Na četrtem tednu mode se je v treh dneh predstavilo dobrih 20 modnih oblikovalcev, kar je veliko manj kot na prejšnjem. Novost in posebnost so bile sicer torkove revije študentov ljubljanske naravoslovnotehniške fakultete, a jim vseeno ni uspelo zapolniti praznine, ki jo je občutil marsikateri modni strokovnjak in navdušenec.

"Jaz jih po eni strani razumem, po drugi strani pa je v tujini tako: eno sezono te ni, you’re out (slovensko: si izločen – op. a.). Zato se mi zdi, da bi morali biti bolj strogi. Se pravi, nočeš sodelovati, v redu, ne boš več. Meni se to zdi pljuvanje slovenske mode. Razumem, da je finančna kriza, razumem te probleme, ampak če se dovolj trudiš, lahko dobiš sponzorje. Izbrali so si res težek poklic, to absolutno poudarjam in razumem. Ampak jaz nisem tu, da razumem, jaz hočem videti te kolekcije. Žalostna sem, da jih na tem tednu mode ni, in sem posledično tudi jezna. Želim si, da bi bili oblikovalci bolj poslovno usmerjeni. Okej, vidijo priložnost v tujini, vse to razumem, ampak kaj pa Slovenija? Če se kolo ne vrti, se pač ne bo in bomo propadli ter ne bomo imeli več fashion weeka. In to je največja žalost," je za naš portal povedala vidno razočarana "modna mrha" Manja Plešnar.


"S strani organizatorja so oblikovalci bili povabljeni, tudi tisti, ki so jih nekateri letos pogrešali. Vsak se je odločil sam, ali bo sodeloval ali ne. Zakaj nekaterih ni bilo, je to vprašanje za vsakega posameznika. Vsekakor je za nekatere bila ovira strošek izdelave kolekcije. Te stvari niso poceni in tudi ni skrivnost, da so nekateri oblikovalci že na preteklih tednih mode zato, da so lahko sodelovali, morali vzeti kredit ipd. Letos je organizator prvič uvedel plačilo kotizacije za oblikovalce Philips Fashion Weeka. Za 300 evrov so v paketu prejeli modele, frizerje, vizažistke, skratka celoten paket in infrastrukturo. Poleg tega ne pozabimo tudi na vstopnice za dogodek, pravice do materialov, ki so nastali na modni brvi Fashion Weeka, izdelavo tiskovin … Vsekakor pa bodo vrata vsem oblikovalcem odprta tudi jeseni, ko se obeta že peti teden mode v prestolnici," je zagotovil Domen Mavrič, predstavnik za stike z javnostmi na Tednu mode.
Med priznanimi kreatorji, katerih oblačil na tokratnem tednu mode nismo imeli priložnosti videti, so Sanja Grcić, Jelena Proković, Matevž Faganel, Nataša Hrupič, Eric Maj Potočnik, Matjaž Plošinjak, Marjeta Grošelj, Nina Šušnjara in Maja Ferme. V bran manjkajočim sta stopili blogerka Eva Ana Kazič in Hermina Kovačič.
"Sama v tem ne vidim absolutno nobene težave ali problema. Gre za svobodno izbiro. Če oblikovalci svojega mesta ne vidijo v nekem formatu prireditve, se mi zdi brez veze še naprej forsirati zaradi ljubega miru ali pa ker smo 'tako zelo enotni'. Ambicije oblikovalcev so različne, njihove kolekcije so različne, in to ne pomeni, da se vsi lahko prepoznajo v tem in kolekcije predstavljajo na ta način."

"Jaz pravim, da ima vsak pravico do izbire. Če so se odločili, da ne bodo prišli, pač ne bodo prišli. Kakšni so vzroki, bi morali njih povprašati, meni osebno pa je žal, ker kar nekaj oblikovalcev že dolgo spremljam in so mi res všeč. Je pa to, za kaj se bo odločil, stvar vsakega posameznika," je prepričana Hermina.

Razlogov za neudeležbo je bilo več. Nekateri manjkajoči oblikovalci na naša vprašanja "zakaj" med modno prireditvijo niso želeli odgovarjati, je pa Nataša Hrupič za Finance že pred dogodkom dejala, da je vpliv našega tedna mode na prodajo kolekcij premajhen, ključnih kupcev ni, naš trg pa je premajhen za kupce iz tujine.
Tudi Jelena Proković je dodala, da je bila "zadnja sezona finančno naporna za večino oblikovalcev, ki poskušajo živeti samo od mode". Vsem v Sloveniji je jasno, da kupna moč upada, in po njenem mnenju tudi razprodaje niso pripomogle, da bi se pokrili stroški in vložki modnih oblikovalcev v novo kolekcijo.


Kreatorka čudovitih večernih in poročnih oblek Maja Ferme je o razlogih svojega izostanka iskreno spregovorila. "Če ste malo pogledali po publiki, kdo sedi v njej, ste gotovo opazili, da ni tistega občinstva, ki bi si ga oblikovalci želeli. Konec koncev je vseeno, kaj je všeč meni ali urednikom, pomembno je, ali se bodo te stvari prodale in ali bodo lahko oblikovalci od tega živeli, ker če ne bodo mogli, potem bodo morali iti v neke druge poklice in potem jim nobena kreativnost ne bo pomagala. To je ena velika vrzel, ki tudi letos ni zapolnjena. A to ni razlog, da mene letos ni tu. Dobila sem namreč projekt, ki sem si ga zelo želela. Na moji nedavni reviji v nekem mariborskem hotelu, ki ga imajo v lasti Rusi, sem namreč dobila projekt – izdelavo kolekcije poročnih oblačil za ruski trg. Bodo pa ta dosegljiva tudi pri nas."
"Mislim, da je najbolj pomembno, da slediš samemu sebi. Jaz sem to vedno počela. Predvsem mladim bi to priporočala. Da se ne osredotočajo na to, kaj nekdo drug reče, kaj rečejo uredniki, kaj reče Maja, kaj reče Lojzka – to ni pomembno, pomembno je, kako in kje bodo te stvari prodali, se pravi, kako se bodo povezali s 'show roomi', bodo to prodajali na slovenskem ali tujem trgu, če je to tuji trg, kateri tuji trg, kako bodo pridobili finance itn. Ko se teden mode zaključi, ko oblikovalec predstavi svojo kolekcijo, se resnično pravo delo šele začne."
Ne glede na "slabšo udeležbo" modnih oblikovalcev pa organizator z vrhunsko prireditvijo tudi letos ni razočaral in že napoveduje jesensko, peto nadaljevanje slovenske modne sage.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.