
Avtor znanih zimzelenih popevk, kot so Med iskrenimi ljudmi, Moje orglice, Brez besed, Vzameš me v roke, Pridi, dala ti bom cvet, Ribič, ribič me je ujel in drugih, je jubilej konec junija obeležil s koncert Poletna noč v Križankah.
Mojmir Sepe se je rodil v Črni na Koroškem, končal gimnazijo v Celju ter na Akademiji za glasbo v Ljubljani študiral trobento in klavir. Leta 1950 se je zaposlil kot trobentar pri Plesnem orkestru radia Ljubljana, za katerega je napisal tudi prve skladbe.
Njegov glasbeni navdih prihaja iz swing in jazz glasbe, ki jo je vzljubil ter jo spremljal že od mladosti. Vseeno vedno poudari, da ga je oblikovala tudi slovenska ljudska pesem.
Pisal je šansone, popevke, gledališke songe in narodno zabavno glasbo, ki so jo preizkušali na koncertih Plesnega orkestra radia Ljubljana. Pri oblikovanju slovenske popevke je tesno sodeloval s soprogo, priznano slovensko popevkarico Majdo Sepe.
Ustanovil je ansambel Mojmirja Sepeta in z njim leta 1960 in 1961 nastopil na prvih dveh jazz festivalih na Bledu. Z isto zasedbo je posnel prvo jazz ploščo v nekdanji Jugoslaviji. Leta 1991 se je uradno upokojil in se posvetil pisanju ter snemanju glasbe za radio, film, televizijo in gledališče.
Za svoje delo je prejel številne glasbene nagrade in priznanja, med drugim leta 1996 nagrado Franeta Milčinskega Ježka, tri leta za tem pa viktorja za življenjsko delo. Letos je prejel Kozinovo nagrado, ki jo podeljuje Društvo slovenskih skladateljev.
Kot je v obrazložitvi zapisala komisija, si je Sepe nagrado prislužil predvsem za opus lahkotnejših orkestralnih del. Komisija je Sepeta umestila ob bok skladateljem, kot so Bojan Adamič, Borut Lesjak, Jože Privšek in Aleksander Skale, ki so pomembno zaznamovali slovensko zabavno glasbo.
Igralka in šansonjerka Vita Mavrič je na podelitvi nagrade dejala: "Z eno besedo bi dejala, da je Mojzes predvsem moj vzor." Tako je tudi letošnji večer šansonov La vie en Rose posvetila Sepetovim skladbam, ki so ob tej priložnosti zazvenele v pomlajenem aranžmaju. Mojster Sepe je na koncertu nastopil z najvidnejšimi slovenskimi pevci šansonov, izbrani šansoni pa so bili interpretirani tudi v nekaterih tujih jezikih.
Na koncertu Poletna noč v Križankah so Sepetove popevke z velikim revijalnim orkestrom izvedli najvidnejši slovenski vokalisti, kot so Alenka Godec, Oto Pestner, Elda Viler, Nuša Derenda, Darja Švajger, Jure Robežnik, Nuška Drašček, Eva Hren, Vita Mavrič, Anika Horvat, Mia Žnidarič in drugi.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.