
Dramski junaki Yasmine Reza pričnejo večer kot izrazito vljudni in ljubeznivi, v najkrajšem možnem času pa razkažejo svojo nestrpnost do drugačnih, kopico predsodkov glede tujcev in revnih, celo vrsto fobij in prav presenetljivo dozo egoizma. Iva Krajnc Bagola, Robert Korošec, Ajda Smrekar, Lotos Vincenc Šparovec in Jette Ostan Vejrup so s prikazanim navdušili občinstvo, ki jim je ob koncu namenila dolg aplavz.
Predstava je bila zelo všeč tudi upokojenemu vrhovnemu sodniku Vasiliju - Vasku Poliču in igralki Nini Rakovec, ki pa tokrat ni stala na odru, ampak je na njem gledala svojega partnerja Roberta Korošca, s katerim pričakuje tudi naraščaj.
"Gledala sem svojega partnerja na odru, kar je vedno malce stresno, ampak moram reči, da sem zelo uživala. Super je naredil in sem blazno ponosna," nam je povedala Nina. Tudi Poliču je bila predstava izredno všeč. "Predstava prikazuje pravo našo družino v kapitalizmu, kjer se vsi med sabo zaj***, ampak preživimo," nam je dejal Polič.

Ustvarjalci so uživali tudi med samim nastajanjem predstave, ki so jo začeli delati že maja. Po poletnem premoru, pa so se je znova lotili septembra. Mateja se je pri tem tudi veliko naučila. "S to ekipo je bilo zelo poučno delati. Ogromno sem se naučila. Ogromno so mi dali. Ogromno vprašanj so mi odpirali. Bili smo radovedni. Odkrivali smo tekste. Na neki točki smo tudi raziskovali te like in hkrati ugotovili, kako je to tudi malo zaj*** tekst, če se lahko tako izrazim. Nato smo se spet nekje našli in začeli izpostavljati te like, ki smo jih temeljili na dveh podobah – na tej belli figuri, kjer je zelo pomembno dati vtis in na brutti figuri, kjer se človek pokaže takšen, kakršen je. Vsi igralci so k delu pristopili izjemno resno, izjemno profesionalno," nam je povedala Mateja. Najtežje se ji je bilo 'spopasti' s tem, kako ta tekst ujeti v en duh časa, "kako se 'spopasti' s to družbo, ki ni samo črno-bela, ampak ima tudi ogromno enih barv in ogromno enih sivih odtenkov. Najbolj težko je bilo zame izpostaviti te like plastne, da niso karikirani, da niso črno-beli in da hkrati živijo na tem odru. Vsaj na začetku mi je bilo težko izpostaviti tudi, kako na tak ganljiv način prikazati svet, v katerem živimo, v katerem smo vsi osamljeni, kjer vsi drug drugega potrebujemo, hkrati pa drug drugega izkoriščamo. In svet, v katerem ne vemo, ali je človek fasada, s katero se pogovarjam, ali je človek človek, tisti pravi, resnični, ki mi ne bo zaril noža v hrbet, ko se obrnem," nam je dejala režiserka, ki je inspiracijo za Blumova in Hirtovo našla kar v restavraciji. "Sedela sem v restavraciji, ko sem zaslišala besede s predstave pri sosednji mizi, kjer je bila ena točno takšna gospa, kot jo prikazuje Yasmine Reza. Enaka sta bila tudi lika poleg nje. Tako sem se potem spopadla s temi liki in ugotovila, da ta tekst živi, da je okrog mene tukaj in zdaj in da ga je treba samo prikazati v neki odslikavi časa," nam je razkrila Mateja. Tudi Šparovcu je bilo ustvarjanje predstave v velik užitek. "Zelo lepo je bilo delati to predstavo. Študiji na Mali sceni so vedno zelo intenzivni in pestri. Po navadi so to manjše zasedbe, ker je prostor manjši in tudi nismo tako zelo vezani na premiero, zato je študij tudi bolj sproščen in si lahko več privoščimo. Zelo zanimivo je bilo tudi ugibati, kakšni so naši liki in kaj počnejo v vsakdanjem življenju, saj nihče od nas ni takšen, kot so oni. Zaradi tega je bilo velikokrat na vajah zelo smešno," nam je povedal igralec. Za Ivo je bilo igranje kar neki igralski džez. "Večinoma smo vsi ves čas na odru, poleg tega pa moja vloga niha med razpoloženjskimi motnjami. Najti to neko simpatično, duhovito smer v mejni osebnosti, ki je prej negativno označena kot pozitivno, je bilo zelo zahtevno," nam je dejala Iva.

Znane obraze smo povprašali tudi, kakšne izkušnje imajo sami z ljudmi, ki navzven kažejo drug obraz, kot ga imajo v resnici. "Mislim, da ima vsak izmed nas mnogo obrazov, kateri obraz pride na plano, pa je odvisno od situacije. A če smo pošteni in iskreni do sebe in do drugih, to pride ven na lep način, ne pa na tako grd, kot je to prikazano v predstavi. Osebno ne prenesem neiskrenosti in pretvarjanja. Upam, da gredo takšni ljudje kar stran od mene," nam je v smehu dejala Nina. Mateja ima to srečo, da so okoli nje iskreni ljudje in da ima ob sebi svojo družino in svoje prijatelje, ki ji tudi v najtežjih trenutkih stojijo ob strani. Tistim ljudem s fasado pa se poskuša nekako diplomatsko izogniti. Šparovec meni, da je vedno več ljudi s fasado. "En del razloga za to se skriva tudi v strahu, ker je danes že neki družbeni kodeks, da mora človek dajati dober vtis, tudi ko prosi za službo ali ko upa, da bo dobil neki posel. Da mora biti v neki formi v neki prisiljeni sreči z nekim prisiljenim nasmehom. Narediti mora dober vtis na stranko in če mu to uspe, je toliko več možnosti, da bo uspešen. Tako, da je tega zelo veliko, a velikokrat v imenu preživetja, tako da ne smemo biti tako zelo jezni," nam je dejal igralec. Iva meni, da vsi s sabo nosimo neke fasade, se pa poskuša družiti z ljudmi, ki ne skrivajo svoje osebnosti in svojega bistva. "Se pa prav gotovo kdaj znajdeš tudi v kakšni skupini, kjer je to pač nuja. Tako kot na primer danes. Na premieri se recimo ne spodobi, da bi si slekla krilo in se začela dreti," nam je dejala Iva. Polič pa ima okoli sebe same originale, saj fasaderjev ne mara.

KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.