Ni ga človeka, ki ne bi vedel, kdo je Salome. Njeno ime pri ljudeh vzbuja različne občutke in odzive – ravno ti pozitivni in negativni odzivi pa so sooblikovali njeno življenje, v katerem je vse od rojstva stremela k temu, da bi postala prava ženska.
"Naučila sem se živeti tako, da sem srečna jaz in da se ne oziram na to, kako bi me preoblikovali ali pa v kakšen po njihovem mnenju bolj sprejemljiv okvir potisnili drugi,“ pravi Salome, ki zadnje dni žari kot še nikoli.
Pomembna knjižna stvaritev
Na predstavitvi knjige je mrgolelo novinarjev, fotografov, prijateljev in podpornikov. Sproščeno in zabavno tiskovno konferenco je povezovala igralka Maja Martina Merljak, ki se je na svoje delo odlično pripravila, iz avtorja Tomaža Miheliča pa ji je uspelo izvleči marsikatero zanimivo podrobnost. "Saj veste, tako kot vse najboljše stvari se je tudi ustvarjanje te knjige zgodilo povsem slučajno,“ razlaga Tomaž. Knjiga je nastala pod mentorstvom Vesne Milek, ki se ji je zdelo skoraj nemogoče, da bi knjiga ugledala luč sveta v tako kratkem času. "Zelo sem se veselila knjige. Gre za izjemno pomembno knjižno stvaritev in izpoved. Neverjetno je, da se nam je ponudila možnost, da lahko ta proces spremljamo od blizu, in to z nekom, ki ga je doživel na lastni koži. Mnogo je ljudi, ki si tega zaradi družbenih norm enostavno ne bi upalo. Sama poznam žensko, ki je spremenila spol in danes živi kot zelo uspešen moški, pa ravno zaradi okolice ne bi nikoli razkril svoje zgodbe. To je knjiga, ki bo zaznamovala naš prostor in območje vse nekdanje Jugoslavije. Upam, da jo bodo prevedli,“ je povedala Milekova, nam pa je na uho prišla novica, da je verjetnost, da bi se knjiga natisnila še v kakšnem drugem jeziku, zares zelo velika!
Preko vseh predsodkov
Predstavnica založbe Sandra Stevanovič je pojasnila, da so se za izdajo knjige odločili predvsem zato, "ker želijo bralcem ponuditi nove, zanimive, provokativne teme, ki ne samo da odgovarjajo na nekatera vprašanja, ampak postavljajo nova.“
Knjiga presega vse predsodke. "Ne maram izraza drugačnost. Vsi smo drugačni, vsak od nas je zgodba zase in naučiti se je treba spoštovati drug drugega. Prav tako mi ni ljub izraz normalno. Kaj pa je normalno? Nekaj, kar ne izstopa iz dolgočasne povprečne sivine? Potem hvala lepa. No, vsekakor ta knjiga nikakor ni dolgočasna,“ je zatrdil Mihelič, ki je med konferenco večkrat utišal glasne fotografe, ki po njegovih besedah niso vajeni poslušanja kot recimo novinarji.
Salome je povedala, da se je branja knjige lotila kar trikrat. "Šele v tretje mi je uspelo. Bilo je težko, saj sem podoživela vse grozne trenutke še enkrat. Vesela in ponosna sem, da obstaja knjiga o mojem življenju,“ je povedala novorojena ženska, ki je knjigo posvetila "vsem mamam, drugačnim in omejenim ljudem; naj jim knjiga odpre dušo in oči“.
Pokazala muco
Med številnimi anekdotami sta Tomaž in Salome razkrila tudi to, kako je plavolaska odkrila, da se je Tomaž odločil napisati knjigo o njej. "Po operaciji sem vztrajal, da mi pokaže svojo novo pridobitev. In kot vsaka prava ženska mi je ni in ni hotela pokazati. Kljub moji vztrajnosti ni popustila,“ razlaga Tomaž. "Kar naenkrat pa mi je zabrusil, da če mu ne pokažem muce, ne more napisati knjige o meni,“ nadaljuje Salome. "In tako se je izdal, jaz pa vsa presenečena še nekaj časa nisem prišla k sebi!“
V knjigi se Tomaž dotakne Salomejinega odraščanja, odnosa z mamo, ljubezni, partnerskih odnosov, prijateljstva, transformacije, interneta in še česa. "Na internetu sem spoznala največjo ljubezen, doživela pa tudi ena od najhujših ponižanj. Ljudje, skriti za različna izmišljena imena, so lahko neverjetno zlobni. Celo tako, da nekomu privoščijo grozno bolezen ali pa ga ožigosajo, da jo ima,“ razlaga Salome, ki uporabnikom in komentatorjem našega spletnega portala sporoča: "Imejte se radi. Sami sebe in druge. Ljubite svoje bližnje, če želite, da vam bodo vračali enako!“
KOMENTARJI (181)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.