Domača scena

Na svetu so še dobri ljudje

Ljubljana, 18. 04. 2015 09.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Teja Pelko
Komentarji
2

Bili smo na premieri Brechtovega Dobrega človeka iz Sečuana. Dramo s songi v prevodu Urške Brodar, ki obravnava izginjajoč pojem človeške dobrote, je na oder postavil makedonski režiser Aleksandar Popovski.

Trije bogovi stopijo z neba, da bi poiskali dobrega človeka oziroma ugotovili, ali ta na zemlji sploh še obstaja. V Sečuanu jih sprejme prodajalec vode Vang, ki trka na vrata in poskuša najti koga, ki bi bogovom ponudil prenočišče. Vrata se druga za drugimi zapirajo: nihče nima časa, dovolj prostora, dovolj pospravljenega stanovanja. Vang nazadnje potrka pri mladi prostitutki Šen Te, ki bogove sprejme v svojo sobico.
Trije bogovi stopijo z neba, da bi poiskali dobrega človeka oziroma ugotovili, ali ta na zemlji sploh še obstaja. V Sečuanu jih sprejme prodajalec vode Vang, ki trka na vrata in poskuša najti koga, ki bi bogovom ponudil prenočišče. Vrata se druga za drugimi zapirajo: nihče nima časa, dovolj prostora, dovolj pospravljenega stanovanja. Vang nazadnje potrka pri mladi prostitutki Šen Te, ki bogove sprejme v svojo sobico. FOTO: Damjan Švarc

V slabi tri ure dolgi predstavi igrajo Tina Potočnik, Jure Henigman, Branko Jordan, Boris Cavazza, Jožica Avbelj, Lotos Vincenc Šparovec, Anja Drnovšek, Jana Zupančič, Judita Zidar in Gaber K. Trseglav. Ti zasedajo več vlog in v različnih prizorih igrajo različne vloge.

Dramaturginja uprizoritve je Eva Mahkovic. Za likovno podobo predstave so poskrbeli: scenografa Numen in Ivana Jonke, kostumografka Jelena Proković in oblikovalec svetlobe Andrej Koležnik. Avtor izvirne glasbe je Paul Dessau, makedonska zasedba Foltin pa je prispevala dodano glasbo; korepeticije je vodil Jože Šalej. Za jezik je skrbela Barbara Roglej. Kot asistenti so pri študiju sodelovali še: asistentka režiserja Tjaša Črnigoj, asistentki dramaturginje Eva Jagodic in Maša Pelko ter asistenta kostumografke Andrej Vrhovnik in Barbara Vrbančič.

Isti igralci zasedajo več vlog in v različnih prizorih igrajo različne vloge.
Isti igralci zasedajo več vlog in v različnih prizorih igrajo različne vloge. FOTO: Damjan Švarc

Delo je napisano po načelih Brechtovega epskega gledališča: v skladu s potujitvenimi efekti igralci namesto vživljanja večkrat neposredno nagovorijo občinstvo, dialoško besedilo pa prekinjajo songi. Brecht piše za dobo, v kateri je vsakršen altruizem v ostrem konfliktu s sistemom, ki narekuje preživetje – za dobo, v kateri ekonomski sistem vzpostavlja moralo družbe. Šen Te se trudi živeti po moralnih načelih svojih bogov, vendar njihova morala nima nobene zveze s funkcioniranjem v svetu, kakršnega pozna sama. Da bi preživela, je Šen Te prisiljena v alter ego: preobleče se v moškega, v svojega bratranca Šuj Taja. Šuj Ta je strog in gospodaren.

Aleksandar Popovski nam je dejal, da se projekta lotil, ker že dolgo časa razmišlja, ali ima smisel biti dober človek ali ne in kako to implementirati v današnji čas. "To je popoln tekst za razmišljanje o tem. Je zelo aktualen. Vsi se v svojih okoljih borimo proti novemu pojavu, ki zajeda v vse nas – ta neka ekonomska, patriotska, nacionalistična verska struktura, ki nam je življenja. To je bil razlog, da sem se lotil tega projekta," nam je razkril režiser.

S pisanjem Dobrega človeka iz Sečuana je nemški dramatik, režiser in eden najpomembnejših gledaliških inovatorjev 20. stoletja in nasploh Bertolt Brecht začel v Berlinu leta 1938, delo pa je dokončal pet let kasneje, ko je bil med drugo svetovno vojno že v izgnanstvu v ZDA.
S pisanjem Dobrega človeka iz Sečuana je nemški dramatik, režiser in eden najpomembnejših gledaliških inovatorjev 20. stoletja in nasploh Bertolt Brecht začel v Berlinu leta 1938, delo pa je dokončal pet let kasneje, ko je bil med drugo svetovno vojno že v izgnanstvu v ZDA. FOTO: Damjan Švarc

S predstavo in s tem, kako je vse skupaj izpadlo, je bil zelo zadovoljen. "Zelo zadovoljen sem tudi z delom z igralci. Zelo me namreč veseli, ko vidim, lahko z njimi delam na malce drugačen način. Tudi ta forma preludija in dramska glasba je nekaj, kar imam zelo rad," nam je dejal Popovski.

