Ogledali smo si prvo letošnjo premiero na Mali sceni, komedijo Čudežna terapija avstrijskega dramatika Daniela Glattauerja, ki so jo na Dunaju premierno uprizorili na začetku leta 2015.
Predstava govori o paru srednjih let z dvema skoraj odraslima otrokoma, Joani (Tjaša Železnik) in Valentinu Doreku (Uroš Smolej), ki se z obiskom psihoterapevtke (Tanja Ribič) nameni reševati zakonsko barko, ki neusmiljeno tone. Ta jima postreže s celo vrsto različnih psiholoških vaj za izboljšanje komunikacije, ki pa po prvih obotavljajočih se korakih sprožijo hudournike medsebojnega obtoževanja.
Prvo slovensko uprizoritev omenjene predstave v prevodu Lučke Jenčič je režirala Tijana Zinajić, ki je bila tudi avtorica izbora glasbe. Dramaturginja je bila Alenka Klabus Vesel, za vizualno podobo pa so poskrbeli scenografka Neža Zinajić, kostumograf Miha Hrovat in oblikovalec svetlobe Andrej Koležnik.
Nad predstavo navdušeni tako ustvarjalci kot znani obrazi
Ustvarjalci so za videno in slišano poželi dolg aplavz, tako da so se morali igralci kar nekajkrat vrniti na oder. Predstavo si je ogledalo tudi nekaj njihovih stanovskih kolegov, med drugim Vesna Pernarčič, Demeter Bitenc in Danijel Malalan.
Igralki Vesni Pernarčič se je predstava zdela super. "Mislim, da se vsak, ki ima partnerja, prepozna v tej predstavi," je prepričana Vesna. Bitenc je predstavo opisal kot šarmantno, briljantno in luštno. "Dialog je bil zelo sproščen. Imenitno, res," nam je dejal legendarni igralec. Danijel se je sprva pošalil, da mu je bila najbolj všeč stenska ura s peresci, nato pa je v resnejšem tonu nadaljeval: "Predstava je bila super. Tudi igralci so bili super. Prepričan sem, da se bo marsikateri par prepoznal v njej, tako takšni, ki imajo zakonske težave kot tudi tisti, ki jih nimajo. Če pa govorim o sebi, pa lahko rečem, da moj zakon s samim sabo nima nobenih težav."
Ustvarjalci so uživali že med samim nastajanjem predstave
"Predstavo je delala mala ekipa, ki ima vsaka svojo družino in odnose, tako da smo se lahko vsi nekako poistovetili s tekstom. Bilo je zabavno. Dobro smo se razumeli. Fino je bilo delati. Super smo se imeli. Vsi trije igralci so izjemni," nam je dejala režiserka predstave, ki je ekipo izbrala v dogovoru z MGL. "Izbrali smo res prave ljudi. Sploh si ne predstavljam, da bi delala z drugimi ljudmi," nam je še dejala Tijana. Režiserko pa so pohvalili tudi nastopajoči. Tjaša je sicer s Tijano delala že prej, bili pa sta tudi sošolki. "Odlično je bilo. S Tijano je vedno super delati. Pa tudi soigralci so bili super. Užitek!" nam je dejala Tjaša. "Mi smo fantastična ekipa. Uroš Smolej, Tjaša Železnik, Tijana Zinajić in ostala podpora – lektorski, dramaturški del ... tako smo se imeli radi. Bila je ena taka koherentna ljubezen. Naredili smo predstavo, za katero menim, da bo vzbudila kar prijetne občutke," nam je dejala Tanja. Uroš pa je bil zelo navdušen tudi nad samim prostorom izvedbe. "Vedno je fino delati na mali sceni, že zaradi tega, ker je bolj intimno vzdušje, manjša zasedba, manj pritiska. To ni abonmajska predstava. Zelo je bilo luštno. Super je bilo delati," nam je dejal Uroš.
Danijel je na psihoterapiji že bil, Uroš meni, da jo potrebuje
Znane obraze smo povprašali tudi, če bi sami v primeru težav obiskali psihoterapevta. "Ja, absolutno. Mislim, da to pomaga," nam je dejala Vesna. Bitenc meni, da psihoterapevta ne bi potreboval, saj bi takšne stvari znal rešiti sam, oziroma jih je znal reševati v življenju. Tijana pa bi najverjetneje pomoč poiskala pri psihoterapevtu. "Moja mama je psihiatrinja, tako da verjamem v to," nam je povedala režiserka in igralka. Danijel je o obisku psihoterapevta že razmišljal, enkrat pa je to že tudi izkusil. "Šel sem iz čisto nekega osebnega zanimanja. Bila je priložnost. Bil sem poskusni zajček. Moram reči, da je kar zanimiva, takšna katarzična zadeva. Lahko se prečistiš. Bilo je zanimivo. Tudi za njih. To so bili namreč šele študentje na tečaju psihoterapije," nam je pojasnil Danijel. Tudi Tjaša je takšni pomoči naklonjena. "Absolutno bi obiskala psihoterapevta. A jaz se prehitro razidem, še preden grem k terapevtu, tako da moram mogoče naslednjič to poskusiti," nam je v smehu dejala igralka. Tudi Tanja bi pomoč poiskala pri psihoterapevtu. "Se pa zelo težko pride do njega, velike vrste so tudi za to. A bi se odločila za to, če bi bilo kdaj potrebno. Upam pa, da ne bo," nam je dejala igralka. Uroš pa se je pošalil, da bi absolutno moral iti k psihoterapevtu.
Psihoterapija nič več tabu
Če je še pred leti obisk psihoterapevta veljal za neki tabu, pa temu dandanes po mnenju vprašanih ni več tako. "Mislim, da smo se glede tega malo sprostili tudi Slovenci. Veliko rajši zahajamo k terapevtom," nam je dejala Vesna. Tudi Bitenc v tem ne vidi nobenih težav. "To je stvar posameznika. Eni potrebujejo pomoč, drugi pa znajo to rešiti sami," nam je dejal igralec. Tijana obisk psihoterapevta priporoča vsem, ki imajo težave. "Pojdite se pogovorit tudi z njim, ne samo s prijatelji. Slednji vas namreč ne morejo pozdraviti, lahko vas samo poslušajo," nam je dejala Tijana. Tudi Danijel je naklonjen takšnemu načinu reševanja težav. "Najprej je bil tabu, potem to postane moda, na koncu pa pride do tega, da skoraj moraš iti," nam je povedal Danijel. Tjaša je ob tem poudarila, da to, če greš na terapijo, še ne pomeni, da je s tabo res nekaj narobe, ampak na ta način s strokovnjakom zgolj rešuješ probleme, ki jih imaš sam ali v zakonu oziroma s partnerjem. Tudi Tanji se to ne zdi noben tabu. "Ljudje so to študirali zato, da bi nam pomagali. Je pa vprašanje, če je dovolj samo študij. Treba se je izobraževati tudi izven naših izobraževalnih institucij," nam je dejala Tanja. Uroš pa meni, da je psihoterapija lahko že pogovor z dobrim prijateljem. "Mislim, da moraš predvsem imeti človeka v življenju, ki mu lahko res vse zaupaš, ki ti lahko potem tudi vrne neke odgovore na tvoja vprašanja, probleme, dileme ... Tisti, ki imajo takšne ljudi, so lahko srečni. To je del psihoterapije. Da bi pa nekdo hodil k profesionalnemu psihoterapevtu, pa mislim, da je tudi veliko ljudi, za katere to ni več noben tabu," nam je za konec dejal igralec.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.