pisarn kot recimo drugi oblikovalci v tujini. Vse to delamo po svoje. Če to uspe, bo to res super. Meni se zdi odlično!" nam je dejala Nataša. Peršuhovi se sicer ne zdi, da je država tista, ki bi morala delati na tem, ampak bi to morali početi oblikovalci sami. "Če smo dobri in pametni, lahko tudi bolj alternativni modeli pridejo do izraza. Seveda se mi ne moremo kosati z nekimi utečenimi modeli modne industrije, kot jih imajo tudi male države, recimo Belgija. Tega sistema nimamo. Tu nismo primerljivi. Imamo pa dobre oblikovalce in mislim, da smo kar iznajdljivi in kar uspešni. Dosti mladih je zdaj že tudi v tujini uspešnih. Moramo najti takšne poti, ki nam ustrezajo. Tudi industrije nimamo," nam je dejala oblikovalka, ki je 'oblekla' že veliko znanih in neznanih ljudi, imen pa tudi ona ni želela izpostavljati, saj se ji to ne zdi etično.
Modni oblikovalci Alenka Globočnik Fabjan, Sara Valenci in Peter Movrin tega, da bodo jeseni dobili možnost za predstavitev svojih stvaritev v omenjeni nemški veleblagovnici niso vedeli, so se je pa vsi trije zelo razveselili.
"Tega nisem vedela. Zelo sem presenečena. Vesela sem. Super! To mi veliko pomeni. Sicer se vsak znajde, kakor pač se. Zdaj pa je prvič, da je malo bolj organizirano in sem navdušena. Ker v slogi je moč. Bolj smo organizirani, močnejši smo," nam je povedala Alenka, ki ustvarja pod blagovno znamko AKULTURA. Marta Kos Marko k njej še ni zavila, je pa zato neka druga veleposlanica. Njenega imena pa nam ni želela razkriti.
Sara Valenci, ki ustvarja pod blagovno znamko Sari Valenci se tovrstna sodelovanja zdijo zelo dobra. "Všeč mi je tudi princip trgovine s konceptom Pentlja, ki povabi mlade oblikovalce in jim na ta način da možnost za predstavitev. Isto platformo sem opazila v Berlinu. Ta sistem squata mi je zelo všeč," nam je dejala Sara.
"Super! Nisem vedel. Zdaj sem šokiran. V več trgovinah, kot si prisoten, boljše je. Fantastično!," pa nam je dejal Movrin. Slovenskih politikov sicer še ni oblekel, je pa zato tuje. A tudi on o imenih ni želel govoriti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.