Igralec Klemen Janežič je v Lutkovnem gledališču Ljubljana v sklopu branj Skozi tisočere zgodbe otrokom ob spremljavi kitare doživeto prebral pravljico Makalonca, ki jo je napisal Fran Saleški Finžgar, leta 2012 pa je v režiji Eke Vogelnik doživela uprizoritev tudi na odru. V vlogi glavnega junaka Petrusa je nastopil nihče drug kot igralec sam.
Ko je Klemen prišel iz AGRFT, se je najprej srečal z Lutkovnim gledališčem. Poklical ga je Brane Vižintin, lutkovni umetnik, igralec in animator Lutkovnega gledališča Ljubljana, in ga povabil na preizkus z lutkami, nato pa je sledila vloga v predstavi Makalonca.
''Makalonca ima pri meni posebno mesto, ker mi je nekako odprla vrata v ta svet profesionalnih študijev. Pred tem se nikoli nisem ukvarjal z lutkami. Čez poletje, skoraj dva meseca sem takrat vadil z Branetom ločeno. Lutke mi je dajal za domov in določene vaje. Potem sem vse to natreniral. Ko je prišla Eka, mi je ponudila glavno vlogo Petrusa v predstavi Makalonca. Priznam, da je bil to zame velik izziv. Takrat je bila to moja edina produkcija in sem se res zelo posvetil temu, da sem se dobro naučil opravljati z lutkami in sem se kar malo zaljubil v lutke,'' je svoje prvo srečanje z lutkami opisal Klemen, ki se dobro zaveda, da so otroci najbolj iskreno občinstvo. ''Otroci so hkrati najboljša in najbolj zahtevna publika. Če si ti dolgočasen, ti ne bodo zaradi nobene prijaznosti ploskali. Če si pa si ti res iskren, da si pri stvari in da jih prepričaš, potem ti zaploskajo. In to je res en tak iskreni prikaz, koliko pustiš na odru.''
Niso pa vsakemu igralcu lutke blizu. Čeprav je na prvi pogled za gledalca mogoče videti, da si jih lahko brez težav podrediš, so lutke precej bolj zahtevne.
''Največja blokada je pri igralcih v glavi, ki jemljejo to kot drugorazredno. Z lutko opravljati je zelo težko. Dobri lutkarji so po mojem mnenju kot dobri violinisti, poudarjam ... dobri. To je kot instrument, ki ga moraš obvladati, hkrati pa moraš ti svoj igralski ego podrediti in vse vstaviti v kos lesa, kar je za dramskega igralca dosti problematično, saj smo vedno navajeni, da smo mi v ospredju. Poklopiti se mora tehnika, da si ti res lutki zvest in ji pustiš, da ona hodi kot hodi. Ona je sama svoj gospod … Če ti hočeš od nje, česar ona ni zmožna narediti, se bo zapletla. In ko se lutka enkrat zaplete sredi predstave, velika kriza, verjemite (smeh), ampak če ti to uspe, da podrediš sebe in da lutka res zaživi, se pa ustvari res čarobnost,'' je za 24ur.com povedal Klemen, ki ga lahko vidite v lutkovni predstavi Mojca pokraculja, čez en teden pa ga v Drami čaka premiera predstave Merlin ali Pusta dežela. Kot otrok je rad imel pravljice, većkrat pa je s starši ali starimi starši zašel v Lutkovno gledališče Ljubljana. Še posebej se spominja predstave Žogica marogica, kar je bilo zanj takrat nekaj epskega, saj so pričarali nov svet. Ko pa je sam dobil priložnost za nastop na odru, mu je to resnično veliko pomenilo.
27-letnik, ki že skoraj dve leti snema priljubljeno serijo Usodno vino, že nestrpno čaka nov izziv z lutkami. Na vsake dve leti si želi nove lutkovne predstave, saj meni, da je to odličen trening za igralca. ''Da ne misliš, da si nekaj več, ker te zelo prizemlji. Ker če ti z lutko ne opravljaš lepo, se ona ne odziva lepo.''
Klemen pravljice pripoveduje tudi svojima nečakoma, za katera si med vsemi igralskimi obveznostmi vedno vzame čas.
''Pomembno je, da čim več otrok vpeljemo v svet pravljic, ker pravljice so res dobra stvar. Ne učijo samo lepih stvari in povedati pravljico taka, kot je, ker otrok razume in bo tudi vedel, kaj je dobro in kaj slabo in to je en tak subtilen način tega. Se mi zdi, da se s tem okuži tudi gledališče, kar se mi zdi, da bi ga moralo čim več ljudi obiskovati, ampak ne zato, da bi mi lahko imeli delo, ampak iz čisto preprostega razloga, ker je to en intimen trenutek človeka z nekim materialom, ki ga zadeva čist na edinstven način njega samega in se mi zdi, da lahko odkriva v sebi te prostore, ki jih ta svet, ki je zdaj zunaj, zapira oziroma nas čim bolj dela distanco od samih sebe, zato, da smo lažje vodljivi in da nimamo svojega mnenja, svojega vpogleda v problem, ki se zgodi. Zato se mi zdi gledališče še posebej zelo pomembno in takšni dogodki, da si starši vzamejo čas in da si mi ustvarjalci vzamemo čas, da pričaramo naši prihodnosti res boljšo prihodnost.''
Klemena lahko v vlogi Martina spremljate v seriji Usodno vino, ki je na sporedu na POP TV od ponedeljka do petka ob 20. uri. Zamujene dele serije si lahko kadar koli pogledate na VOYO.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.