Delo z režiserjem pa je pohvalila tudi Tina Potočnik. "Delati z njim je bilo zelo zanimivo. On je en tak velik otrok in ob njem se lahko res sprostiš. Lahko poskusiš stvari, ki si jih drugače ne bi upal, tako, da je bil to eden lepših študijev. Res," nam je dejala igralka, zadovoljna pa je bila tudi z odzivi občinstva: "Zdelo se mi je, da zelo dobro poslušajo, nisem pa z odra mogla podrobneje spremljati reakcije občinstva," nam je zaupala Tina in dodala, da se ji zdi sama predstava zelo zanimiva, prepričana pa je tudi, da je v njej veliko različnih stvari za vse okuse.

Tina Potočnik
Tina Potočnik FOTO: Damjan Švarc

Zanjo premiero v tej sezoni v MGL si je prišlo ogledat tudi kar nekaj znanih obrazov pa tudi nekaj članov gledališkega ansambla.

Igralcu Urošu Smoleju je bila predstava zelo všeč. "Predstava je odlična. Zanimiva. Zelo na izviren način režirana. Všeč mi je vizualna podoba, všeč mi je zgodba, všeč mi je, kako so igralci vpleteni. Je aktualna. Skratka ena boljših predstav v tej sezoni na MGL-ovskem odru," nam je dejal igralec, režiser Dušan Jovanović pa nam je o videnem in slišanem povedal naslednje: "Super predstava. Že dolgo časa nisem gledal tako dobrega Brechta."

Kljub temu, da se skozi predstavo izkaže, da za dobroto v tem svetu ni več prostora, pa znani obrazi menijo drugače.

Tina kot Šuj Ta
Tina kot Šuj Ta FOTO: Damjan Švarc
"Jaz sem prepričan, da dobri ljudje še obstajajo. Ker, če bi prevladovalo samo zlo in hudo, potem bi nas že vse zdavnaj pobralo. Ta svet v tej obliki, v kakršni je, ne bi več obstajal. Mislim, da dobrota vseeno nekako pride do izraza, predvsem v težkih situacijah, v takšnih in drugačnih katastrofah, tako osebnih kot globalnih," nam je dejal Uroš. Tudi Popovski je prepričan, da še obstajajo dobri ljudje. "Seveda. Potrebno jih je le poiskati. Za to pa se je potrebno boriti. To ni nekaj samoumevnega. Ponovno moramo osvojiti neke svobode, ki so se nam nekoč zdele že osvojene. To ni nekaj, kar dobiš kot nasledstvo. Ponovno se moramo boriti zanje," je prepričan režiser. Tina verjame, da ima vsak človek v sebi nekaj dobrega in nekaj slabega. "Kombinacija obojega je nujna, saj moramo nekako živeti, je pa super, če delamo majhne dobre stvari in s tem polepšamo drugim dan," pravi igralka. Jovanović pa nam je na vprašanje, ali dobri ljudje še obstajajo, odvrnil: "Brechta je treba poslušati, Brechta."

Znane obraze smo pobarali tudi, kaj so sami dobrega naredili v zadnjem času. Uroš nam je dejal, da ima glede teh stvari kratkotrajen spomin. "Težko rečem, kaj sem nazadnje dobrega storil. Včasih, ko zagledam kakšno takšno stvar, ki me pozove, ki je minimalna, to naredim. To je sicer lahko le kaplja v morje, a, če nas je več takšnih, potem je to vsaj iskrica dobrote, ki pripomore k boljšemu svetu. In bogovi so srečni," nam je povedal igralec. "Upam, da sem naredil dobro predstavo," nam je v smehu dejal režiser predstave, nato pa v resnejšem tonu nadaljeval: "Včasih dam denar kakšnemu brezdomcu. A vedno se ob tem vprašam, ali to naredim zato, da svojo zavest malo dvignili ali bi to moral početi pogosteje." Tino pa je razmišljanje o dobroti privedlo do večje obzirnosti do soljudi "Zdaj, ko se vozim v avtu in je na avtocesti gneča ter so vsi zelo živčni, zavestno spuščam ljudi, da se lahko vklopijo, ali pa, ko grem v službo in vidim, da je dvigalo v četrtem nadstropju in bo tisti, ki prihaja, šel z dvigalom in, da bo čakal nanj, že prej pritisnem na gumb za pritličje, da mu ni potrebno čakati. Takšne malenkosti," nam je dejala Tina.

V predstavi igralci porabijo ogromno lepilnega traku. Izvedeli smo, da so naročili kar 200 kolutov, koliko jih porabijo v eni predstavi, pa nam v MGL niso znali povedati.
V predstavi igralci porabijo ogromno lepilnega traku. Izvedeli smo, da so naročili kar 200 kolutov, koliko jih porabijo v eni predstavi, pa nam v MGL niso znali povedati. FOTO: Damjan Švarc
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

49mf5k0d
22. 04. 2015 15.57
dobro je dokler še obstaja pojem o dobrem
samanthka
18. 04. 2015 11.23
+2
Ampak samo v predstavi....