V Sloveniji dela že vse od leta 1997, sodelovala pa je že pri 34 celovečernih in kratkih filmih, gledaliških predstavah, neštetih glasbenih videospotih ter pri več kot 750 slovenskih in mednarodnih oglasih.
Seveda je že večkrat sodelovala tudi z Ladom Bizovičarjem, ki jo je povabil k sodelovanju tudi za nastop na podelitvi viktorjev. Z umetnico smo se pogovorili o nastajanju maske ter o spretnosti, ki je potrebna za tovrstno delo.
''Z Bizovičarjem sva na podobnih projektih že sodelovala, ideje v zvezi z liki, ki jih na svojih nastopih igra, pa nastajajo med Ladovim kreativnim ustvarjanjem,'' je odgovorila na vprašanje, kdo si je zamislil Ladov lik.
''Pri točki Lada Bizovičarja, ki smo jo videli na letošnjih Viktorjih, sem oblikovala specialne efekte maske, pri čemer sem uporabila obrazno protetiko in lasne dodatke, za kostum pa je skrbela kostumografija. Za nanos maske sem potrebovala tri ure in pol, protetičen del pa je bil predhodno izdelan v laboratoriju. Takšna maska zahteva več znanja in spretnosti, priprave so lahko dolgotrajne, saj zajemajo precej kiparskih tehnik, od odlivanja do skulpture in izdelave kalupov,'' je dejala umetnica Tina in še dodala, da večinoma protetične dele, ki so potrebni za tovrstne maske, izdela kar sama, če pa je na razpolago manj denarja in v primeru, da ni potrebna filmska natančnost, končni izdelek naroči iz hollywoodskih ali londonskih studiev, s katerimi sodeluje že 15 let. ''Cene za takšno masko se gibljejo med 900 in 1700 evri,'' nam je še zaupala Tina.
''Absolutno bi si vsi, ki smo poklicno predani filmu, gledališču, ustvarjanja na teh nivojih želeli več. Upam, da bo v prihodnje več možnosti, s čimer pa se že dotikam teme, kot so sredstva, namenjena kulturi,'' je še dodala priznana oblikovalka.
O umetnosti ustvarjanja maske
''Z masko oblikujemo zunanji videz likov, ki so po svojem karakterju in izražanju umeščeni v neko zgodbo, čas in prostor. Mediji, kot so film in gledališče, so v svoji osnovi iluzija, ki največkrat posnema realno življenje. V vsem tem poleg režiserja in igralcev veliko vlogo odigramo tudi ostali ustvarjalci, ki skrbimo za vizualno podobo, tako da zgodbo predstavimo na način, ki gledalca na neki fenomenološki način zaslepi in prepriča v realnost izraženega. Hkrati oblikovanje maske in kostuma igralcu omogoči, da karakter lika poveže z zunanjo podobo in mu vlije življenje,'' nam je še razložila umetnica ličenja in maske Tina Lasič Andrejević, ki je na tem področju cenjena ustvarjalka, svoje znanje pa v svoji šoli predaja tudi mlajši generaciji, ki si želi delati na področju ličenja in oblikovanja maske.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.